fbpx
Таг: метаверзум

таг: метаверзум

„Метаверзум или универзум“ – се одржа модниот перформанс на ТМФ

Технолошко-металуршкиот факултет и годинава по повод Денот на факултетот ја организираше традиционалната модна ревија, овојпат насловена „Метаверзум или универзум“. Вчеравечер во дворот на ТМФ можеа да се видат креациите на студентите од студиската програма Дизајн и инженеринг на облека, кои пред присутните ги прикажаа стекнатите знаења и креативни идеи. Под менторство на професорката Лидија Георгиева, тие пренесоа силна порака – дека...

Метаверзум платформа во која се креираат дизајнерски прачиња облека е најкористена социјална мрежа во Јужна Кореја

Иако во повеќето земји од светот и кај поголемиот дел од популацијата се актуелни социјалните мрежи како Инстаграм, Твитер, Тик Ток, постои голема група на млади луѓе кои најмногу користат платформи дел од метаврзумот каде што може да се проверува и негува аватарот на корисникот. Аватар или дигитална мини пресликана фигура на човекот кој е корисник на платформата е алатка...

Компанијата „Мета“ лансираше своја социјална платформа во виртуелна реалност

Компанијата Мета (Meta) го објави својот социјален простор во виртуелна реалност (ВР), платформа наречена „Horizon Worlds“. Ова е прво големо лансирање на ваква платформа откако Фејсбук се преименува во Мета и ги најави своите планови за изградба на метаверзум, пренесе „Би-би-си“. Апликацијата „Horizon Worlds“ им овозможува на корисниците да градат свои мини-игри и активности врз платформата на Мета, слично како...

Виртуелната Metaflower јахта во метаверзумот се продаде за рекордни 149 етериуми

Неименуван купувач платил скоро 650.000 долари за мегајахта наречена The Metaflower Super Mega Yacht што постои само во метаверзумот, објави Фајненшл пост. Продажбата на јахтата што постои само во виртуелната игра The Sandbox, во криптовалутата етериум ја извршија метаверзумот и девелоперот на НФТ-токени Republic Realm. Купувачот плати 149 ETH, што ја прави најскапото НФТ-средство на платформата. Виртуелната јахта наликува како коцкестите...

Родното место на Олимписките игри ќе биде зачувано и обновено дигитално

Грчкото Министерство за култура и спорт и компанијата Мајкрософт (Microsoft) ја најавија својата соработка за дигитално зачувување и обновување на античка Олимпија, со помош на вештачка интелигенција и технологија за проширена реалност, пишува „Би-би-си“. Необичната соработка помеѓу технолошката компанија и грчките власти подразбира користење на вештачка интелигенција за мапирање на археолошкиот локалитет и пренесување на реалноста во дигитална форма, што...

Фејсбук планира да се ребрендира со ново име

Фејсбук / Facebook
Фејсбук планира да го промени името на компанијата во текот на следната недела со што ќе го одрази својот фокус на изградбата на метаверзумот, објави „Д Врџ“ (The Verge) повикувајќи се на извор упатен во ситуацијата. Претстојната промена на името, за која извршниот директор Марк Закерберг планира да зборува на годинашната „Конект“ конференција на 28 октомври, треба да ја сигнализира...

Фејсбук ќе ангажира 10.000 лица во Европа за изградба на својот „метаверзум“

Фејсбук планира да ангажира 10.000 луѓе во Европската Унија кои треба да работат на развивање на таканаречениот „метаверзум“, јави „Би-би-си“. Метаверзумот на Фејсбук е онлајн простор каде луѓето ќе можат да работат, комуницираат и играат игри во виртуелна средина, со користење на слушалки за виртуелна реалност. Неговата изградба е еден од најголемите приоритети на технолошката компанија. „Метаверзумот има потенцијал да помогне...

Фејсбук ќе потроши 50 милиони долари во изградба на „метаверзумот“, се откажа од „Instagram Kids“

Фејсбук објави фонд од 50 милиони американски долари, за кој вели дека ќе му помогне да го развие својот „метаверзум“ поодговорно. Според информациите, средствата од овој фонд во наредните две години ќе бидат инвестирани во програми и надворешни истражувања. Својот „метаверзум“, Фејсбук го опишува како „следната компјутерска платформа“, а компанијата вели дека ќе работи со креаторите на политики, истражувачите и...

Инцидент помеѓу Македонци и Албанци во Скопје, повеќе истрели од огнено оружје

Повеќе истрели од огнено оружје, фрлање со камења и со шишиња, како и вербално и физично насилство се случи вечерва за време на одржувањето на протестот против прифаќањето на...