fbpx
Таг: Meme

таг: meme

Во топла јакна и ракавици, со прекрстени раце и нозе на инаугурација – сликата од Берни Сандерс стана вирална

Берни Сандерс
Денот на инаугурацијата на Џо Бајден го одбележаа неколку моменти и личности кои со своите настапи или говори предизвикаа реакции и емоции во целиот свет. Но, иако не одржа говор, туку само седеше изолиран во позадина, не остана незабележан ниту сенаторот Берни Сандерс, кој благодарение на удобната облека што ја носеше и специфичната енергија, повторно стана ѕвезда во медиумите...

Вистиномер: Исмевање и невистини за маските искористени за кампања против нивната употреба

Невистина, составена од неточни податоци поврзани со носењето маски и од фотографија/плакат или „меме“, кое има основна намена да се исмева со заштитните маски, но во случајот на овој пост, се разбира, како вистина, е објавен неодамна на македонски јазик и е искористен како дел од кампања што се разви против носењето и корисноста на маските во борбата против...

Фестивалот „Синедејс“ преку meme кампања им се приближува на младите

Фестивалот на европски филм „Синедејс“ кој се одржува во Скопје од 7 до 15 ноември ја заснова својата промотивната кампања на користење на мемиња од интернет кои се блиски до младата публика. Како дел од кампањата се направени постери и билборди кои ги користат широко познатите шаблони за „мимови“ или „мемиња“. (Не постои официјално усвоен македонски термин за англискиот збор...

Студентите што користат стипендии од утре ќе можат да ги продолжат истите

Министерството за образование и наука (МОН) извести дека сите корисници на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за...