fbpx
Таг: Мета-Фејсбук

таг: Мета-Фејсбук

„Мета“ го продаде Гифи – пробарувачот на анимирани гифови

Гигантот „Мета“ го продаде пребарувачот за анимирани гифови наречен Giphy (Гифи) на американскиот снабдувач на фотографии, снимки и музика „Shutterstock“ (Шатерсток). Би-би-си пишува оти минатата година британското тело за заштита на конкуренцијата повторно издаде наредба до „Мета“ да го продаде пребарувачот, откако вакво нешто првпат наложи во ноември 2021 година. Гифи е главен снабдувач на анимирани гифови на социјалните мрежи како...

Компанијата „Мета“ најави отпуштање на уште 10.000 вработени

Компанијата „Мета“ на Марк Закерберг најави отпуштање на уште 10.000 работници и мерка за замрзнување на вработувањата, јавува Гардијан. Реструктуирањето предвидува затворање на отворените огласи за 5.000 непополнети работни места во компанијата, а ваквата одлука доаѓа само шест месеци откако „Мета“ веќе објави дека ќе крати 11.000 вработувања. Бројката на вработени во „Мета“ го достигна својот врв во 2022 година,...

„Мета“ гради нова социјална мрежа како ривал на Твитер

Матичната компанија на Инстаграм и Фејсбук, „Мета“ во моментов работи на изградба на нова самостојна платформа за споделување на текст, потврдиле од технолошкиот гигант за Си-ен-ен. Доколку лансира таква платформа, новата социјална мрежа ќе биде главен ривал на Твитер, која „пропаѓа“ под раководството на Илон Маск. Апликацијата која ќе биде слична на Твитер ќе ѝ овозможи на „Мета“ да го искористи...

Корисниците на Инстаграм и Фејсбук ќе може да платат за верификација на нивните профили

Корисниците на Инстаграм и Фејсбук сега ќе може да плаќаат за да ја добијат сината ознака за верификација, соопшти компанијата „Мета“, а пренесе Би-би-си. Услугата „Meta Verified“ ќе чини 12 долари месечно на веб и 15 долари за корисниците на мобилниот телефон „Ајфон“. Услугата неделава ќе стане достапна во Австралија и Нов Зеланд, а според извршниот директор на „Мета“, Марк Закерберг, овој...

На Доналд Трамп ќе му биде дозволено да се врати на Фејсбук и Инстаграм

Компанијата „Мета“ вчера објави дека ќе му дозволи на поранешниот американски претседател Доналд Трамп да се врати на Фејсбук и Инстаграм, две години по неговата првична суспензија, пренесуваат медиумите во САД. Во својот блог „Мета“ рече дека ќе ги врати корисничките сметки на Трамп во текот на следните неколку недели. Доколку поранешниот претседател уште еднаш ги прекрши политиките за содржина...

Метаверзум, заштита на лични податоци, хаос на Твитер – како се променија социјалните мрежи во 2022?

Од вложувањата на Мета милијарди долари во остварување на Метаверзумот, преку големите промени на Твитер и обидите за забрана на ТикТок во САД, до отпуштањата на десетици илјади работници поради економските пост-пандемиски проблеми на технолошките гиганти – 2022 година ја одбележаа неколку големи настани во однос на развојот и иднината на социјалните мержи. Најголемо внимание, сепак, привлече промената на...

Нова казна за „Мета“, овој пат поради користење на податоците на луѓето за насочување на реклами

Компанијата „Мета“ доби казна од 290 милиони евра поради кршење на правилата за податоци на Европската Унија (ЕУ). Ирската комисија за заштита на податоците вели дека начинот на кој „Мета“ барала дозвола да ги користи податоците на луѓето за реклами на Фејсбук и Инстаграм бил незаконски, пренесе Би-би-си. Компанијата која ги поседува двете платформи има три месеци да го промени...

Мета ќе плати 725 милиони долари како разврска на скандалот со Кембриџ Аналитика

Сопственикот на Фејсбук, Мета се согласи да плати 725 милиони американски долари за разрешување на правниот случај со прекршувањето на правилата за заштита на личните податоци поврзано со политичкото консултантско друштво Кембриџ Аналитика од Велика Британија. Како што пишува Би-би-си, во долготрајниот спор гигантот за социјални мрежи Мета е обвинета дека дозволила трети страни, меѓу кои и Кембриџ Аналитика, да...

„Мета“ доби тужба од 2 милијарди долари поради насилство во Етиопија

Алгоритмот на Фејсбук помогнал да се поттикне ширење на омраза и насилство за време на граѓанската војна во Етиопија, се тврди во правен случај, пренесе Би-Би-Си. Оштетените бараат 2 милијарди американски долари за жртвите на омразата на Фејсбук, но и промени во алгоритмот на самата платформа. Од „Мета“ велат дека инвестираат многу во модерирањето на содржините и технологијата со цел да...

„Мета“ се закани дека ќе ги отстрани вестите на Фејсбук во САД доколку помине новиот закон

Компанијата „Мета“ на Марк Закерберг се закани дека ќе ги отстрани вестите од Фејсбук во САД, противејќи се на новиот закон кој треба да им даде поголема моќ на новинските организации да преговараат за надоместоците за содржината што се споделува на оваа социјална мрежа, јавува Би-Би-Си. Сличен закон во Австралија неодамна доведе до тоа вестите на Фејсбук во оваа земја...

Компанијата „Мета“ казнета со 265 милиони евра

Компанијата „Мета“, во чија сопственост е Фејсбук, доби казна од 265 милиони евра од страна на Комисијата за заштита на податоците на Ирска. Изречената казна се однесува на протекувањето на лични податоци на стотици милиони корисници на социјалната мрежа Фејсбук. За случајот во кој телефонските броеви и електронските адреси на речиси 533 милиони корисници се најдоа на онлајн хакерски...

„Епл“ и „Мета“ влегуваат во ера на длабока филозофска конкуренција, вели Закерберг

Технолошките компании „Мета“ (поранешен „Фејсбук“) и „Епл“ влегуваат во период на многу длабока, филозофска конкуренција, која ќе ја дефинира иднината на Интернетот. Ова го вели извршниот директор на „Мета“, Марк Закерберг, во разговор кој го објави „Д Врџ“, а го пренесе „Арс Техника“. И „Епл“ и „Мета“ во следната деценија планираат да инвестираат многу во „измешаната“ реалност, но имаат дијаметрално...

Компанијата Мета ја тужи Мета на Закерберг поради промената на името

Компанија за инсталациска уметност наречена „МЕТА“ вчера објави дека ќе ја тужи Мета (поранешен Фејсбук) за прекршување на трговска марка, тврдејќи дека промената на името што го направил Марк Закерберг го нарушила воспоставениот бренд на нивната помала компанија, пишува „Д Врџ“ (The Verge). Компанијата „MetaX LLC“ вели дека работела во технолошкиот простор за виртуелна и проширена реалност со години пред...

Почнаа геомеханичките испитувања за изградба на автопатите на Коридорот 8

Со активности за геомеханичко испитување на земјиштето каде ќе минува алтернативниот пат на автопатот Тетово-Гостивар денеска на терен започнаа со реализација теренските градежни работи за изградба на автопатите на...