fbpx
Таг: мини

таг: мини

Само за три дена во Србија се предадени шест илјади парчиња оружје

Во првите три дена од важноста на мерката која Србија ја воведе за предавање нерегистрирано оружје кај граѓаните, за само три дена, предадени се 5.973 парчиња оружје, 290.572 парчиња муниција и 468 парчиња мини експлозивни направи, соопшти српското Министерството за внатрешни работи. Српската полиција ги повика сите граѓани кои поседуваат нерегистрирано оружје, муниција и експлозивни направи да ги предадат во...

Зеленски ја обвинува Русија за извршени воени злосторства во Херсон

Украинскиот претседател Володимир Зеленски информираше дека украинските обвинители досега откриле над 400 воени злосторства извршени од руските сили за време на окупацијата на Херсонскиот регион, јавува Би-би-си. Тој изјави дека тела на убиени цивили и војници биле пронајдени во ослободените населени места, иако официјална Москва ги негира ваквите тврдења на украинските власти. Инаку, украинските власти ги замолија цивилите да не...

Украински тинејџер прогласен за „глобален студент на годината“ поради иновација за откривање на мини

Развој на беспилотно летало што открива поставени нагазни мини е иновацијата поради која 17-годишниот украински тинејџер Игор Клименко ја доби наградата од 100.000 долари и се стекна со титулата „глобален студент на годинава“, пренесува весникот „Ивнинг стандард“. Младиот талент од Украина успеа да победи во конкуренција меѓу повеќе од 7.000 студенти од целиот свет, а престижната награда му беше доделена...

Кучето Патрон што пронајде повеќе од 200 мини доби медал од претседателот Зеленски [галерија]

Кучето Патрон, трагач на мини, кој откри повеќе од 200 вакви експлозиви по почетокот на војната во Украина, доби орден за неговата служба за земјата. На 2 и пол годишниот Џек Расел териер одликувањето му го врачи лично украинскиот претседател, Володимир Зеленски, на церемонија во Киев, пренсе Би-би-си. Patron received his recognition. Among those who save the lives of 🇺🇦 every day are...

Во Кумановско пронајдена муниција од Втората светска војна

Вработен на фирмата „Вибе“, во средата оваа недела, во кумановската полиција пријавил дека пронашол минофрлачки мини, зрна од топовска граната, запалки за гранати и куршуми, со потеко од Втората светска војна, информира полицијата. Муницијата била пронајдена при ископ за пруга на потегот од Куманово кон индустриската зона „Бедиње“. Како што информираат од полицијата, станува збор за 18 минофрлачки гранати, четири зрна...

„Твич“ ги укина новите правила за рекламирање откако стримерите почнаа да ја напуштаат платформата

Услугата за пренос во живо „Твич“ објави дека ги укинува своите нови правила за рекламирање - одлука што ја донеле откако неколку стримери најавија дека ја напуштаат платформата. Оваа платформа,...