fbpx
Таг: министерства

таг: министерства

АНАЛИЗА: За плати во јавен сектор 538 милиони евра – увид во платите во министерствата

Годинава за исплата на плати во јавниот сектор ќе се потрошат нешто повеќе од 538 милиони евра. Со ребаланс на Буџетот планирано е зголемување на сумата за 1,7 отсто, но од Владата тврдат дека растот нема да биде како последица на порастот на бројот на вработени, пишува Порталб.мк. „Расходите за исплата на платите се проектирани на ниво од 33,2 милијарди денари...

АНАЛИЗА: Дел од капиталните инвестиции “под мраз” – планираните над 600 милиони евра ќе останат само “желба”?

Се "ситни" првото економско полугодие, се црта ребаланс на буџетот. Според последните достапни податоци заклучно со 11 овој месец, реализацијата на капиталните расходи изнесува нешто над 17 отсто. Според најавите со ребaлансираниот буџет преку кратења на непродуктивни трошења ќе се обезбедат околу 100 милиони евра, пишува Порталб.мк. Но, сумата од најавени над 600 милиони евра капитални расходи со сегашниот буџет...

Нова влада: Само четири министерки, ниту една жена Албанка на оваа функција

Само 20% од владините министри предводени од Димитар Ковачевски се жени, и тоа сите од СДСМ. Албанските партии не ѝ довериле министерска функција на ниту една жена. Од друга страна во Собранието околу 40 % од пратениците се жени. Северна Македонија од осамостојувањето никогаш немала жена премиер, претседател на државата или претседател на Собранието, пишува Порталб.мк. За време на предизборните...

Анализа на „Порталб.мк“: Детали од ребалансираниот буџет, кои проекти засилуваат, за кои ќе има помалку пари?

Ќе растат и јавните и приватните инвестиции со засилено темпо. По најавата дека во период од шест години Владата најавува инвестциски бран од 8 милијарди евра – оптимистичките прогнози за рестаритрање на инвестциите вградени и во ребалансираниот буџет. „Реалниот раст на бруто-инвестициите е проектиран на 8 проценти во 2021 година, во услови на очекуван раст и на јавните и на...

Индекс на активна транспарентност: Министерствата и Владата објавуваат 79 отсто од потребните информации

Активната транспарентност или објавувањето на информации на сопствена иницијатива на институциите, без некој да има доставено барање за пристап до тие информации, на министерствата, Владата и на општините за 2021 година изнесува 63 отсто (од максималните 100 отсто). Во однос на 2020 година, активната транспарентност е подобрена за 5 процентни поени (од 58 на 63 отсто). Министерствата и Владата...

Анализа на Порталб.мк: Долга листа на проекти од Буџетот за 2021-железница, гасификација, клинички центри

Завршувањето на реконструкцијата на железничката пруга на Коридорот 10, изградба на локални патишта, изградба и обновување на источниот дел од железничката пруга - Коридор 8, делница Куманово - Бељаковце - Крива Паланка, најава за изградба и реконструкација на здравствени установи, на училишта и студентски домови – долга е листата на проекти што треба да се остварат во буџетската 2021...

Истражување на ЦГK: Најголемо зголемување на вработените во полицијата, а најголемо намалување во одбраната

Од 2017 до 2020 година, вкупниот број на вработени во министерствата пораснал за три проценти (односно за 540 луѓе), а во општините за два проценти (односно за 154 луѓе), покажува истражувањето на Центарот за граѓански комуникации (ЦГК) и базата на податоци на вработувањата во министерствата и општините во последните три години по сите основи – редовен работен однос, привремени...

Царовска ќе биде новата министерка за образование, Филипче останува министер за здравство

Еден ден по соопштувањето дека е постигнат коалицискиот договор помеѓу СДСМ и ДУИ за состав на нова Влада, партиите ги објавија имињата на функционерите кои ќе седнат на министерските столчиња. Како што најави Заев, тој ќе биде премиер наредните четири години, додека пак Артан Груби ќе биде прв вицепремиер. Во однос на министерствата, своите места ќе ги задржат Венко Филипче...

„Калзо“: Првата невистина на коалицијата ДС-ДЛК

Двете партии кои ја водат коалицијата за новата Влада на Косово, Движењето Самоопределување (ДС) и Демократската лига на Косово (ЛДК), во повеќе наврати изјавија дека бројот на министерства ќе биде 12. Вакви изјави имаа и лидерот на Движењето Самоопределување, Албин Курти и пратениците на ЛДК, Лумир Абдиџик и Абдулах Хоти. „Калзо“ (kallxo.com – кој работи на проверка на фактите и...

„Калзо“: Курти го исполни ветувањето за застапеноста на жените во неговата Влада

Новиот премиер на Косово, Албин Курти го исполни ветувањето за застапеноста на жените во неговиот владин кабинет, пишува „Вистиномер.мк“. Тој во предизборната кампања вети дека 30 проценти од министерствата ќе бидат предводени од жени.На 3 февруари Собранието на Косово ја изгласа новата Влада на Курти во која од вкупно 15 министерства има пет жени на министерски места. „Калзо“ (kallxo.com –...

Властите апелираат граѓаните да не палат огнови на отворено

Министерството за животна средина и просторно планирање и Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство апелираат до граѓаните одговорно да се однесуваат на отворено, со цел да се даде максимален национален придонес кон намалување на заканите од пожари кои во периодот беснееат на целата територија на државата. „Посебно апелираме земјоделците да не ги палат стрништата и сувите остатоци по дворовите, а...

Министерствата заборавија на владината наредба за транспаретност во јавните набавки (1)

Измина рокот од триесет дена кој им го даде Владата на сите органи на државната управа за да почнат на официјалните веб-сајтови да ги објавуваат сите податоци и планови за јавни набавки и истото им го препорача и на општините. „Мета.мк“ истражи колку министерствата, општините и другите органи ја почитуваат наредбата односно препораката на Владата и во три продолженија ќе...

Половина од општините не објавуваат редовно информации за јавните набавки (инфографик)

Само една од пет општини, поточно нецели 20 отсто, на своите интернет страници тековно ги објавуваат огласите за јавни набавки, покажа прегледот што Новинската агенција „Мета.мк“ деновиве го направи на страниците на 80 општини и Градот Скопје. Скоро половина од општините или 48% немаат објавено никакви податоци за јавните набавки или постоечките им се застарени. Стари договори или празни категории...

Министерствата и општините имаат 2.645 автомобили, најмногу се во МВР – 1.559

Министерствата и општините поседуваат вкупно 2.645 автомобили, од кои 2.008 се со набавна вредност од 33 милиони евра, додека за 637 патнички возила институциите немаат или не доставиле податоци за набавната вредност, покажува базата на податоци изработена од Центарот за граѓански комуникации. „Министерствата имаат 2.215 возила вредни 27,2 милиони евра, додека општините имаат 430 возила во вредност од 5,7 милиони евра. Убедливо...

МЗШВ очекува целосно повлекување на одлуката на Косово

Разговорите кои Владата и надлежните министерства ги водеа со Косово во изминатиот период вродија со плод, Приштина веќе ја повлече зголемената царина за дел од производите, информираат од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ). „Утре, министерот за економија Крешник Бектеши, ќе се сретне со неговите колеги во Косово каде ќе се бара решение и надминување на проблемот. Сите досегашни...

Индекс на транспарентност: Министерствата и Владата подобри од општините

Центарот за граѓански комуникации го објави Индексот на активна транспарентност за 2018 година кој содржи рангирање на 97 институции од извршната власт на централно и на локално ниво (министерствата, Владата и општините) според степенот на исполнетост на обврските за проактивно објавување јавни информации (на сопствена иницијатива на институциите). „Индексот на активна транспарентност за годинава изнесува 43,5 проценти (од можни 100 проценти)...

Претходната власт плаќала три пати поскапо за авионски карти, хотели и ресторани

Алатката за отчетност за трошоците на носителите на јавните фунцкии, која владата ја промовираше вчера, покажува дека најголеми разлики во трошењето помеѓу сегашната и минатата власт има во авионските карти, хотелското сместување, но и кај трошењето во ресторани во странство. За шестмесечен период, министерствата предводени од минатата власт за овие ставки потрошила двојно, а некаде и тројно повеќе народни пари за...

По маратонските преговори, Меркел и Шулц постигнаа договор за формирање на влада

Конзервативците на Ангела Меркел и социјалдемократите на Мартин Шулц, постигнаа договор за формирање на владејачка коалиција, јавуваат светските медиуми. Според пишувањата на медиумите, социјалдемократите ќе го добијат министерството за надворешни работи и за финансии, што се оценува како добар преговор од страна на Шулц откако претходните осум години, ова министерство беше во рацете на Христијанско-демократската унија (ЦДУ). Новиот министер за...

Владата за две недели ќе објави 21 документ за поголема отвореност

Владата на денешната седница го усвоила предлогот на Министерството за информатичко општество и администрација на веб-страниците на министерствата и на другите органи на државната управа да бидат објавени листа на акти и на материјали што министерствата согласно закон се обврзани да ги објават и навремено да ги ажурираат. Станува збор за список од 21 документ, што во наредните 15 дена треба да...

Работна група на Владата ќе го реформира системот за следење на комуникациите

Владата ќе формира меѓуресорска работна група која ќе треба да подготви решение за реформа на системот на следење на комуникациите, врз основа на препораките од експертската група на Рајнхард Прибе, кое ќе обезбеди заштита на правата на граѓаните и заштита од злоупотреби на прислушувањето. Потребата за формирање на работната група била усвоена на вчерашната седница на Владата, а на предлог...

Пендаровски: Ако од бугарска страна пак се спори идентитетот, да се повлечеме од преговорите

По денешната средба со членовите од Советот за безбедност, кажав дека откако францускиот предлог ќе влезе во Владата, очекувам во заклучоците на Влада, да стои дека од денот кога...