fbpx
Таг: меморандум

таг: меморандум

Историска посета на српскиот премиер Александар Вучиќ на БИХ

Српскиот премиер Александар Вучиќ, заедно со членовите на Владата на Србија, беше дочекан пред зградата на Парламентарното собрание на БИХ во Сараево, со највисоки воени и државни почести. По дочекот, почна седница на двете влади. Посетета на српската делегација, која синоќа допатувала во Сараево, е проследена со засилени безбедносни мерки, има присуство на голем број припадници на полицијата, а институциите...

Македонците од Албанија и од дебарскиот регион разиваат заеднички образовни проекти

Македонско друштво „Илинден“ од Тирана, Република Албанија и Здружението за заштита и негување на културата, вредностите на рурален развој „Калуѓерица“ од Џепиште кај Дебар, Република Македонија, вчера потпишаа меморандум за соработка. Според документот, договорена е имплементација на програмските цели на двете организации, односно подготвување заеднички проекти од образовен, едукативен и друг карактер. За двете организации, исто така, од исклучително значење е...

Полициите на Македонија, Србија, Австрија и на Унгарија потпишаа меморандум за справување со мигрантската криза

„Како држава сме оставени сами да се справуваме со состојба настаната не по наша вина и од регионален аспект, предизвикана на делот од државната граница со земја-членка на Европската унија“, истакнал министерот за внатрешни работи, Митко Чавков, на денешната министерска средба во Охрид, посветена на мигрантската криза, и додал дека за „успешно долгорочно справување со оваа состојба, неопходно е итно...

Расцеп во СИРИЗА по гласањето за грчкиот меморандум?

Грчката влада денеска е одново на тест. Гласањето за новиот кредит и пакет мерки за Грција ќе покаже колкава е поддршката од внатрешноста на СИРИЗА за владата и за напорите на премиерот Алексис Ципрас. Левичарската партија сè поизвесно е дека се наоѓа пред распад по утринскиот апел на поранешниот министер за енергетика, Панајотис Лафазанис, кој повика на формирање ново политичко...

Царината и „Филип Морис“ заедно во борба против шверцот на тутун

Царинската управа и „Филип Морис Тутунски комбинат - Прилеп“ со меморандум за соработка се обврзаа на зајакнување и на координација во борбата против нелегалната трговија со тутун. Меморандумот го потпишаа директорката на Царинската управа, Наташа Радеска-Крстевска, и генералниот директор на „Филип Морис Тутунски комбинат - Прилеп“, Емре Козлу, претставник на „Филип Морис интернешнал менаџмент“. - Иако нивото на трговија со нелегални...

Директорот на БЈБ, Чавков и амбасадорот Гарет ќе потпишат Меморандум за соработка

Денеска, директорот на Бирото за јавна безбедност при МВР, Митко Чавков, и амбасадорот на Обединетото кралство во Република Македонија, Чарлс Гарет, ќе потпишат Меморандумот за соработка за имплементирање на едногодишниот проект „Вовед во британските методологии и практики за прибирање информации“. Проектот ќе биде реализиран во соработка со експерти од Британската национална агенција за борба против криминалот (NCA).

УКИМ и „Нова“ ќе потпишат меморандум за соработка

Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје и Меѓународните училишта „Нова“ денеска ќе потпишат меморандум за соработка. Со потпишувањето на овој меморандум се предвидува да почне соработката преку организација на настава по кинески јазик во училиштето „Нова“, а со тоа кинескиот јазик ќе се придружи на францускиот, италијанскиот, германскиот и на шпанскиот, коишто моментно се изучуваат како странски јазици во...

Потпишан Меморандум за соработка помеѓу АМС и МЦКР

Агенцијата за млади и спорт и Македонскиот центар за култура и развој (МЦКР) денеска потпишаа Меморандум за соработка. Документот го потпишаа директорот на Агенцијата за млади и спорт, Марјан Спасески, и претседателот на Македонскиот центар за култура и развој, Нелко Нелковски. „Со потпишувањето на Меморандумот ќе се овозможи реализација на проектите „Граѓанска превенција“„ и „Здрав спорт за здраво општество“, кои подразбираат...

ЕСМ и Адора постигнаа договор за закуп на скопските топлани

АД Електростопанско на Северна Македонија (ЕСМ) и АДОРА постигнаа договор за закуп на топланите кои се во сопственост на АДОРА, кои ќе се користат од страна на АД ЕСМ...