fbpx
Таг: Мета

таг: Мета

Проверката на фактите е важна за секоја професија, не само за новинарството

Меѓународната мрежа за проверка на факти (IFCN) во соработка со сродните организации и членки од целиот свет денеска го одбележуваат Меѓународниот ден за проверка на фактите. Повеќе години по ред Фондацијата „Метаморфозис“ го одбележува овој ден со серија активности во рамки на своите проекти, кои го вклучуваат порталот „Вистиномер“, „Сервисот за проверка на факти“, „Критинк – со критичко мислење до граѓани...

Стејт департментот виде потчинети медиуми, напади врз новинари и недоверба на јавноста

Бројни проблеми со закани и напади со новинари, медиуми потчинети на политиката и економските интереси и недоверба на јавноста во медиумите се дел од крупните проблеми што ги нотира извештајот за состојбата со човековите права за 2017 година за Македонија, подготвен од Стејт департментот на САД. „Уставот обезбедува слобода на изразување, вклучително и на медиумите, но владиниот притисок на медиумите,...

Погребот на новинарот Владе Ѓорчев во 13 часот на гробиштата во Ѓорче Петров

Погребот на новинарот на „Мета“, Владо Ѓорчев, кој вчера ненадејно почина, ќе биде во 13 часот на гробиштата во Ѓорче Петров. Посмртните останки ќе бидат изложени во капелата во 12 часот. Владо Ѓорчев, беше новинар и уредник во новинската агенција „Мета“, а во исто време беше активен соработник на „Сервис за проверка на факти во медиумите“ и на „Вистиномер“. Ѓорчев беше познат...

Ненадејно почина Владо Ѓорчев, новинар и уредник во „Мета“

Во раните утрински часови, ненадејно почина нашиот колега Владо Ѓорчев, новинар и уредник во новинската агенција „Мета“. Тој беше дел од редакцијата на „Мета“ од нејзините почетоци, а во исто време беше активен соработник на „Сервис за проверка на факти во медиумите“ и на „Вистиномер“. Ѓорчев беше познат новинар и уредник и работеше во повеќе медиуми, меѓу кои и „Вечер“, „Време“, „Шпиц“,...

На погреб во Јемен убиени 140 луѓе, бомбардер ја погрешил метата

Саудиската воена коалиција која се бори против јеменските бунтовнички сили, наведе дека бомбардер по грешка целел на погреб во Сана, при што биле убиени 140 луѓе. Во соопштението на саудиската војска се наведува дека поради тоа ќе биде поведена дисциплинска постапка. Нападот, кој се случил на 8 октомври, предизвика меѓународни реакции и силна критика од западните сојузници на Саудиска Арабија. Заради непочитување на коалиционите...

Владо Ѓорчев, новинарот на „Мета“, доби награда за истражувачка сторија за корупција

Новинарот на новинската агенција „Мета“, Владо Ѓорчев, за текстот „Превозниците од „Транспортер“ не сопреа, туку тераат по старо, па и уште побрзо“, ја доби втората награда од конкурсот за најдобра новинарска истражувачка приказна на тема корупција, кој се спроведе како дел од Програмата на УСАИД за антикорупција. - Истражувањето беше интересно, особено за да ги најдам сите луѓе инволвирани во...

Среќна Нова 2016 година!

Тимот на новинската агенција „Мета“, ви ја честита Новата 2016 година и ви посакува здравје, среќа и успех во работата. И во 2016 година остануваме со вас и продолжуваме да работиме за вас и за ваше навремено, точно и објективно информирање. Среќна Нова 2016 година!

Мета го посети Ахмети во болница

Претседателот на Собранието на Албанија, Илир Мета, денеска го посети лидерот на ДУИ, Али Ахмети, во тетовската болница. Ахмети за средбата се заблагодари на својот фејсбук-профил. „Денеска, сепак, се сретнав со мојот стар пријател, претседателот на Собранието на Албанија, иако во малку поинакви околности од предвидените“, напиша Ахмети на својот фејсбук-профил.

Зоран Заев на средба со Илир Мета

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска, во Скопје, се сретна со претседателот на Собранието на Република Албанија, Илир Мета. На средбата се разговарало за актуелните случувања во регионот и за проблемите со кои се соочуваат земјите на нивниот евроинтеграциски пат. Претседателот Зоран Заев и претседателот на албанското Собрание, Илир Мета, размениле мислења за продлабочување на политичката и на економската соработка помеѓу Република...

Иванов денеска го прими албанскиот спикер Мета

Претседателот Ѓорге Иванов денеска го прими Илир Мета, претседател на Собранието на Република Албанија, кој престојува во официјална посета на Република Македонија. Македонскиот претседател и претседателот на албанското собрание ја истакнале потребата од понатамошно унапредување на економската соработка помеѓу двете земји, особено во областа на трговијата, туризмот и на инфраструктурата, констатирајќи дека тоа е од заеднички интерес. На средбата била истакната...

Премиерот Груевски се сретна со претседателот на албанскиот парламент, Илир Мета

Премиерот Никола Груевски денеска се сретна со претседателот на Собранието на Република Албанија, Илир Мета. На средбата било дадена позитивна оцена за билатералните односи кои се карактеризираат со средби на највисоко ниво. Двете страни ја изразиле својата посветеност кон европските и евроатлантските интеграции како клучни стратегиски определби на двете земји. Соговорниците ја истакнале својата заложба за унапредување и за продлабочување...

Вељаноски – Мета: Односите меѓу Македонија и Албанија на нагорна линија

На средбата помеѓу претседателите на македонскиот и на албанскиот парламент, Трајко Вељаноски и Илир Мета, било констатирано дека Македонија и Албанија се две соседни пријателски земји, со добри односи кои имаат тренд на нагорна линија. На средбата на претседателите на албанскиот и на македонскиот парламент станало збор и за положбата на етничките заедици, а се разговарало и за евроатланските процеси, при...

Денес и утре во МКЦ продолжува богатата програма на музичката конференција ПИН

Вчера во Младинскиот културен центар во Скопје започна музичката конференција и фестивал ПИН, организиран од Пасворд продукција. Станува збор за тридневен настан, на кој преку ден се одржуваат панели...