fbpx
Таг: МЕСА

таг: МЕСА

Завршницата на гејминг настанот „MESA Spring Fest“ ќе се одржи викендов на ФИНКИ

Викендов ќе се одржи завршницата на големиот гејминг настан „MESA Spring Fest“, соопштија од Македонската Еспорт Асоцијација (МЕСА). По финализирањето на онлајн фазата која се одвиваше од 17 до 23 март, настанот преминува во завршница со физичко присуство. Тимовите кои се изборија за позиција во онлајн делот, во петок со почеток во 15:00 часот, како и во сабота и недела...

Турнири во CS:GO и FIFA21 на MESA Summer Jam

МЕСА Summer Jam
Македонската Еспорт Асоцијација (МЕСА) го најави Mesa Summer Jam настанот, од кој дел ќе бидат турнирите во Counter-Strike: Global Offensive и FIFA21. Пријавите за учество на турнирите се веќе започнати, а повикот за пријавување ќе биде отворен до недела, 27 јуни, до 20:00 часот. МЕСА ги повикува сите играчи и обожаватели кои сакаат да ги покажат своите CS:GO способности да се...

Константин Пејоски е балканскиот претставник во Европската аматерска е-спорт федерација

Константин Пејоски од Македонската Е-спорт асоцијација (МЕСА) е балканскиот претставник во Европската аматерска е-спорт федерација. Веста ја сподели Европската федерација на својата Фејсбук страница и му посакаа добредојде на Пејоски. „Со огромно задоволство, ја имаме честа да Ви соопштиме дека официјално македонскиот е-спорт добива европски размери! Гордоста е голема да се биде членка и претставник на балканот во европската аматерска...

МЕСА на своите канали ќе емитува едукативни емисии за е-спортот

Македонската е-спорт асоцијација (МЕСА) започна со снимање и емитување на емисии насочени кон младите, нивните погледи кон електронските наспроти традиционалните спортови, психолошкиот развој и дали играњето игри претставува вид на завист, залудно потрошено време или потенцијална професија и заработка. „За гости/соговорници сме во преговори и очекуваме како професионални лица во својата професија како првата наша емисија, така и помлади лица,...

Заврши Autumn Gaming Month што го организираше Македонската е-спорт асоцијација

Со една од најпознатите игри League of Legends, заврши Autumn Gaming Month кој го организираше Македонската е-спорт асоцијација. Во изминатиот гејминг месец се играа шестте дисциплини: Fortnite, Clash Royale, Counter-Strike: Global Offensive, Chess, Dota 2 и League of Legends. „Искрено им честитаме на добро познатите Reborn eSports што повторно триумфираат на LoL турнир организиран од МЕСА, како и на сите останати...

Autumn Gaming Month: Заврши турнирот во DOTA 2, викендов се игра League of Legends

Autumn Gaming Month
Турнир во DOTA 2, како дел од Есенскиот гејминг месец (Autumn Gaming Month), се играше изминатиов викенд во организација на Македонската еспорт асоцијација – МЕСА. Од почетокот на месец ноември, преку овој онлајн гејминг настан играчите имаа можност да учествуваат или да ги следат во живо турнирите во неколку игри како Fortnite, Clash Royale, Counter-Strike: Global Offensive и шах. По...

МЕСА: Независно од бројот на нови популарни игри, евергрините во е-спортот ќе останат играни

Од почетокот на годинава, Македонската Е-спорт Асоцијација организираше три настани, Quarantine Online Tournament vol.1; Quarantine Online Tournament vol.2 и MESA Gaming Weekend, не земајќи го во предвид актуелниот Autumn Gaming Month, кој ќе трае и во декември. „Мета.мк“ разговараше со претседателот на МЕСА, Константин Пејоски кој вели дека пандемијата со ковид-19 само го забрза интересот за гејмингот, што се...

Вчера заврши гејминг викендот организиран од Македонската Е-спорт Асоцијација

Заклучно со вчерашниот ден беше затворен првиот Gaming Weekend во организација на Македонската е-спорт Асоцијација (МЕСА). Во саботата се одигра 1 на 1 натпреварување во видео играта Dota 2, додека пак в недела добивме победник во светската мобилна сензација Clash Royale, а во текот на вчерашниот ден шахистите беа на сцена и се натпреваруваа пред гледачите, информираат од МЕСА. „Е-спортот...

Македонската Е-спорт Асоцијација викендов организира онлајн гејминг

Во текот на престојниот викенд Македонската Е-спорт Асоцијација (МЕСА) организира натпреварувања во три игри и тоа: во сабота, популарната Dota 2 со натпреварување 1 против 1, мобилната игра и интернационална сензација Clash Royale во недела и турнир во шах закажан во понеделник, кој со помош на интернетот во последниот период повторно се враќа со огромна популарност, информираат од МЕСА. Како...

НАТО: Инцидентите на „Северен тек“ се намерна непромислена саботажа и ризик за еколошка штета

НАТО Алијансата изрази длабока загриженост за штетата од гасоводите Северен тек 1 и 2 во Балтичкото Море. Во соопштението објавено на официјалната веб-страница инцидентите се наречени „намерни, непромислени и...