fbpx
Таг: методологија

таг: методологија

ДЗС ја објави Методологијата по која ќе се спроведува пописот во април

Директорот на Државниот завод за статистика (ДЗС), Апостол Симовски денеска ја објави Методологијата за подготовка, организирање и спроведување на Пописот на населението, домаќинствата и становите, кој во земјава треба да се одржи во април. Целокупната методологија е јавно достапна на веб-страницата на ДЗС, и во неа детално е опишано што ќе се попишува, во кој временски период, на кој начин...

Советот за реформи во правосудството ја потврди методологијата за филтрација на судии и обвинители

На денешната седница на Советот за реформи во правосудството со која претседаваше министерот за правда Бојан Маричиќ, беше претставен и потврден Интерниот план на Судскиот совет за следење и оценување на работата на судовите, судиите и претседателите на судовите за 2021 година, информираат од Министерството за правда. Дополнително биле потврдени и двете веќе усвоени методологии, од кои едната за оценување на работата на...

Османи очекува финалниот текст на предлог-преговарачката рамка да биде прифатен до октомври

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Омсани очекува финалниот текст на предлог-преговарачката рамка за нашата земја да биде готов до октомври. Врз основа на оваа нацрт-верзија, земјите-членки ќе ги изнесат своите национални ставови и потоа рамката ќе се носи со консензус. - Потоа се очекува да биде закажана и заедничка меѓувладина седница. Добро е што ова се случува во време на...

ААВМУ ја усвои методологијата за мониторинг на медиумското претставување за претстојните избори

Советот на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (ААВМУ) на вчерашната седница усвои три подзаконски акти коишто се однесуваат на изборното медиумско претставување на радиодифузерите. Усвоена е Методологијата за мониторинг на изборното медиумско претставување преку радио и телевизиските програмски сервиси за време на изборни процеси, Упатството за лимитите за платено политичко рекламирање за изборите во 2020 година и...

Горивата поевтинуваат за половина денар

Малопродажните цени на нафтените деривати согласно Методологијата за формирање на цените, се намалуваат во просек за 0,69 проценти, информираат од Регулаторна комисија за енергетија. „Малопродажните цени на бензините „еуросупер БС-95“ и „еуросупер БС-98“, како и малопродажната цена на „еуродизeл“ се намалуваат за половина денар. Со тоа, цената на „еуросупер БС-95“ ќе изнесува 57 денари за литар, на „еуросупер БС-98“ 59...

ЕУ ќе преговара со Македонија со поголем морков и со подолг стап

Советот на ЕУ денеска треба да ја потврди завчерашната одлука на Советот на ЕУ за општи работи (ГАК) Македонија да ги почне преговорите за членство во Европската унија. Со тоа, Европската комисија добива задача да подготви преговарачка рамка за земјава, а третиот момент во почетокот на преговорите, според вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи, е одредување ден кога ќе се...

Дирк Јан Коп: Важен фокус во моментот е организирањето слободни и фер избори

Амбасадорот на Холандија во Македонија, Дирк Јан Коп вели дека новата методологија треба да им ја олесни работата на оние што се вистински посветени на реформскиот процес, а ќе им биде потешко на оние што не се. Тој во интервју за „Порталб.мк“ исто така вели дека одлуката на Холандија за започнување на пристапните преговори ќе зависи од целокупниот напредок постигнат...

Османи и Димитров во работната посета на Париз, со цел за добивање датум за преговори

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола Димитров ја започнаа работната посета на Франција каде што оствариле средба со Клеман Бон, дипломатски советник за Европа на претседателот Емануел Макрон. „Радува фактот што првичните впечатоци се дека новата методологија отвора можност за суштинско унапредување на процесот на преговори во секоја смисла како од аспект на силната...

Жбогар: Новата методологија е „вин-вин“ документ и за ЕУ и за земјите-кандидатки

Евроамбасадорот Самуел Жбогар оцени дека новата методологија за почеток на преговорите е „вин-вин“ ситуација што се однесува како за земјите кандидати, така и за самата Европска унија. Целта на документот, според Жбогар е да го забрза пристапниот процес кој во последно време изгуби малку енергија, од двете страни. „Целта е и повторно да се воспостави довербата помеѓу земјите членки и кандидатите,...

Заев на Самитот на ЦЕИ во Рим апелираше за брз консензус во ЕУ за новата методологија

Членките на Централно европската иницијатива (ЦЕИ), од кои голем дел се и земји-членки на ЕУ, се двигатели на процесот на целосна интеграција на Западен Балкан во Европската унија, рече премиерот Зоран Заев во своето обраќање на Самитот на ЦЕИ, што се одржува денеска во Рим. Тој додаде дека видливоста на оваа заложба високо на агендата на ЕУ по октомврискиот Самит...

Новата методологија донесе пад на цените на нафтените деривати за 0,97 проценти

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на денешната седницата прв пат користејќи нова методологија донесе одлука за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт, со која како што велат оттаму, се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,97 проценти, во однос на важечките малопродажни цени. Во највисоките малопродажни цени,...

Долгот на фирмите за кои државата не издава гаранции ќе влезе во вкупниот јавен долг

Во собраниска прцедура се измените на Законот за јавен долг, со кој, откако ќе стапи на сила, во јавниот долг ќе се мери и негарантираниот јавен долг, односно долгот за кој државата нема издадено гаранција. Според проценките на Министерство за финансии, тоа би го зголемило долгот за 0,3 проценти од БДП, односно околу 30 милиони евра. - Во 2014 година, овој...

ФЗОМ ќе ги зголеми квотите на лекови во аптеките за овој месец

Фондот за здравствено осигурување на Македонија (ФЗОМ) одлучи да ги зголеми квотите на лекови за овој месец во износ од 15 милиони денари кои ќе бидат линеарно распределени по аптеките, рече денеска на прес-конференција директорот на ФЗОМ, Ден Дончев. Тој додаде дека вкупниот буџет за лекови за годинава ќе се зголеми во износ од 100 милиони денари годишно, ќе има...

Трајчевски: Нема критериуми за избалансирано известување, ад хок телото ќе одлучува според сопствено убедување

Членовите на ад хок телото за следење на медиумите во предизборниот период по сопствено убедување ќе одлучуваат дали известувањето на медиумите ќе биде избалансирано во овие 80 дена до почетокот на изборната кампања, вели директорот на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, Зоран Трајчевски, во неделното интервју на „Радио Слободна Европа“. Трајчевски вели дека разликата меѓу методологијата донесена на...

АВМУ ја усвои методологијата за изборен надзор на медиумите

Советот на Агенцијата за аудио и аудио-визуелни медиумски услуги (АВМУ) на денешната 29. седница, ја усвои методологијата за надзор на изборното медиумско претставување преку радио и телевизиските програмски сервиси за предвремените парламентарни избори. Директорот на АВМУ, Зоран Трајчевски, информирал дека не се прифатило барањето да се надгледува работата на интернет-порталите, бидејќи за тоа е потребно да се направат законски измени. Според усвоената методологија за надзор,...

ДИК ќе проверува колку лица од Албанија склучиле брак во Македонија

Државната изборна комисија (ДИК) синоќа едногласно го усвои заклучокот да се задолжат Управата за водење матична евиденција и МВР да утврдат колку лица од Албанија имаат склучено брак во Македонија и на која основа стекнале државјанство. Проверките ќе се вршат таму каде што е утврдено дека на иста адреса живеалиште пријавиле повеќе од 10 лица од Албанија. Според последниот извештај од МВР,...

ДИК побара од МВР повторно да провери повеќе од 160.000 гласачи

Државната изборна комисија им наложи на Министерството за внатрешни работи (МВР) и на Управата за водење матични книги (УВМ) да проверат повеќе од 40.000 гласачи кои не биле дома за време на теренската проверка. Исто така, тие треба да ги проверат и околу 124.000 граѓани кои првично системот на ДИК ги исфрли како неконзистентни, но подоцна членовите одлучија да не ги...

ДИК напладне ќе одлучува што понатаму со избирачкиот список

Сите податоци од теренската проверка на спорните гласачи во избирачкиот список се внесени во системот на Државната изборна комисија (ДИК), по што денеска ќе се обелоденат на јавна седница, која треба да се одржи во 12 часот. За „Мета“, членови од ДИК информираат дека тие интензивно продолжуваат со редовна работа за целосна проверка на спорните гласачи. Мината недела со осум гласа „за“...

Интернет-порталите пак куртулија од надзор за време на изборите

Првпат во независна Република Македонија од денот на распишување на изборите, според Изборниот законик, покрај радиодифузерите, јавниот радиодифузен сервис и трговските радиодифузни друштва, е воведена контрола и врз електронските медиуми (интернет-порталите). Оттогаш за сите медиуми почнуваат да важат правилата од Изборниот законик донесен во ноември 2015 година. Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги во јануари годинава ја усвои „Методологијата за...

ВМРО-ДПМНЕ: Поддржуваме секаква законска и уставна одлука на ДИК

„ВМРО-ДПМНЕ поддржува секаква одлука на ДИК што ќе биде донесена во согласност со Уставот, законите и со меѓународните стандарди. Бројот на гласачи што треба да биде дополнително проверен е само изговор на СДСМ за сите свои досегашни и идни изборни порази. Постапките на СДСМ се малтретирање на целата држава, а во следниот период и малтретирање на граѓаните“, стои во синоќешната реакција на владејачката...

Условни казни за инцидентите пред Собрание во јули добија уште шестмина обвинети

На денешното рочиште во Основниот кривичен суд во Скопје уште шестмина обвинети за инцидентите, кои на 5 јули се случија пред Собранието за време на протестите против францускиот предлог,...