fbpx
Таг: меѓународна истрага

таг: меѓународна истрага

Седум години од вооружениот настан во „Диво Насеље“, вистинските организатори останаа непознати

Вчера се навршија седум години од вооружениот настан во кумановското „Диво Насеље“, кога вооружена група се судри со државните сили на Северна Македонија. Како резултат на тоа, животот го загубија осум полицајци, а 37 други беа повредени, додека од вооружената група загинаа 10 лица. Дополнително, во текот на борбите беа уништени десетици домови, со оглед на тоа што конфликтот...

„Диво Насеље“: Пресудата се преведува, жалбите се процесуирани, предметот оди во Апелација

На 2 ноември минатата година, две години и пет месеци по настаните 9 и 10 мај 2015 година во кумановската населба, и година и осум месеци по почетокот на судењето на 8 февруари 2016 година, Основен суд Скопје 1 ги изрече првостепените пресуди против обвинетите. Осуммина обвинети за тероризам и терористичка организација за настаните во кумановско Диво Насеље од 9...

Заев: Во нормална држава мора да се знае вистината за „Монструм“, „Диво насеље“, Младенов

Ако сакаме да бидеме нормална и сериозна земја, а не некаква творба тогаш мора да се знае целата вистина за „Монструм“, „Диво насеље“, за сообраќајката на Никола Младенов и за други случаи кои што се случувале во минатото, изјави премиерот Зоран Заев во синоќешното интервју во емисијата „Патот кон“ на „Алсат-М“. Заев рече дека мора да има меѓународен експерт кој независно ќе ја...

Заев: Ќе бараме меѓународна истрага и за Никола Младенов

Граѓаните бараат одговор дали е убиен новинарот Никола Младенов, а ние бараме меѓународна истрага затоа што општеството е премногу исполитизирано и граѓаните немаат доверба во домашните институции, рече премиерот Зоран Заев, на прашањето на пратеникот Африм Гаши од Беса, дали Владата ќе побара меѓународни истраги за одредени случаи. Заев рече дека за случаите „Смиљковско Езеро“, „Никола Младенов“, „Диво Насеље“ и „Сопот“...

Се бараат начини за меѓународна истрага за „Диво насеље“, потврди Заев

Владата и претставници на меѓународната заедница бараат начин за спроведување на меѓународна истрага за неразјаснетите околности поврзани со настаните во кумановско Диво Насеље од 9 и 10 мај 2015 година, потврди премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција. - Чекор кој што досега е направен е информирање на претставници на меѓунардната заедница околу чекорите и варијантите како тоа би се извело....

Ахмети: Меѓународна истрага и анкетна комисија во Собрание за случајот „Диво Насеље“

Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, на средба со францускиот амбасадор во земјава, Кристијан Тимоние, му кажал дека очекува за случајот „Диво Насеље“ да биде вклучена меѓународна истрага, да биде формирана анкетна комисија во Собранието и да има целосно расветлување на вистината. Како што се наведува во соопштението на ДУИ, соговорниците разговарале за локалните избори, политичката ситуација, реформските процеси...

ДУИ бара меѓународни експерти и сеопфатна истрага за „Диво Насеље“

ДУИ со соопштение информираше дека останува на ставот за „вклучување на меѓународни експерти во сеопфатната истрага за обелоденување на сите нејаснотии за случајот Куманово“, откако денеска во Основниот суд Скопје 1 беа изречени пресудите за обвинетите триесетина лица во случајот „Диво Насеље“. „Судскиот процес и доказите на протагонистите изнесоа на површина дилеми околу организаторите и мотивите на овој тежок случај. Затоа...

Спасовски: Владата ќе побара меѓународна истрага за „Диво Насеље“

Владата ќе бара дополнителна - меѓународна истрага за настаните во Диво Насеље од 9 и 10 мај 2015 година, за да се дознае вистината за овој настан, изјави денеска министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски во касарната „Ѓорче Петров“, каде беше извршено примопредавање на донација од Словачка за граничната полиција. - Во однос на кумановските настани ќе...

Нуредини: Гас има доволно, Скопје-Север не треба да работи на мазут

Топланата Скопје- Север треба да користи гас, бидејќи во државата има доволни количини, рече денеска министерот за животна средина Насер Нуредини. Тој посочи дека овој енергетски објект, за разлика...