fbpx
Таг: Милан Јазбец

таг: Милан Јазбец

Заев и Јазбец разговарале за интензивирање на соработката меѓу Македонија и Словенија

Премиерот Зоран Заев денеска имал средба со амбасадорот на Словенија во земјава, Милан Јазбец, на која, како што соопштија од владината прес-служба, амбасадорот ја пренел оценката дека се чуствуваат позитивни промени во Македонија и му честитал на Заев за ефектите од „засилената дипломатска активност што ги отвора перспективите на државата кон ЕУ и НАТО“. На средбата било констатирано дека се...

Поддршка за Димитров од Хрватска и од Словенија

Првата средба со дипломати, новиот министер за надворешни работи, Никола Димитров, ја имаше вчера, на разговорот со амбасадорите на Хрватска и на Словенија, Данијела Баришиќ и д-р Милан Јазбец, соопшти МНР. На средбата во МНР, во својство на коорганизатори, амбасадорите Јазбец и Баришиќ му врачиле на министерот Димитров покана за учество на министерскиот состанок што ќе се одржи утре на...

Наместо нови избори – нова влада, порачаа Пломп, Стефансон и Јазбец

Амбасадорите на Шведска, на Холандија и на Словенија, Матс Стефансон, Ваутер Пломп и Милан Јазбец, денеска порачаа дека Брисел не гледа потреба за одржување на нови предвремени парламентарни избори, особено зашто последните биле оценети како фер и слободни, а новите избори би значеле само продлабочување на политичката криза во Македонија. - Изборите што се одржаа во декември беа слободни и...

СДСМ денеска ќе поднесе иницијатива за свикување на Собранието

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија денеска во 10.30 часот ќе поднесе во Собранието на Република Македонија иницијатива за продолжување на конститутивната седница на Собранието, на која, според најавите, треба да биде избран претседател на законодавниот дом, соопштија од СДСМ. Веднаш по поднесувањето на иницијативата, во прес-центарот на Собранието, изјава за медиумите ќе даде пратеникот и генерален секретар на СДСМ, Оливер Спасовски. Како...

Ахмети го информирал Јазбец за седницата за избор на претседател на Собранието

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на денешната средба го информирал амбасадорот на Словенија во земјава, Милан Јазбец, за разговорите на ДУИ со „главните парламентарни партии за иницирање на парламентарна координација“, за избор на претседател на Собранието. На средбата, како што стои во соопштението од ДУИ, Ахмети и Јазбец разговарале за политичките случувања во Македонија и за начинот за излез од...

Заев на средба зо Јазбец: Oчекувам да биде избран новиот претседател на Собранието

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска се сретнал со амбасадорот на Словенија во Македонија, Милан Јазбец, при што разговарале за процесот за формирање нова влада во Македонија. Заев го информирал амбасадорот Јазбец за обидите од страна на Иванов и на Груевски за продлабочување на политичката криза во Македонија, како и за посветеноста на СДСМ за скорешна институцонална разврска на кризата. - Ја...

„ЕУ за тебе“ денеска во Тетово

Евроамбасадорот Самуел Жбогар и словенечкиот амбасадор Милан Јазбец во рамки на кампањата „ЕУ за тебе“ денеска ќе го посетат Тетово. Амбасадорите ќе посетат неколку проекти финансирани од ЕУ, а ќе имаат и средби со претставници на граѓанското општество кои се занимаваат со прашања од областа на заштитата на животната средина. Кампањата „ЕУ за тебе“ има цел да ја подигне свеста и да ја...

Заев – Јазбец: Избори на 11 декември и поддршка за СЈО

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска се сретна со новоименуваниот амбасадор на Словенија во Македонија, Милан Јазбец. На средбата се разговарало за потребата од фер, демократски и регуларни избори на 11 декември, за што, како што истакнал Заев, политичките партии, институции, вклучително и Собранието, е неопходно целосно да ги исполнат своите обврски. - Граѓаните на Македонија на регуларни избори мора да...

Кучи побара поддршка од Словенија за подобро искористување на ИПА-фондовите

Министерот за економија, Дритон Кучи, се сретна со новоименуванот амбасадор на Словенија во Македонија, Милан Јазбец. Министерот Кучи истакна дека Словенија е еден од позначајните трговски партнери, кој постојано е позициониран меѓу првите 20 земји со кои Македонија остварува најголем обем на трговска размена. Кучи и Јазбец изразија задоволство од досегашната соработката во сферата на туризмот, бизнис-секторот, енергетиката, а министерот Кучи...

ЕСМ и Адора постигнаа договор за закуп на скопските топлани

АД Електростопанско на Северна Македонија (ЕСМ) и АДОРА постигнаа договор за закуп на топланите кои се во сопственост на АДОРА, кои ќе се користат од страна на АД ЕСМ...