fbpx
Таг: Мета

таг: Мета

Дали „Тредс” ќе успее да ги задржи своите корисници?

Со 100 милиони корисници собрани во првите неколку денови од постоењето на новата социјална мрежа Тредс, сопственикот на „Мета“ - Марк Закерберг вели дека бројот на корисници ги надминал очекувањата, пренесе Би-би-си. Сега се наметнува прашањето дали социјалната мрежа ќе може да ги задржи корисниците. Фирми кои се занимаваат со анализа на податоци велат дека креирањето на профили и времето поминато...

Рекордна казна за Мета, сопственикот на Фејсбук, од 1,2 милијарди евра

Американскиот технолошки гигант „Meтa“ е казнет со рекордни 1,2 милијарди евра заради непочитување на правилникот за приватност на ЕУ. Ирската комисија за заштита на податоци соопшти дека „Мета“ ја прекршила општата одредба за заштита на податоците, кога збирката на лични податоци на европските корисници на Фејсбук ги префрлила во САД, а притоа не ги заштитила доволно oд надзорот на податоци...

Компанијата „Мета“ укинува повеќе од 11.000 работни места

Компанијата „Мета“ на Марк Закерберг соопшти дека ќе отпушти 13 отсто од својата работна сила, што претставува повеќе од 11.000 вработени. Ова претставува најголемо отпуштање годинава, откако матичната компанија на Фејсбук почна да се бори со зголемени трошоци и слаб рекламен пазар, јавуваат светските новински агенции. Масовните отпуштања, пишува „Ројтерс“, кои се први од ваков вид во 18-годишното постоење на...

Со нов закон, Европската Унија се подготвува да ги смени правилата на Интернетот

Европската Унија подготви нови правила кои треба да ја „зауздаат“ доминацијата на големите технолошки компании како „Гугл“, „Епл“ и „Мета“, кои ќе бидат приморани да ги отворат своите услуги и платформи и за помалите компании и програмери, пренесува Би-Би-Си. Новиот закон ќе ги промени правилата за најголемите и највлијателни компании, наречени „вратари“ (gatekeepers). Со стапувањето на сила на Законот за...

Русија ја прогласи Мета на Закерберг за терористичка и екстремистичка организација

Фејсбук / Facebook
Руските власти ја додадоа Мета, компанијата која е сопственик на Фејсбук и Инстаграм, на списокот на терористички и екстремистички организации, пренесе британскиот јавен сервис Би-би-си. Двете платформи беа забранети во Русија во март поради „русофобија“. Тоа уследи по најавата на Мета дека ќе дозволи објавувања како „смрт за руските напаѓачи“, но не и веродостојни закани против цивили. Мета поднесе жалба против забраната,...

Фејсбук го менува изгледот – отсега на главниот „Feed“ ќе се прикажуваат повеќе нови содржини, наместо објави од пријателите

Фејсбук платформата на Мета ќе го менува редоследот на содржини, отсега наместо објави од пријателите на корисниците најпрво ќе се генерираат нови објави од други корисници со цел да се открива што повеќе нова содржина, јавува Ројтерс. Со овој нов изглед на главниот „фид“ на Фејсбук, Мета со цел да ја привлече помладата публика повторно на Фејсбук, се стреми кон...

Руски суд ги забрани Фејсбук и Инстаграм и ја прогласи платформата Мета за „екстремистичка“ организација

Судот во Москва ја прогласи компанијата Мета, во чија сопственост се Фејсбук, Инстаграм и Ватсап, за „екстремистичка“ организација и ја забрани нејзината работа во Русија, пренесе Ројтерс. Русија веќе го забрани Фејсбук поради ограничување на пристапот до руските медиуми, додека Инстаграм беше блокиран откако Мета рече дека ќе им овозможи на корисниците на социјалните мрежи во Украина да објавуваат пораки...

За првпат во своето постоење, Фејсбук забележа пад на бројот на активни корисници

Социјалната мрежа Фејсбук забележа пад на дневните активни корисници, што се случува за првпат во нејзиното 18-годишно постоење, јавува „Би-би-си“. Матичната компанија „Мета“ (Meta Platforms) вели дека бројот на дневни активни корисници паднал на 1,929 милијарди во последното тримесечје од 2021 година, за разлика од 1,930 милијарди во претходниот квартал. Компанијата предупреди на забавен раст на приходите наспроти своите конкуренти како...

Македонската компанија „Сајтрокс“ блокирана од „Мета“ поради сомнеж за сајбер-шпионажа

Македонската компанија „Сајтрокс“ (Cytrox) е помеѓу седумте фирми на кои компанијата „Мета“ им забрани пристап до нејзините социјални мрежи Фејсбук, Инстаграм и Вотсап, поради тоа што вршеле „сајбер-шпионажа“. Во извештајот на „Мета“ кој следува после неколкумесечната истрага пишува дека фирмите вршеле активности како креирање лажни профили и понуди за пријателства и дека користеле хакерски методи за собирање на информации, манипулирање...

ДЕБАТА: Недостасуваат програми и информативни содржини значајни за младите

Денеска се одржа јавната онлајн дебата на тема: „Колку медиумите ги задоволуваат потребите за информирање на младите?“, на која се разговараше околу моменталната состојба во медиумите и нивната посветеност за креирање на програми и вести за млади, како и за тоа колкава е довербата на младите во медиумите. Денешната дебата ја отвори амбасадорката на Обединетото Кралство Рејчел Галовеј која посочи...

(Во живо) Онлајн дебатата на тема: „Колку медиумите ги задоволуваат потребите за информирање на младите?“

Онлајн дебатата „Колку медиумите ги задоволуваат потребите за информирање на младите?“ ќе се одржи денеска со почеток од 13 часот. Настанот е отворен за сите заинтересирани и ќе може да се проследи преку „Зум“  на следниот линк, а главните прашања на кои ќе се дискутира на онлајн дебатата се: Дали младите им веруваат на медиумите, колку често младите се информираат...

Компанијата „Мета“ лансираше своја социјална платформа во виртуелна реалност

Компанијата Мета (Meta) го објави својот социјален простор во виртуелна реалност (ВР), платформа наречена „Horizon Worlds“. Ова е прво големо лансирање на ваква платформа откако Фејсбук се преименува во Мета и ги најави своите планови за изградба на метаверзум, пренесе „Би-би-си“. Апликацијата „Horizon Worlds“ им овозможува на корисниците да градат свои мини-игри и активности врз платформата на Мета, слично како...

Шифрирањето на пораките на Фејсбук и Инстаграм се одложува за една година

Се одложуваат плановите за воведување на шифрирање (end-to-end encryption) на пораките што се испраќаат на Фејсбук (Facebook) и Инстаграм (Instagram), поради спор околу безбедноста на децата, соопшти „Би-би-си“. Матичната компанија на Фејсбук, која сега го носи името „Мета“ (Meta), соопшти дека шифрирањето на пораките на апликациите ќе се случи во 2023 година. Претходно беше најавено дека технологијата ќе биде воведена...

Порталб, Мета и Вистиномер ја потпишаа Повелбата за етичко известување за време на изборната кампања

Главниот уредник на Новинската агенција - Мета, Горан Ризаов, заедно со главната уредничка на порталот на албански јазик Порталб.мк, Елида Зулбеари како и уредникот на Вистиномер.мк, Владимир Петрески, ја потпишаа Повелбата за етичко известување за време на изборната кампања во 2021 година. Домаќин на настанот беше Националниот демократски институт (НДИ). Претставниците на медиумите заокружија „Да“ за фер и демократско известување...

Денес е меѓународниот ден за проверка на факти

Фондацијата „Метаморфозис“ денеска по четврти пат го прославува 2. Април, Денот на проверката на факти во соработка со Меѓународната мрежа за проверка на факти (IFCN) во која членуваат околу 80 организации од целиот свет. Преку својот портал за јавна отчетност и транспарентност „Вистиномер“ (vistinomer.mk) „Метаморфозис“ е сертифицирана членка на IFCN од 2019 година, вклучувајќи се на тој начин во сите активности на...

Како Русија влијае врз српските медиуми

Анкета за перцепциите на граѓаните спроведена од Институтот за европски прашања во септември 2019, покажува дека 23 проценти од жителите на Србија мислат дека Русија е најголемиот донатор на помош во нивната земја. Меѓутоа, Русија, според податоци од Министерството за евроинтеграции, од 2000 година не е на врвот на десетте најголеми донатори во Србија. На врвот на листата е ЕУ...

„Мета“, „Порталб“ и „Вистиномер“ добитници на наградата „Роберто Беличанец“ за 2019 година

Новинската агенција „Мета“, порталот на албански јазик „Порталб“ и алатката за зголемување на отчетноста „Вистиномер“, како медиумски изданија на Фондацијата „Метаморфозис“ ја добија наградата за Медиум промотор на новинарството како јавно добро – „Роберто Беличанец“ за 2019 година. Наградата ја доделува Самостојниот синдикат на новинарите и медиумските работници во партнерство со Македонскиот институт за медиуми, Институтот за комуникациски студии и...

„Метаморфозис“ во Сараево ја презентираше својата борба против дезинформациите

Фондацијата „Метаморфозис“ ги презентираше своите активности во борбата против дезинформациите во земјава и во регионот на меѓународната конференција „Политичката отчетност и новите технологии - ПОИНТ“ (Political Accountability and New Technologies – POINT), што се одржа во Сараево, БиХ, од 16 до 18 мај. Еден од организаторите на конференцијата беше и мрежата ACTION SEE, која дејствува во шест балкански земји, а...

Проверката на фактите е важна за секоја професија, не само за новинарството

Меѓународната мрежа за проверка на факти (IFCN) во соработка со сродните организации и членки од целиот свет денеска го одбележуваат Меѓународниот ден за проверка на фактите. Повеќе години по ред Фондацијата „Метаморфозис“ го одбележува овој ден со серија активности во рамки на своите проекти, кои го вклучуваат порталот „Вистиномер“, „Сервисот за проверка на факти“, „Критинк – со критичко мислење до граѓани...

Стејт департментот виде потчинети медиуми, напади врз новинари и недоверба на јавноста

Бројни проблеми со закани и напади со новинари, медиуми потчинети на политиката и економските интереси и недоверба на јавноста во медиумите се дел од крупните проблеми што ги нотира извештајот за состојбата со човековите права за 2017 година за Македонија, подготвен од Стејт департментот на САД. „Уставот обезбедува слобода на изразување, вклучително и на медиумите, но владиниот притисок на медиумите,...

На свадба пукал со автоматска пушка, го пренесувале на Фејсбук

СВР Велес - Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје поднел кривична пријава против Б.Д.(24) од селото Долно Јаболчиште во општина Чашка, поради постоење основи на сомнение за...