fbpx
Таг: Министерство за внатершни работи

таг: Министерство за внатершни работи

МВР: Ако ги препознаете хулиганите пријавете ги на 192 [видео]

Министерството за внатрешни работи (МВР) апелира до граѓаните, доколку било кој препознае некого од хулиганите, како што е лицето на снимката кое го фрли молотовиот коктел спрема полицијата и објектот на Собранието, може да го пријави тоа на телефонскиот број 192 или во најблиската полициска станица. https://youtu.be/Ai932ojX5ow „Без разлика дали пријавата е анонимна или не, полициските службеници ќе постапат и, доколку...

Опожарен бугарскиот Културен центар во Битола, обвинителството издаде наредба за истрага

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Битола, заедно со екипи на СВР Битола, извршија увид во објектот на бугарскиот Културен центар „Иван Михајлов“ во Битола, каде во раните утрински часови се случи пожар. „Првичните наоди од увидот упатуваат дека е опожарен влезниот дел од објектот. Подигнати се траги од лице место за кои јавниот обвинител издаде наредба за вештачење....

Полицијата изрече 842 санкции за брзо возење, казнет и гостиварец што возел на Камени мост

Во текот на вчерашниот ден Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 842 возачи. Од нив 57 возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а шест возила се движеле со дури...

Kaзнети 94 возачи зошто не пропуштиле пешаци на обележан премин

Министерството за внатрешни работи вчера спроведе засилена акциска контрола за санкционирање на возачите кои не ги пропуштаат пешаците на пешачки премин, односно не ги почитуваат обврските како возачи. При контролата санкционирани се 94 возачи, од кои 42 на територија на СВР Скопје, 14 на територија на СВР Битола. „При акциската контрола санкционирани се и 125 други видови на сообраќајни прекршоци....

Полицијата вчера изрекла 318 казни за прекршоци што ги прават пешаците

Во текот на вчерашниот ден (08.02.2022) во периодот од 11.00 до 16.00 часот Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на прекршоци што ги прават пешаците, при што санкционирани се 318 пешаци, соопшти МВР. „При тоа 250 за небезбедно преминување на улица надвор од пешачки премин, 44 за минување на црвено...

Вчера МВР казни 203 возачи за брзо возење

При редовните акциски контроли во текот на вчерашниот ден Министерството за внатрешни работи забележа дека најмногу прекршоци во сообраќајот се поради неприлагодена брзина според ограничувањата на патот. МВР спроведе зајакната акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 203 возачи. „Од нив седум возилa се...

Оливер Спасовски: Пиротехниката да им ја оставиме на професионалците

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на сите граѓани им посака среќна и бериќетна Нова година. Тој ги повика граѓаните да празнуваат одговорно и да се погрижат да го сочуваат сопственото и здравјето на најблиските, но кажа и неколку препораки за поголема сигурност. „Да не возиме ако консумираме алкохол или да не пиеме ако мора да управуваме возило. Да не...

(Фото) Петардите не се играчка: Средношколци со реалистичен перформанс од центарот на Скопје

Во пресрет на новогодишните празници учениците од средното музичко училиште „Илија Николовски Луј“, како и учениците од Средното училиште за ликовна уметност „Лазар Личеновски“ ги употребија своите уметнички вештини за да покажат какви последици настануваат при употреба на петарди и други пиротехнички средства. Тие заедно со припадници на Одделението за превенција при СВР-Скопје и Црвениот крст организираа показна вежба која...

МВР пронајде 30 фалсификувани ПЦР тестови во туристички автобус на Деве Баир

Денеска на граничниот премин Деве Баир, при контрола во автобус на туристичка агенција од Скопје, полициски службеници од Одделот за гранични работи и миграции откриле 30 ПЦР тестови за ковид-19, за кои постои основано сомнение дека не се валидни. Односно дека не се извадени од овластена медицинска установа. Тестовите биле приложени од патниците, и по направени дополнителни проверки, биле...

На конкурсот на МВР за 600 полициски службеници се пријавиле 2.964 кандидати

Центар за обука Идризово, фото: МВР
На објавениот конкурс на Министерството за внатрешни работи на крајот на декември 2020, за вработување на 600 полициски службеници, се пријавиле 2.964 кандидати, од кои 2.365 се мажи. Поради големиот интерес, ќе се зголеми бројката на вработените за 10 отсто, односно ќе се вработат 660 лица. Тоа го соопшти министерот Оливер Спасовски, при денешната посета на Центарот за обука...

Во изминатото деноноќие регистрирани 440 прекршоци за неносење заштитна маска

Од Министерството за внатрешни работи информираат дека во изминатите 24 часа регистрирани се 440 прекршоци по однос на мерката за неносење лична заштита на лицето. Додека пак, за мерката самоизолација евидентиран е еден прекршител. На територијата на државата на 368 лица им се издадени решенија за изолација, а 47 потпишале изјави за самоизолација. Поминаа два дена откако целосно се укина мерката...

МВР и АРМ да сносат одговорност поради непрофесионалност во Собранието, бараат од ДР-ДПА

Министерството за одбрана и Министерството за внатрешни работи, да понесат правна и институционална одговорност поради тоа што не постапиле професионално во Собранието каде што физички беа нападнати пратеници и новинари. Ова денеска на прес-конференција го побараа од Движењето за реформи на ДПА, кои го осудија учеството на припадници на АРМ и на МВР, како што рекоа, во насилничкиот и крвавиот...

НАТО: Инцидентите на „Северен тек“ се намерна непромислена саботажа и ризик за еколошка штета

НАТО Алијансата изрази длабока загриженост за штетата од гасоводите Северен тек 1 и 2 во Балтичкото Море. Во соопштението објавено на официјалната веб-страница инцидентите се наречени „намерни, непромислени и...