fbpx
Таг: министер за одбрана

таг: министер за одбрана

Русија ќе мобилизира уште 300.000 војници, Украина вели тоа е очекуван потег

Околу 300.000 луѓе ќе бидат опфатени со делумната воена мобилизација, најави рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу. Тој претходно изјави дека ќе бидат повикани само оние лица кои имаат претходно армиско искуство. Според Шојгу, Русија не се борела против Украина, туку против целиот запад. Министерот соопшти дека 5.937 руски војници загинале во конфликтот со Украина, што е многу помалку од...

Вистиномер: Не е точно дека министерката Петровска изјавила оти во македонската армија биле откриени руски шпиони

Министерката за одбрана Славјанка Петровска воопшто не дала ваква изјава, ниту, пак, навистина биле откриени руски шпиуни во редовите на македонската армија. Доколку се посети оригиналната страница од каде потекнува написот, се доаѓа до заклучокот дека станува збор за сатиричен напис, што е јасно обележано на крајот од текстот, каде се додава дека сите сличности со реалноста се случајни....

Вистиномер: Непристојните забелешки кон министерката за одбрана како ферментиран отпор кон Преспанскиот договор

Влезот во НАТО како основа го имаше Преспанскиот договор. Критиката на овој Договор, пак, e основата на која опозицијата сака да го придобиe дел од јавното мислење, без да се споменува НАТО. Со актуелните случувања околу Украина се спојуваат сите фрагменти на отпорот кон Договорот од Преспа, па во јавната комуникација добиваме реченица од типот „мислевме дека НАТО ќе...

Шекеринска: Македонија ја делат седмици од шансата да седне на масата на НАТО

Проценките на владата се дека нè делат седмици од шансата Македонија да седне на масата на сојузниците и треба да ги почитуваме процедурите во Грција. Во овој случај станува збор и за процедури во НАТО, а за земјите-членки, вклучително и Словенија, да го потпишат протоколот за пристапување потребно е Преспанскиот договор да биде целосно ратификуван. Очекуваме оваа недела грчкиот...

Во пожарот во Грција загинаа 81 лице, бројот на исчезнати непознат

Во катастрофалниот пожар што ја зафати областа Атика кај Атина, до сега загинаа најмалку 81 лице, а бројот на исчезнати се уште е непознат. Опожарените населби ги посети министерот за одбрана Панос Каменос, кој го пречекале гневни граѓани. Две девојчиња низ плач и со гнев му раскажале како го преживеале пожарот и што се случувало, пливале четири часа за да се...

Шекеринска: Голем дел од парите за исхрана на војниците не се искористувале

Ќе направиме нов правилник за исхрана на војниците во АРМ, а голем дел од парите наменети за нивна исхрана досега не се искористувале, поради што ќе мора да преземеме одредени промени, за што веќе разговарав со Генералштабот на АРМ, објасни министерката за одбрана Радмила Шекеринска. Одговарајќи на новинарско прашање на денешниот брифинг со уредниците и новинарите за самитот на НАТО,...

Шекеринска во Стејт Департментот: Македонија е подготвена за членство во НАТО

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска на вториот ден од официјалната посета на САД се сретна со заменик – помошникот на секретарот за одбрана Лора Купер и со високи официјални лица во Стејт Департментот. Како што соопшти Министерството за одбрана, на средбата со првиот заменик – помошник секретар во Бирото за европски и евроазиски работи на Стејт Департментот, Елизабет Милард, министерката...

Албанија и Бугарија ќе се залагаат Македонија поскоро да влезе во НАТО

Албанскиот заменик-министер за одбрана, Петро Кочи, порача дека Албанија и Бугарија ќе бидат силни поборници Македонија што е можно поскоро да стане членка на НАТО и дека тоа не е важно само за народот на земјата, туку и за регионот во целина. Кочи беше на трилатерална средба во Охрид со македонската министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, и со министерот...

Шекеринска во Брисел разговарала со помошниците на генералниот секретар на НАТО

Македонската министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, при посетата на Брисел на состанокот на министрите за одбрана на земјите-членки на НАТО и земјите-учесници во мисијата „Одлучна поддршка“, во НАТО штабот во Брисел имала средби со помошник-генералниот секретар на НАТО за политички прашања и безбедносна политика, Алехандро Алваргонзалез и помошник-генералниот секретар на НАТО за одбранбена политика и планирање, Хајнрих Браус. Како што...

Кој и под кои услови во Македонија може да нареди прислушување на дипломати

Прислушувањето на странски дипломати, во чии редови без исклучок има и разузнавачи, според Законот за следење на комуникации се врши на барање на министрите за внатрешни работи и за одбрана, а го одобрува судија на Врховен суд. Во Законот за следење на комуникациите условите и постапката за прислушување е уредена во две глави. Едната се однесува на сторители на кривични...

Трамп го избра генералот Џејмс Мед Дог Матис за нов министер за одбрана на САД

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, го избра генералот Џејмс Матис, поранешен маринец кој служел во Ирак и во Авганистан, за нов министер за одбрана, јавува „Би-би-си“. „Тој е нашиот најдобар избор“, истакнал Трамп, при промоцијата на неговиот избор за министер за одбрана за време на говор во сојузната држава Охајо. Генералот Матис, кој е познат по прекарот Мед Дог (Mad...

Анте Готовина назначен за советник на хрватскиот министер за одбрана

Поранешниот генерал на хрватската војска, Анте Готовина, е назначен за советник на министерот за одбрана на Хрватска, Дамир Крстичевиќ, пренесува балканскиот сервис на „Радио Слободна Европа“. Ваквата одлука ја донела Владата на Хрватска на седница одржана во Вуковар, а неа ја потврдил и министерот Крстичевиќ на својот фејсбук-профил. „Мило ми е што мојот голем пријател и наш херој го прифати...

Израел планира смртни казни за палестинските екстремисти

Идниот министер за одбрана на Израел, Авигдор Либерман, инаку лидер на ултранационалистичката партија „Израел наш дом“ како клучен услов за негово влегување во владејчката коалција го поставил воведувањето смртна казна за палестинските екстремисти, јавуваат светските медиуми. Извори блиски на неговата и на владејчката партија Ликуд навеле дека израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху се согласил со барањето на Либерман. Во Израел досега...

Јолевски: Заслужуваме да бидеме дел од НАТО

За време на посетата на Вашингтон, САД, македонскиот министер за одбрана, Зоран Јолевски, се сретна со Целесте Валандер, специјален советник на претседателот Барак Обама и директор во Советот за безбедност на САД, а во Стејт Департмент со Хојт Ји, заменик помошник секретар за Европа и за Евроазија. Министерство за одбрана на Македонија соопшти дека на одвоените средби Јолевски и соговорниците размениле мислења за интеграцијата на...

Нуредини: Гас има доволно, Скопје-Север не треба да работи на мазут

Топланата Скопје- Север треба да користи гас, бидејќи во државата има доволни количини, рече денеска министерот за животна средина Насер Нуредини. Тој посочи дека овој енергетски објект, за разлика...