fbpx
Таг: Меѓународен фестивал

таг: Меѓународен фестивал

Зоран Попоски со свое дело на меѓународен фестивал за дигитална уметност во Париз

Македонскиот дигитален уметник Зоран Попоски изложува на едномесечниот меѓународен фестивал - Месец на дигиталната уметност во Париз, Франција кој трае до 30 јуни. Темата на фестивалот е мирот, слободата и ставањето крај на агресијата. Уметникот Попоски ќе се претстави со видео арт делото „Парче мир“ што воедно е застапено и во посебниот осврт кон фестивалот објавен во Артилери Магазин, реномирано...

Оваа година „Мими“, „Кома“ и „Преекспонирано“ со проекции на Канскиот фестивал

Денес е официјалното отворање на 75 издание на престижниот меѓународен Кански фестивал за филм во Кан што како и секоја година се одржува во Палатата на фестивали и конгресмени во градот Кан во јужна Франција. Во чест на еден од најплодните и активни актери на светската сцена во последните 40 години, Том Круз, отворањето на фестивалот ќе започне со светска...

Доделени наградите на Берлинскиот меѓународен филмски фестивал „Берлинале 2022“

Три дена кон крајот на завршувањето на годишното 72-ро издание на Берлинскиот меѓународен фестивал, попознат како „Берлинале“ организаторите ги соопштија филмовите и филмските работници кои оваа година се закитија со награда на престижниот и голем филмски фестивал. Наградите на Берлинале се поделени во девет главни категории секоја со различна жири комисија. Во првата главна категорија, односно „Awards Competition“ наградата „Златна мечка...

„Приказна за безбојното мече“ освои прва награда на стрип фестивалот во Ваљево

На меѓународниот конкурс во рамки на стрип фестивалот во Ваљево, Србија, Александар Стеванов и Катерина Николовска-Тери од Штип ја освоија првата награда за стрипот „Приказна за безбојното мече". За истиот стрип, авторите само неколку месеци претходно го освоија третото место на конкурсот во рамки на Меѓународниот стрип центар во Велес. За најдобра ликовност, врачено му е признание на Ѓорѓи Антевски...

Утре започнува Меѓународниот фестивал за анимирани филмови „Анимакс Скопје Фест“

Утре, со почеток во 18:00 часот, во Кинотека на Македонија, под мотото „Убавината ве чека“ ќе се одржи десеттото јубилејно издание на меѓународниот филмски фестивал за анимирани филмови Анимакс Скопје Фест. На него ќе бидат прикажани 15 анимирани филмови во вид на филмски маратон. „Целта на меѓународниот филмски на Анимакс Скопје Фест е подигање и градење на културата во поглед...

НАТО: Инцидентите на „Северен тек“ се намерна непромислена саботажа и ризик за еколошка штета

НАТО Алијансата изрази длабока загриженост за штетата од гасоводите Северен тек 1 и 2 во Балтичкото Море. Во соопштението објавено на официјалната веб-страница инцидентите се наречени „намерни, непромислени и...