fbpx
Таг: Министерство за одбрана

таг: Министерство за одбрана

Шекеринска не сака да ги коментира барањата на Москва за транскрипти

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска не планира да ги бара транскриптите од интервјуто за британската новинска агенција „Блумберг“, соопштија за „Мета“ од Министерството од одбрана. „Министерката за одбрана нема намера да се меша во работата ниту на домашните, ниту на странските медиуми и оттаму воопшто не би сакале да го коментираме барањето на руското МНР за транскрипт“, велат од МО. Оттаму...

Шекеринска: Ќе се залагам за поголем буџет на АРМ и за партиите да се држат подалеку од неа

„Силно ќе се залагам за зголемување на буџетот на АРМ и за подобрување на професионализацијата во неа. Армијата да биде забрането место за сите политички партии, вклучително и за партијата од која доаѓам“, нагласила министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, на денешната средба со началникот на АРМ, генерал потполковник Методија Величковски, соопшти Министерството за одбрана. Министерката му порачала на генералот Величковски дека...

МВР и АРМ да сносат одговорност поради непрофесионалност во Собранието, бараат од ДР-ДПА

Министерството за одбрана и Министерството за внатрешни работи, да понесат правна и институционална одговорност поради тоа што не постапиле професионално во Собранието каде што физички беа нападнати пратеници и новинари. Ова денеска на прес-конференција го побараа од Движењето за реформи на ДПА, кои го осудија учеството на припадници на АРМ и на МВР, како што рекоа, во насилничкиот и крвавиот...

Пожар во Министерството за одбрана, предизвикан од дефект на инсталацијата

Министерството за внатрешни работи денеска во билтенот соопшти дека вчера избил пожар во Министерство за одбрана и во Генерал-штабот на АРМ. Пожарот се случил околу 17 часот, поради дефект во електрична инсталација во зградата, при што бил зафатен и дел од покривната конструкција. Пожарот бил изгаснат од екипа на Бригадата за противпожарна заштита. Повредени лица нема, а материјална штета дополнително ќе...

СДСМ: МО да каже дали со пари од граѓаните Јолевски бил во САД

Министерството за одбрана е должно да каже дали со пари на граѓаните е платена посетата на Зоран Јолевски на САД, порача денеска СДСМ. Оттаму потсетуваат дека Јолевски за време на посетата на САД имал средба со американскиот конгресмен Дана Рорабакер, кој потоа ја даде контроверзната изјава за распад и поделба на Македонија! „Ако според официјалните информации, посетата на Јолевски на САД...

МО до СДСМ: Јолевски секогаш се залагал за територијалниот интегритет на Македонија

Министерот Зоран Јолевски на сите средби што ги имаше во Вашингтон, како и секогаш, се залагал за територијалниот интегритет, суверенитет и унитарниот карактер на Република Македонија, се вели во реакцијата на Министерството за одбрана на денешната прес-конференција на портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов. „Сакаме да го потсетиме господинот Шилегов дека министерот за одбрана Зоран Јолевски, во 2008 година додека беше...

СДСМ го повика Јолевски да каже што зборувал со Рорабакер

Министерот за одбрана од ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Јолевски треба да објасни што се зборувало на неговата средба со американскиот конгресмен Дана Рорабакер и дали таа средба е повод за контроверзните изјави на конгресменот за поделба на Македонија, порача денеска на прес-конференција портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов. - Министерството за одбрана, пак, е должно да одговори со кој друг се сретнал министерот...

Австрија ќе го тужи „Ербас“ поради корупција при набавка на воени авиони

Австриското Министерство за одбрана ќе поднесе тужба, против европскиот производител на авиони „Ербас“, поради корупција при набавката на борбени авиони „Јурофајтерџ“. Имено, „Ербас“ лажно ја зголемил цената во договорот од 2003 година кога Виена планирала да набави 15 борбени авиони. Работната група при ресорното министесрство во 2012 детално го проверила договорот и тврдењата поврзани за корупција, како и дали е оштетена Австрија. Врз...

Нухиу: Ако има нова бегалска криза, нашите капацитети нема да бидат доволни

Доколку мигрантската криза се повтори, ќе биде потребно повторно ангажирање на целокупните државни капацитети како и при првиот бран, а многу веројатно и ангажирање на дополнителни капацитети за спречување на илегалното преминување на државната граница на Република Македонија. Ова денеска го истакнал министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, на Конференцијата на министрите за внатрешни работи и за одбрана во рамките...

Србија ќе испрати хуманитарна помош за Сирија преку руски авиони

Србија ќе испрати хуманитарна помош во храна, опрема и лекови за граѓаните на Алепо во Сирија преку руски авиони. Српскиот премиер Александар Вучиќ денеска во Ниш изјави дека владата на Србија одлучила да испрати хуманитарна помош за жителите на Алепо и дека во тоа нема никаква „политичка приказна“. Тој додаде дека српската влада би испратила хуманитарна помош кому било во светот што би...

Најмалку 24 загинати во двоен бомбашки напад во Кабул

Најмалку 24 лица загинале, а 91 се повредени во двоен бомбашки напад, кој денеска се случил во Кабул, во близина на министерството за одбрана на Авагнистан, јавува Би-би-си“. Првата бомба била активирана од далечина, а по кратко време бомбаш-самоубиец ја детонирал другата експлозивна направа, соопштиле од авганистанското министерство за одбрана за „Би-би-си“. Одговорноста за нападот ја презеле талибанците, кои стојат и...

Русија почна големи воени вежби на копно и во Црно Море

Русија денеска соопшти дека почнала големи воени вежби на копно и во водите на Црното и на Каспиското Море, јавуваат светските агенции. Министерот за одбрана на Русија, Сергеј Шојгу, изјавил дека вежбите почнале во 7 часот по московско време, во јужните, западните и во централните воени области, каде силите на армијата биле ставени во состојба на борбена готовност. Вежбите, како...

МО: СДСМ нема елементарни познавања за набавката на опрема и за модернизацијата на АРМ

Модернизацијата на Армијата на Република Македонија е сериозен процес, на кој Министерството за одбрана, Генералштабот и Армијата пристапуваат професионално, се вели во реакцијата на Министерството за одбрана на денешното соопштение на СДСМ, во кое опозициската партија бара министерството да го поништи тендерот за набавка на опрема вредна 250 милиони евра. „Министерот Јолевски повеќепати, вклучително и вчера, на неколку национални телевизии...

СДСМ бара Министерството за одбрана да го поништи тендерот за набавка на опрема

Министерството за одбрана треба веднаш да го поништи сомнителниот тендер за набавка на опрема, тежок 250 милиони евра, побара СДСМ преку соопштение. Од опозицијата велат дека ваква набавка мора да се спроведе многу посериозно. „Нашиот професионален војник и офицер има потреба од најосновна опрема и од услови за тековно функционирање, чевли, ќебиња, чизми, униформа, основен алат за работа. Оклопните возила се дамнешна потреба на АРМ, но...

Денеска се одбележува Денот на АРМ

Денеска на платото пред Министерството за одбрана и Генералштабот на Армијата на Република Македонија ќе се одржи централната свеченост за одбележување на Денот на АРМ. На свеченоста свои обраќања ќе имаат претседателот на државата и врховен командант Ѓорге Иванов и Министерот за одбрана Зоран Јолевски. Иванов, како што соопштија од неговиот кабинет, по повод Денот на АРМ, со Орден за...

МО: Шпекулација е наведената сума од 250 милиони евра за набавка на оклопни возила

Модернизацијата на армијата за секоја држава е стратегиско прашање, кое не треба да се гледа од краткорочен аспект, се вели во реакцијата на Министерството за одбрана на денешната прес-конференција на Петре Шилегов од СДСМ. Од Министерството велат дека во јавноста неосновано се пласираат информации за набавка на опрема, која е во насока на модернизација на армијата и посочуваат дека процесот...

Шилегов: Министерството за одбрана купува оклопни возила за 250 милиони евра

Организираниот грабеж на Македонија што го спроведуваа Никола Груевски и неговите соработници, како и задолжувањето на идните генерации продолжуваат, изјави денеска на прес-конференција Петре Шилегов, портпарол на СДСМ. Тој рече дека Министерството за одбрана спроведува постапка за набавка на оклопни возила во вредност од 250 милиони евра, а исплатата треба да се одвива во период од 2018 до 2026 година. - Ова...

Припадници на АРМ и на МО на протест пред Владата побараа повисоки плати

Припадници на Армијата на Република Македонија(АРМ) и на Министерството за одбрана денеска излегоа на протест пред Владата, на кој побараа изедначување на нивните плати со оние на полицајците и на цариниците и поголемо вреднување на нивниот труд. На протестот, како што пренесува „Телма“, дошле и војници кои се вратиле од јужната граница. Тие велат дека дневницата за теренската работа им...

Азербејџан прогласи едностран прекин на огнот во Нагорно-Карабах

Азербејџан денеска прогласи едностран прекин на огнот во борбите со силите на Ерменија во регионот на Нагорно-Карабах, кои избувнаа ноќта меѓу петокот и саботата. Како што јавува „Би-би-си“, министерството за одбрана на Азербејџан денеска соопштило дека нивната одлука е одговор на меѓународните повици за прекин на насилствата. „Азербејџан, покажувајќи знак на добра волја, донесе одлука за едностран прекин...

ВМРО-ДПМНЕ: Професионалните војници ќе бидат вработени

Уште во ноември минатата година, Министерството за одбрана одржа неколку состаноци со МВР на кои беше разговарано за можноста за вработување на професионалните војници во граничната полиција, за што начелно Министерството за одбрана доби согласност од МВР. Во февруари годинава, спротивно на сите претходни договарања и ветувања, МВР раководено од технички назначениот министер Оливер Спасовски се премисли и реши...

Граѓаните донирале над 162.000 евра за настраданите во Турција и Сирија

Македонскиот народ собра речиси 10 милиони денари (162.100 евра) помош за настраданите во земјотресите во Турција и Сирија, соопшти денеска Црвениот крст на С. Македонија. Според Генералниот секретар на...