fbpx
Таг: Министерство За Финансии

таг: Министерство За Финансии

Министерство за финансии го осудува оштетувањето на државен имот

Министерството за финансии реагираше на вчерашниот протест на „Шарената револуција“, на кој фасадата на зградата на министерството доби неколку балони со боја. „Министерството за финансии го почитува неприкосновеното право на граѓаните за мирен протест, но го осудува вандалското однесување на поединци кои оштетуваат државен имот изграден со парите на граѓаните на Република Македонија“, велат од министерството. На вчерашниот протест, Единицата за...

СДСМ: Миноски покажа непознавање на законската процедура за еврообврзница

  Со денешното соопштение, Министерството за финансии покажува дека новиот министер Кирил Миноски не ја знае процедурата за издавање еврообврзница и бара алиби и соучесници во другите институции за ова финансиско злосторство, пишува во реакцијата на СДСМ, на соопштението на Министерството. „Ставрески го напушти бродот што тоне. Богов срамежливо почна да се оградува од лудилото на задолжување, изјавувајќи дека уште од 2012 година...

Министерство за финансии: Еврообврзницата се издава во согласност со закон

Еврообврзницата се издава во согласност со Законот за јавен долг (член 18, став 5), реагираат од Министерството за финансии на вчерашната прес-конференција на Кире Наумов од СДСМ. Во соопштението на министерството се вели дека во членот од Законот за јавен долг пишува дека државни хартии од вредност во име на Република Македонија на меѓународен пазар издава Министерството за финансии врз основа...

СДСМ: Нов долг од 12,6 милиони евра на товар на граѓаните

Министерството за финансии денеска реализираше ново задолжување на товар на граѓаните во висина од 12,6 милиони евра, се вели во соопштението на СДСМ. Во него се додава дека иако првично Министерството за финансии побаруваше 5,4 милиони евра на домашниот пазар на капитал, сепак новото задолжување што го реализира е поголемо за 2,3 пати од првично планираното. - Денешното ново задолжување има...

СДСМ: На аукцијата на државни записи мал одзив од банките

„Министерството за финансии, на чело со новиот министер Кирил Миноски и со согласност од гувернерот Димитар Богов, го спроведе денешното задолжување на домашниот пазар, без да одговори со чиј потпис се задолжени граѓаните. Според информациите, постои резервираност на банките на денешната аукција на државни хартии од вредност“, се вели во соопштението на СДСМ. Во него се додава дека Министерството за финансии...

СДСМ: Дали криминалната власт крои нов ребаланс на буџетот?

„Во првите четири месеци од оваа година, капиталните инвестиции имаат катастрофална реализација од само 68 милиони евра. За да го прикрие колабираниот буџет, министерот за финансии Зоран Ставрески повторно ќе крати кај развојната компонента на буџетот, капиталните инвестиции“, се вели во соопштението на СДСМ. Според опозициската партија, секоја година жртва на погрешно проектираните буџети се токму капиталните инвестиции. - Никола Груевски со своите...

Судската администрација од утре стапува во штрајк

Синдикатот на работниците од управата, правосудните ограни и здруженијата на граѓани (УПОЗ) денеска соопшти дека штрајкот во судовите, кој двапати беше одложуван, ќе почне утре и ќе трае сè до исполнувањето на нивнита барања, пренесува порталот „Нова ТВ“. Од УПОЗ бараат повисоки плати и исплата на додатоци во висина од 35 отсто за судските службеници. „УПОЗ и Здружението за судска администрација, за да...

Наумов: Не се знаe за што ќе се трошат средствата од новите задолжувања

„Министерството за финансии на денешната аукција на државни хартии од вредност, наместо бараните пет милиони евра запиша десет милиони евра, односно двојно повеќе. Сè уште нема никакво објаснување за која намена се користат средствата од новите задолжувања“, се вели во соопштението на дополнителниот заменик-министер за финансии во оставка, Кире Наумов. Според него, нетранспарентноста на буџетските трошења и темпото на зголемување на...

СДСМ: Министерство за финансии должи 8.000 евра за струја

„Министерството за финансии натрупало долг кој надминува 510.000 денари за неплатени сметки за струја. Тоа е долг поголем од 8.000 евра“, се вели во соопштението на СДСМ. Од СДСМ бараат Ставрески да им одговори на граѓаните за што се потрошени нивните 8.000 евра собрани преку даноци, со коишто требало да се плати струјата во јавната установа Министерство за финансии. - Граѓаните седат во...

Државата денеска ќе се задолжи 7 милиони евра кај домашните кредитори

Државата денеска ќе се задолжи 7,07 милиони евра од домашните кредитори, преку аукција на државни хартии од вредност. Министерството за финансии ја откажа аукцијата на државни записи на 2 февруари, на која требаше да побара 813.000 евра од домашните кредитори. Дополнителениот заменик-министер за финансии, Кире Наумов, предупреди дека со вакво темпо на задолжување, планираниот дефицит за целата 2016 година ќе биде реализиран...

Министерството за финансии ја откажа денешната аукција на државни записи

Министерството за финансии ја откажа денешната аукција на државни записи, на која требаше да побара 813.000 евра од домашните кредитори. Дополнителниот заменик-министер за финансии, Кире Наумов, вчера најави дека ќе поднесе жалба до Државна комисија за одлучување во управна постапка и постапка при работен однос во втор степен, со која ќе го оспори одржувањето на аукцијата поради прекршување на постапката од министерот...

Ставрески: ДИК ќе добие вработувања колку што е потребно

Министерството за финансии дало согласност за 11 нови вработувања во Државната изборна комисија. Ќе се обезбедат средства и за другите потреби на ДИК, за да може навреме да ги заврши сите подготвителни активности околу прочистувањето на избирачкиот список. Ова го изјави министерот Зоран Ставрески по работниот состанок на Министерството за финансии и на Државната изборна комисија. На состанокот биле разгледани...

Општина Центар: Министерството за финансии ја блокира работата на новата градинка

Министерството за финансии го блокира комплетното и нормално работење на новата градинка „Кочо Рацин“, обвинуваат од Oпштина Центар. - Поради недостиг од персонал, во објектот не функционира ниедна група јасли. Најмодерните јасли во Македонија, со подно греење, со кујна по европски стандарди, со посебен влез и лифт, не можат да примат деца бидејќи Министерството за финансии и по 10 барања и...

Јанева: Законот за плати на обвинителите ни ја крши автономноста

Одредбата во предложениот закон за плати на јавните обвинители, која го овластува јавниот обвинител на Република Македонија, по претходна согласност од министерот за финансии, да одлучува за додатоците на јавните обвинители во Специјалното јавно обвинителство, се кршат воспоставените принципи на автономност и на финансиска незвисност на ова oбвинителство, стои во денешното писмено обраќање до јавноста на специјалната обвинителка Катица...

Вратени 640 милиони денари на фирмите врз основа на ДДВ

Министерството за финансии вчера исплати 640 милиони денари на 1.273 фирми, врз основа на поврат на данок на додадена вредност (ДДВ). Од Министерството за финансии информираат дека исплата на поврат на ДДВ се врши редовно, како што доспеваат налозите за отплата.  

Државата се задолжи за 73 милиони евра

На денешната аукција на државни записи и обврзници, државата се задложи со 73,63 милиони евра. Беа понудени хартии од вредност во износ од 94,56 милиони евра, но интересот на инвеститорите беше помал. Дополнителниот заменик-министер за финансии, Кире Наумов, се обиде да го употреби законското право и да не се согласи со најавенoто ново задолжување на граѓаните од 100 милиони евра на домашниот...

Зоран Ставрески во Њујорк: Работно или на одмор?

Министерот за финансии, Зоран Ставрески е во Њујорк, дознава новинската агенција „Мета“. Репортерот на „Мета“ го фотографираше министерот Ставрески вчера, во близина на Музејот на модерна уметност (МОМА), во Њујорк. Од Владата и од Министерството за финансии денеска не добивме одговор дали министерот Ставрески е на годишен одмор или, пак, е во работна посета на Соединетите Американски Држави (САД). Денеска ниту еден...

ЗНМ реагира, новинарката Илинка Иљоска од Мета вербално нападната поради направени фотографии од нерасчистено ѓубре

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) ги осудува заканите и навредите од страна на вработени во „Комунална хигиена“ - Скопје (КХС) кон новинарката Илинка Иљоска од новинската агенција Мета,...