fbpx
Таг: Министерство за економја

таг: Министерство за економја

Денеска се затвора јавниот повик за ваучери за туризам, пристигнале над 2.600 апликации

Заклучно со денешниот ден, 16 јуни, се затвора јавниот повик за потврди-ваучери за организиран одмор за работници со ниски приходи. Јавниот повик беше објавен на 8 јуни, со краен рок за аплицирање 30 јуни, но за една недела од објавувањето, во архивата на Министерството за економија се пристигнати над 2.600 апликации, повеќе од двојно предвидените ваучери. „Министерството за економија ги...

Јавно-приватното партнерство слабо функционира поради лошо подготвени проекти и слаба законска рамка

Повеќе од скромни се искуствата во Република Северна Македонија со изградбата на големи проекти по принципот на јавно-приватно партнерство (ЈПП). Во изминатите години има три остварени, но неуспешни проекти. Тоа се оној за скопската депонија „Дрисла“, охридската единица за водовод „Проаква“ и комплексот „Македонско село“. Само како идеја, без почеток, останаа обидите за ЈПП за „Драмскиот театар“ и скопскиот...

В година на граѓаните ќе им бидат на располагање 764.000 евра за субвенции за енергетска ефикасност

Буџетот на Министерството за економија за 2021 година ќе изнесува 826 милиони денари, или 13,4 милиони евра. Од овие средства, 130 милиони денари (2,1 милион евра) се предвидени за плати и надоместоци на вработените, 167 милиони денари (2,7 милиони евра) се за капитални расходи, а 190 милиони денари (3 милиони евра) се за разни субвенции, информира на денешната прес-конференција,...

Автобускиот превоз сардисан од проблеми, корона кризата дојде како капак на сè [мултимедија]

Празна чекална со по некој граѓанин што набрзина ќе го купи својот автобуски билет на билетарата и веднаш ќе се упати кон пероните. Ваква е сликата на главната автобуска станица во Скопје. Ги нема вообичаените гужви на патници, а поради празните перони граѓаните речиси е невозможно да го промашат автобусот за патување кон својата дестинација. Службените лица на влезот...

Твитер го затворил профилот на „Моќната грчка армија“ кој се фалеше дека хакирал во македонските министерства

Твитер-профилот со име „Моќна грчка армија“ (@PowerfulArmyGR) е „суспендиран“ односно затворен заради нарушување на правилата за користење на платформата. На 10 мај на тој профил беше објавен линк кон список со наводни адреси и лозинки на вработени во министерствата за финансии и економија на Република Северна Македонија. Владините претставници тврдеа дека се работи за стари податоци и дека истите не се...

Грчки хакери објавиле стари лозинки на вработени во министерствата за економија и финансии

После јавното објавување на стари службени е-маил адреси и лозинки на министерствата за финансии и економија, од страна на грчки хакери, Владата информира дека се работи за листа од неколку адреси и лозинки од поранешен систем за службени е-маил адреси на овие министерства. „Дел од е-маил адресите не се во функција повеќе години, бидејќи нивните корисници не работат веќе во...

ФБИ изврши претрес на имотот на Трамп во Флорида

ФБИ изврши претрес во понеделникот во одморалиштето Мар-а-Лаго на Доналд Трамп во Палм Бич, Флорида, како дел од истрагата за постапување со претседателските документи, вклучително и доверливи документи, кои...