fbpx
Таг: метеоролошки балон

таг: метеоролошки балон

Откажана посетата на Ентони Блинкен на Кина по случајот со кинескиот балон

Државниот секретар на САД, Ентони Блинкен ја одложи посетата на Кина по аферата со кинескиот балон кој беше „уловен“ на небото над САД, јави Би-би-си. Кина вели дека балонот се користел за метеоролошки истражувања, но одлутал од трасата поради лошо време. Властите на САД, пак, се сигурно дека станува збор за кинески „извидувачки“ балон. Сепак, донесена е одлука да не го...

Ковачевски се сретна со Макрон, доби уверување дека Франција ја сака земјава во ЕУ

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски денеска во Братислава се сретна со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата присуствувал и министерот за надворешни работи Бујар Османи, информираат од владината прес-служба. Премиерот...