fbpx
Таг: Метју Палмер

таг: Метју Палмер

Стабилноста на Западен Балкан е водич за приближување кон ЕУ, оцени Метју Палмер

И покрај силното застапување и разумните решенија на португалското претседателство и на силните европски партнери, разочарани сме што не беше решено прашањето за отворање на првите меѓувладини конференции за Северна Македонија и за Албанија. Ова го изјави денеска во Охрид, заменик-помошникот државен секретар на САД за европски прашања, Метју Палмер, на панелот „На патот до подобро поврзан и интегриран...

Каде српски ,,Информер” виде црвен аларм од НАТО?

Српски ,,Информер” на 12 февруари годинава излезе со сензационалистички наслов  ,,Србијо, што подалеку од нив! Американското објаснување за тоа со што Северна Македонија и Албанија го заслужиле НАТО, е црвен аларм за нашата земја!”. Проблемот, освен тоа што се работи за еден комплициран, некомпактен и премногу долг наслов, е во тоа што во изјавата на специјалниот претставник на САД за...

Заев и Палмер: Северна Македонија и САД убедени во успех во евро-атлантските интеграции

На денешната средба премиерот Зоран Заев и заменик-помошникот државен секретар на САД и специјален пратеник за Западен Балкан, Метју Палмер, и амбасадорката на САД, Кејт Мери Брнз, се согласиле дека „е непоколеблива определбата на земјата за евро-атлантските процеси и дека Северна Македонија и САД го делат оптимизмот дека ќе бидат успешно заокружени“, соопшти Владата. Заев до Палмер изразил благодарност за...

Димитров приреди работен прием за амбасадорите на САД во регионот на ЈИЕ

Министерот за надворешни работи Никола Димитров синоќа приреди работен прием за амбасадорите на САД во регионот на Југоисточна Европа, кои под раководство на заменикот-помошник државен секретар и специјален претставник за Западен Балкан, Метју Палмер одржуваат советување во Скопје. „Дојдовте во интересно време. Благодарни сме што споделуваме заедничка визија за регионот. Завршивме голема работа, направивме големи работи кои не се прават...

Димитров во Скопје со Палмер, Заев во Брисел на проштална вечера кај Могерини

Специјалниот претставник на државниот секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер, денеска пристигнува во Скопје на работна посета, соопшти Министерството за надворешни работи. Палмер ќе се сретне со министерот за надворешни работи Никола Димитров, a се очекува да разговараат за билатералните односи меѓу земјава и Соединетите Американски Држави, како и за поддршката од САД за евро-атлантските интеграции, но и...

Заев и Димитров со Рикер и Палмер: Почеток на преговорите со ЕУ е од интерес и на САД

Премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров  на маргините на 74 - тото Генерално собрание на ОН во Њујорк се сретнале со високите претставници на Стејт Департментот на САД, помошникот на државниот секретар Филип Рикер и специјалниот претставник за Западен Балкан, Метју Палмер, соопшти Владата. На средбата, премиерот Заев истакнал дека Северна Македонија е целосно фокусирана во...

Палмер опоменува: Нерасчистувањето на „Рекет“ ќе ги поткопа изгледите за преговори со ЕУ

Американскиот заменик-помошник државен секретар Метју Палмер смета дека ако не се заврши истрагата за случајот „Рекет“, во кој е вмешана и специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, може да бидат поткопани изгледите на Северна Македонија за почеток на долгоочекуваните пристапни преговори со Европската Унија. Тој порачува и дека двете најголеми партии - СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ мора да престанат со политикантство и...

Заев до Палмер: Многу е важно ЕУ да ни даде датум за преговори во јуни

Премиерот Зоран Заев во пресрет на отворањето на Генералното собрание на ЕБОР во Сараево, се сретна со заменикот-помошник секретар за Европа и Евроазија во Стејт департментот на САД, Метју Палмер. Палмер истакнал дека успешно спроведените претседателски избори ја носат државата во вистинскиот правец и ги олеснуваат заложбите за добивање на датум за преговори со ЕУ. - Демократските, фер и кристално чисти...

Османи – Палмер: Македонија ја очекува поддршката од САД и во периодот што претстои

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи за време на неговата работна посета на Вашингтон, се сретнал со заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Метју Палмер, во американскиот Стејт Департмент. Тој му посочил на Палмер дека успехот на потпишување на протоколот за НАТО претставува резултат токму на стратешкото партнерство помеѓу САД и Македонија за кое истакнал дека очекува...

Палмер: Македонија би можела да стане членка на НАТО во 2020 година

Американскиот заменик-помошник државен секретар за Европа и Евроазија, Метју Палмер, вчера во Сараево рече дека Македонија би можела да се приклучи на НАТО до средината на 2020 година, доколку го примени Преспанскиот договор и со тоа го реши повеќедеценискиот спор со Грција. Според него, Македонија би можела да стане 30-та членка на НАТО „најрано за 18 месеци“. – Тоа е потполно...

Димитров и Палмер разговарале за новите политички случувања

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, денеска во македонското МНР се сретна заменик- помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Метју Палмер, кој престојува во работна посета на Македонија. На средбата се разговарало за евроатлантските перспективи на земјата, како и за актуелните политички состојби во Македонија и во регионот. Се зборувало за преговорите со НАТО, како и за...

Тачи: ДПА ќе продолжи таксативно да ги поддржува уставните измени

Претседателот на Демократската партија на Албанците, Мендух Тачи се сретна со заменик-помошникот државен секретар, Метју Палмер, во резиденцијата на американскиот амбасадор Џес Бејли „На средбата се разговараше за актуелната политичка ситуација, за имплементацијата на Договорот од Преспа, како и за реформскиот процес. Тачи на средбата истакна дека ДПА ќе продолжи таксативно да ги поддржува уставните измени кои произлегуваат од Договорот од...

Метју Палмер денеска во Македонија

Заменик-помошникот државен секретар за европски прашања на САД, Метју Палмер денеска ќе престојува во посета на Македонија. Палмер ќе се сретне со премиерот Зоран Заев и со министерот за надворешни работи Никола Димитров, како и со претставници на политичките партии. МНР соопшти дека на средбата со Димитров ќе се разговара за евроатлантските перспективи на Република Македонија, како и за актуелните...

Палмер: ВМРО-ДПМНЕ да ги ослободи пратениците да гласаат без страв од закани и одмазда

Бараме од лидерството на ВМРО-ДПМНЕ да ги ослободи пратениците да гласаат по нивно уверување без страв од закани и одмазда, изјави Метју Палмер, заменик-помошникот државен секретар на САД, на панел на Белградскиот безбедносен форум. - Историскиот договор од Преспа ѝ ги отвори вратите за европската иднина на Македонија. Нема алтернатива. Нема „Преспа плус“. Нема подобар договор од овој. НАТО ја...

Метју Палмер во понеделник во посета на Македонија

Американскиот заменик помошник државен секретар за европски прашања Метју Палмер, в понеделник ќе престојува во посета на Република Македонија, информираа од Американската амбасада на нивните социјални мрежи. „Заменикот помошник државен секретар Метју Палмер ќе допатува во Македонија во понеделник, 22 октомври, на разговори околу поддршката на САД за Договорот од Преспа помеѓу Македонија и Грција, и важноста да се продолжи...

Палмер: Очекувам дека Русија ќе работи против Договорот од Преспа

Заменикот-помошник на американскиот државен секретар, Метју Палмер во интервју за порталот „European Western Balkans“ изјави дека очекува Русија да работи против Договорот од Преспа. Тој додал дека САД и Русија имаат сосема различни амбиции на Балканот и дека САД ја поддржува „интеграцијата на регионот во ЕУ и евроатлантската структура, владеење на правото, европските норми и хармонијата помеѓу народите“, додека „визијата на стратешките цели...

Палмер: Опозицијата да размисли што нуди Договорот од Преспа

Метју Палмер, в.д. заменик-помошник на Државниот секретар на САД за Европа и Евроазија, по денешните средби со Христијан Мицкоски и со премиерот Зоран Заев, упати порака на опозицијата дека треба сериозно да размисли што нуди Договорот со Грција за Македонија. Тој се обрати и до македонскиот народ, дека треба да се искористи моментот за историски важна одлука. -На опозицијата и...

Мицкоски на Палмер му се пожалил дека власта избегала од компромис

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска на средбата, заедно со партиска делегација, со заменикот-помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија Метју Палмер, порачал дека државата, граѓаните и надворешните пријатели на Македонија „стануваат заложник на неодговорна и непринципиелна политика на политичкиот естаблишмент на власта, како и креираните очекувања кои сега не се во состојба да ги реализираат“, соопшти...

Иванов: Македонија заслужува членство во НАТО без дополнителни услови

Претседателот Ѓорге Иванов на средбата со Метју Палмер, вршител на должноста заменик помошник државен секретар во Стејт Департментот на Соединетите Американски Држави за Европа и Евроазија, потенцирал дека не го прифаќа Договорот постигнат помеѓу Македонија и Грција бидејќи со него се крши Уставот, законите и се рушат државните институциите и претставува договор кој е на штета на македонските национални...

В.Д. заменик-помошникот државен секретар на САД Палмер во Македонија

Метју Палмер, Вршител на должноста (В.Д.) Заменик-помошник Државен секретар на САД за Европа и Евроазија, ќе ја посети Република Македонија од 1 до 3 август, за да ја искаже поддршката на САД за Договорот од Преспа што земјата го постигна со Грција, како и за прогресот на земјата кон членството во НАТО и во ЕУ, соопшти амбасадата на САД...

(ВИДЕО) Денот на Општина Тетово се одбележа со отпадоци и со депонии

Денес се одбележа денот на Општина Тетово, а повеќе од една недела градот се гуши во отпадоци и депонии расфрлани насекаде. Решение за овој проблем немаат ниту општинските власти,...