fbpx
Таг: Министерство За Култура

таг: Министерство За Култура

За една година се дигитализирани сите ракописи од Институтот „Крсте Петков Мисирков“

Бележиме исполнето ветување на Министерството за култура за забрзано дигитализирање на старите ракописи од Институтот за македонски јазик „Крсте Петков Мисирков“. Севкупната архива на овој Институт е дигитализирана за половина од ветениот рок од две години, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Министерството за култура во 2021 година најави забрзан процес на дигитализација на ракописите што...

Се гради 8 години, потребни се уште 4 години за објектот на Театарот и библиотеката во Тетово да биде завршен

Иако во октомври лани имаше најави дека објектот на Театарот и библиотеката во Тетово ќе биде готов во 2025 година, тоа нема да се случи. Завршувањето на работите на овој објект, кој почна да се гради во 2014 година, се продолжени за уште една година, дознава Порталб.мк. Новата зграда на тетовскиот театар се ветува веќе 12 години, се гради 8...

Костадиновска-Стојчевска: Културата и младите во фокусот на агендата на министерството

Наградата за Тирана како Eвропска младинска престолнина за 2022 година, претставува нов пат за напредок за градот, за младите и за земјата. Тоа е нов начин на соработка, дизајнирање, стимулирање и зајакнување на градот, со и за младите, велат од Националниот младински конгрес на Албанија. Тие по средбата со македонската министерка за култура Бисерa Костадиновска-Стојчевска која учествува на министерскиот состанок...

Костдиновска-Стојчевска во Брисел: Младите во фокусот на ширење на културата преку ЕУ проекти

Младите таленти ќе ја промовираат културата и ќе го негуваат културното наследство преку добрата практика на транснационалната културна соработка меѓу Република Северна Македонија и Европската комисија, се согласија министерката за култура Бисера Костадиновска - Стојчевска и генералната директорка за образование, млади, спорт и култура на Европската комисија, Темис Кристофиду, кои се сретнаа во Брисел, Белгија. Соработката ќе продолжи и во...

Основци селектираа и реупотребуваа отпад

Унијата на македонски асоцијации во креативните индустрии УМПАКИ Скопје, со поддршка од Делегацијата на Европската Унија и Министерството за култура организираше работилници за заштита на животната средина и соларна проекција на филм во Скопје и Гостивар, кои ги проследија над 100 основци. Во соработка со Центарот за култура „АСНОМ“ во Гостивар, завчера беше организирана работилница за намалување, реупотреба и...

Во петок ДЛУМ ќе ја отвори изложбата „Поместени граници“ по повод Денот на уметноста

Во петок по повод 15-ти април, Светскиот ден на уметноста, ќе се отвори изложбата „Поместени граници“ од страна на Друштвото на ликовни уметници на Македонија (ДЛУМ) во соработка со Министерството за култура. Официјалното отворање ќе започне во 13:30 часот во дворот на Министерството и ќе трае до 20 часот истиот ден. „Поместени граници“ е концепт проект посветен на новите медиуми, потенцирајќи...

Синдикат на култура: Бараме да се почитува Колективниот договор за зголемување на платите

Синдикатот на културата на Република Македонија (СКРМ) изразува незадоволство од непочитувањето на договорот од страна на Министерството за финансии и Министерството за култура за покачување на платите на културните работници. „Иако пред четири месеци, Министерството за финансии најави дека во културата платите ќе бидат покачени со покачувањето на минималната плата заради заеднички договорената методологија за пресметка на плата и истото...

Валандово избран за „Град на културата“ за 2022 година

Општина Валандово годинава ќе биде организатор на манифестацијата „Град на културата“, откако вака одлучи комисијата по распишаниот Конкурс на Министерството за култура. Годинава во трка за „Град на културата“ се пријавиле две општини – Валандово и Велес. Имајќи го предвид и фактот дека Општина Велес двапати била финансирана во рамките на манифестацијата, во 2005 и 2015 година, комисијата предложила да...

Министерството за култура ги објави резултатите од конкурсите за финансирање на проекти

Министерката за култура Бисера Костадиновска - Стојчевска денеска одржа прес-конференција за објавување на резултатите од „Годишните конкурси за финансирање проекти од национален интерес по одделни области и активности од културата за 2022 година“. Таа го истакна трудот на членовите на комисиите одговорни за избирањето на добитничките апликации, кои како што нагласи, го задржале високото ниво на професионалност и етичност. „При селекцијата...

Порталб: Случајот „Плагијати“ не добива епилог, сите патишта водат кон Универзитетот во Тетово, таму молчат

Поминаа повеќе од седум месеци откако магазинот „Веритас“ го објави случајот со плагијати на професори од Медицинскиот факултет при Универзитетот во Тетово (УТ), но овој случај сè уште не добива епилог. Просветниот инспекторат, Министерството за образование и наука и Министерството за култура велат дека не се надлежни да утврдуваат дали професорите имаат извршено плагијати на научни трудови. Случајот требало...

Започна првата фаза од конзервацијата и реставрацијата на скопскиот Аквадукт

Еден од главните симболи на македонскиот главен град - Скопскиот аквадукт од денеска влезе во процес на конзервација и реставрација. Министерката за култура Ирена Стефоска, придружувана од директорот на Управата за заштита на културното наследство Ацо Костов и директорот на Конзерваторскиот центар - Скопје Коле Чапкановски, денеска ја презентираа реализацијата на првата фаза од овој проект, информираат од Министерството...

Ќе се дигитализираат над 5 милиони записи на Институтот за македонски јазик

Министерството за култура на Република Северна Македонија и Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) почнаа процес за забрзано дигитализирање на картотеките на Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“, заради заштита, категоризација и ревалоризација на културното наследство на македонскиот јазик. Предизвикот е наменет за претпријатија кои можат да понудат иновативно решение – сами или во соработка со установа која врши...

По пауза од една година, манифестацијата „Галичка свадба“ ќе се одржи на 17 јули во Галичник

По пауза од една година поради ковид пандемијата, претстојниов викенд продолжува традицијата на одржување на прочуената културно-сценска манифестација „Галичка свадба“. На годинешното 47. издание, судбоносното „да“ во Галичник ќе го кажат Катерина Илиевска и Филип Бундовски, кој е по потекло од Галичник. „Ние сме многу среќни што се создадоа услови оваа година да продолжиме со оваа вековна традиција на Мијаците,...

Промотивни настани на тема „Креативна Европа Дома“, на 8, 9 и 15 јуни

Министерството за култура (МК) соопштува дека на 8, 9 и 15 јуни 2021 година во НУ Музеј на современата уметност – Скопје и во ЈУ Младински културен центар (МКЦ), организира промотивни настани на тема „Креативна Европа Дома“. Тие се посветени на искуствата во спроведувањето на програмата Креативна Европа – Култура на ЕУ и на нејзината рефлексија на национално и...

Потпишан Меморандум за соработка со Европскиот центар за византиски и постивизантиски споменици

Во Солун денеска беше потпишан Меморандум за соработка меѓу Министерството за култура на Северна Македонија (МК) и Европскиот центар за византиски и поствизантиски споменици. Меморандумот го потпишаа министерката за култура, Ирена Стефоска и претседателката на Управниот одбор на овој Центар, Наталиа Пулу. „Денеска го направивме првиот формален чекор од она што се нарекува ново поглавје во културната соработка меѓу нашите...

Министерство за култура: Договорот за Оф фест е навремено доставен, организаторите не го потпишаа

По објавата на организаторите на фестивалот Оф фест дека настанот се одложува единствено поради тоа што Министерството за култура не им е исплатило аванс, а договорот доцнел, од ова министерство реагираат со соопштение. Оттаму велат дека договорот е навремено доставен, но организаторите не го потпишале а поднеле и забелешки. Од Министерството за култура соопштија дека имаат разбирање за сите потешкотии...

Струмица е организатор на „Град на културата“ за оваа година

Општината Струмица оваа година ќе биде организатор на манифестацијата „Град на културата“, одлучи комисијата по распишаниот Конкурс на Министерството за култура. На Конкурсот беа пријавени општините Струмица, Тетово, Кавадарци, Велес и Дебар. Стручната комисија од ова министерство оцени дека сите пријави имаат солидно конципирана програмска содржина и внимателно дефиниран буџет и предложи, со богатата и разновидна програма и со буџетот...

Владата го прогласи Аквадуктот во Скопје за споменик со највисок степен на заштита

Владата на Република Северна Македонија, на предлог од Управата за заштита на културното наследство и мислењето на Националниот совет за културно наследство, на денешната седница донесе Одлука за прогласување на споменикот Аквадукт во Скопје за културно наследство од особено значење, поткатегорија исклучително значење. Одлуката уследи по усвоениот елаборат за ревалоризација на споменикот, процес кој долги години бил закочен во надлежнитe...

Порталб: Здружението „СОС ВИТА“ бара од Министерството за култура да им се исплатат пари за проект кој го добиле лани

Здружението на лицата со посебни потреби „СОС ВИТА“, вчера пред Министерството за култура одржа прес-конференција во знак на револт бидејќи не им се префрлени средствата во износ од 290.000 денари за проект што го добиле во 2020 година. Тие побараа од премиерот Зоран Заев и министерката за култура, Ирена Стефоска да ги префрлат средствата што е можно поскоро, известува...

„Порта Македонија“ повеќе не е дел од културното наследство, власта треба да ја одреди нејзината иднина

Министерството за култура ја тргнало заштитата на „Порта Македонија“ од Регистарот на недвижно културно наследство на земјава, објавува „Независен.мк“. Со тргнувањето на заштитата на Триумфалната порта, се отвора можноста за рушење на ова здание од „Скопје 2014“, кое узурпира јавен простор и е поставено на среде раскрсница меѓу улиците „11 Октомври“ и „Димитрие Чуповски“ во центарот на Скопје. Градоначалникот на...

ЗНМ бара МВР да реагира по смртните закани за новинарот Борјан Јовановски

Смртните закани, говорот на омраза и јавното омаловажување кон новинарот Борјан Јовановски можат директно да ја загрозат неговата безбедност за што ќе биде поднесена пријава до МВР, соопшти Здружението...