fbpx
Таг: менструална правда

таг: менструална правда

Во Шпанија стапи на сила законот за менструално отсуство од работа

Шпанија е првата европска земја која го донесе Законот за сексуално и репродуктивно здравје, со кој на жените од 1 јуни годинава им се овозможува правото на менструално отсуство од работа. Овој закон беше усвоен од шпанскиот парламент во февруари годинава, кој на лицата со менструални болки им овозможува отсуство од работа со одобрение издадено од лекар. Времетраењето на менструалното...

Сеопфатното сексуално образование е клучно во детабуизација на менструацијата

Сеопфатното сексуално образование е клучно во детабуизирањето на менструацијата и ослободување од дискурсот на срам преку едукативни кампањи и јавни дебати, паралелно со едукација на стручните служби во образовните установи, порачаа учесничките на конференцијата „Кршење на табуата: Менструална правда за сите!“ која се одржа вчера во организација на Здружението за промоција на женската активност Тиииит! Инк. заедно со иницијативата...

Во среда конференција „Менструална правда за сите“

Здружението за промоција на женската активност „Тиииит! Инк.“ заедно со иницијативата „Период“, ја организираат конференција „Кршење на табуата: Менструална правда за сите!“, која ќе се одржи на 31 мај во хотелот „Холидеј Ин“ во 10 часот. Како што информираат организаторите, од истражувањето „Менструална правда: проценка на состојбите со менструалната сиромаштија и препораки за унапредување на политиките“ од 2021 година,...

Во „Шорткат“ разговараме за еколошки одржлива мода со дизајнерката Мирјана Јосифоска

Македонска дизајнерка која креира шапки и користи рециклирани материјали при нивната разработка е главна тема на најновата епизода на емисијата „Шорткат“ што ќе ја емитуваме денеска. Разговаравме со модната дизајнерка Мирјана Јосифоска и повеќе детали за нејзината работа ќе може да погледнете во најновото издание на емисијата за млади. Покрај ова, во „Шорткат“ информираме и за тоа како помина одбележувањето...

Шпанија со закон планира боледување за жените со силни менструални болки

Шпанија планира да воведе лекарско отсуство за жените кои страдаат од силни менструални болки, јавува Би-би-си. Новиот нацрт-закон предвидува жените да можат да имаат три дена отсуство во текот на месецот, кои може да бидат продолжени до пет дена во некои околности. Политичарите предупредија дека законот засега е само нацрт и на него сè уште се работи. Доколку биде усвоен во...

Модна дизајнерка со школо за шиење помага во решавањето на проблемот со менструалната сиромаштија

Модна дизајнерка наградена со „откритие на годината“ од Форбс за нејзиниот образовен проект кој учи жени кои не можат да си дозволат образование за шиење и дизајн, го насочи својот фокус да помогне во борбата против менструалната сиромаштија. Маја Котала која потекнува од полскиот град Хорзов, го основаше дизајнерското училиште „Заедно шиеме“ во 2018 година, прво во Уганда, а потоа...

Треба интерсекторска соработка за да се надмине менструалната сиромаштија

„За да се надмине менструалната сиромаштија и да се разбијат табу темите поврзани со менструацијата потребна е интерсекторска соработка меѓу министерствата, општините и училишта“, порачаа активистките за заштита на женските права од „Тииииит! Инк.“ и „Реактор – истражување во акција“ и претставничката на Министерството за здравство Сања Саздовска. Иако кај нас не е прв пат да се говори за менструацијата,...

По одлуката за повисоки плати на УКИМ и професорите на останатите јавни универзитети бараат повисоки плати

Вработените во Универзитетот во Тетово денеска излегоа на протест поради непотпишувањето на Колективниот договор од страна на Собранието за зголемување на платите како на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“....