fbpx
Таг: Меѓународен ден

таг: Меѓународен ден

Во вторник бесплатен влез во сите музеи и локалитети во земјава

Македонските музеи и локалитети во вторник, 18 април, ќе ги отворат портите за сите заинтересирани посетители во чест на Меѓународниот ден на културното наследство. Влезот со сите музеи и локалитети овој ден ќе биде бесплатен. „Македонската култура и уметност-богатство кое вреди да се погледне, почувствува и чува. Дојдете, посетете и истражете на 18-ти април“, напиша на Фејсбук министерката за култура, Бисера...

Светот го одбележува Меѓународниот ден на сеќавањето на жртвите од холокаустот

Шест милиони Евреи беа систематски убиени од нацистите во текот на Втората светска војна, а заедно со нив и други етнички групи беа исто така цел на нацистите поради перцепираната расна и биолошка инфериорност, вклучувајќи ги Ромите, инвалидите, хомосексуалците и советските воени затвореници. 27 Јануари е Меѓународен ден на сеќавање на холокаустот, којшто како датум е избран затоа што го...

Денеска се одбележува Светскиот ден на Контролата на летање и стогодишнината од оваа професија

Денешниот ден, 20 октомври е Светски ден на Контролата на летање, а токму оваа година се слави стогодишнината на оваа професија. Во Северна Македонија, 120 контролори и помошници контролори на летање опслужуваат преку 1.200 воздухоплови на ден, вклучувајќи ги двата аеродроми во Скопје и Охрид, како и авионите кои ја прелетуваат нашата територијата. „Домот на овие професионалци е М-НАВ а.д.Скопје,...

Царовска: Наставниците и наставничките се нашата национална гордост

По повод 5 Октомври - Меѓународниот ден на учителките и учителите, министерката за образование и наука Мила Царовска им го честиташе празникот на учителите и учителките и им посака добро здравје и многу индивидуални и колективни успеси во едукацијата на младите во земјава. Таа додава дека здравствената криза ни покажа колку образовниот систем е кревок, а предизвиците кои ги донесе...

Еко-свест: Општините и граѓаните да се вклучат во намалување на емисиите на стакленички гасови

Денеска се одбележува 21 септември како Меѓународен Зе Ден за намалување на емисиите на стакленички гасови во светот. По тој повод, од „Еко-свест“ велат дека општините треба да се вклучат во напорот за ублажување на влијанието на климатските промени. Од „Еко-свест“ посочуваат дека општините не располагаат со доволен капацитет и кадар којшто треба да ги спроведе мерките за намалување...

ЈП „Лајка“: Јуни-меѓународен месец за поголема свест за микрочипирање на миленици

Од Јавното претпријатие за грижа и заштита на бездомните кучиња „Лајка“ соопштуваат дека јуни е меѓународниот месец за подигнување на свеста за микрочипирање на милениците. „Микрочипот обезбедува сигурна и трајна идентификација, што во голема мера ја зголемува веројатноста доколку вашиот домашен миленик се изгуби, да биде вратен во својот дом. Микрочипот е најдобриот начин да ги обедини повторно милениците со...

Во Градскиот парк во Скопје одбележан Меѓународниот ден на сексуалните работнички

Под мотото „Црвениот фустан добро ми прилега“ во Градскиот парк во Скопје беше одбележан Меѓународниот ден на сексуалните работници 2 Јуни, во организација на ХОПС - Опции за здрав живот Скопје, со партнерските организации од Платформата за декриминализација на сексуалната работа, Здружение за поддршка на маргинализирани работници STAR - The First Sex Workers Collective in the Balkans и Коалиција...

Националниот акциски план за ЛГБТИ е изработен, невладините стравуваат за неговото усвојување годинава

По повод 17 мај - Меѓународниот ден за борба против хомофобија, бифобија и трансфобија, Делегацијата на ЕУ во Скопје организираше панел дебата на која учествуваа амбасадорот на ЕУ во Скопје Дејвид Гир, министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска, пратеничката Маја Морачанин како координатор на Интерпарламентарната група за поддршка и права на ЛГБТ заедницата, Давид Тасевски од Субверзивен...

ФООМ и Фондацијата „Чекор по чекор“ ќе одржат настан „Улогата на учителот во новата реалност“

На 7 октомври, со почеток во 13 часот, во надворешната сала на Хотелот Александар Палас во Скопје, Фондацијата Отворено општество-Македонија и Фондацијата за образовни и културни иницијативи „Чекор по чекор“ ќе го организираат настанот Speech4Teachers, по повод одбележување на Меѓународниот ден на учителот. Целта е преку обраќањата на неколку образовни експерти, практичари и креатори на образовни политики, да се проговори...

Денот без автомобили го одбележуваме симболично, стапката на моторизација незапирливо расте (инфографик)

Светскиот ден без автомобили, 22 Септември, и годинава со симболични настани се одбележува од страна на државните институции и општините низ земјава. Функционерите по правило токму денешниот ден го користат за фотографирање како се движат пешки до работа или како возат велосипеди. Сепак, официјалните статистички податоци покажуваат дека стапката на моторизација на населението во земјава незапирливо расте од година...

Седум концерти во кругот на МКЦ по повод Меѓународниот ден на џезот

Денеска, на Меѓународниот ден на џезот, програмата „Култура во време на корона“ ќе биде посветена на џез-музиката. Во кругот на МКЦ ќе настапуваат седум македонски музичари и групи. За во 14 часот е закажан концертот на Антноие, во 15 часот ќе почне настапот на „Zulu4“, во 16 часот за скопјани ќе настапуваат „Parussion group“, во 17 часот ќе почне концертот...

Хелсиншки: Да се отстранат недостатоците за вклучување на децата со попреченост во редовното образование

По повод одбележувањето на 3 Декември, Меѓународниот ден на лицата со попреченост, Хелсиншкиот комитет за човекови права денеска упати апел да се отстранат недостатоците од досегашната имплементација на новиот Закон за основното образование, со кој децата со попреченост можат да се вклучат во редовното образование. Од Хелсиншкиот комитет го поздравуваат годинешното донесување на законот, укажувајќи дека со донесувањето на подзаконските...

Проверката на фактите е важна за секоја професија, не само за новинарството

Меѓународната мрежа за проверка на факти (IFCN) во соработка со сродните организации и членки од целиот свет денеска го одбележуваат Меѓународниот ден за проверка на фактите. Повеќе години по ред Фондацијата „Метаморфозис“ го одбележува овој ден со серија активности во рамки на своите проекти, кои го вклучуваат порталот „Вистиномер“, „Сервисот за проверка на факти“, „Критинк – со критичко мислење до граѓани...

Денеска е Меѓународен ден на проверка на фактите

Меѓународната мрежа за проверка на фактите во соработка со сродните организации од целиот свет денеска го одбележуваат Меѓународниот ден за проверка на фактите. „Веруваме дека проверката на фактите не е работа со која треба да се занимаваат само професионалци, туку за прецизен информациски екосистем секој треба да го даде својот придонес“, порачуваат од Меѓународната мрежа за проверка на фактите. Дел од...

10 години од основањето на Комисијата за заштита на правото на пристап до информации

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, денеска се обрати на одбележувањето на Меѓународниот ден на правото на пристап до информации од јавен карактер и 10-годишниот јубилеј од постоењето на Комисијата за заштита на правото на слободен пристап до информации од јавен карактер. Сите ја знаеме онаа стара изрека дека оној кој ги има информациите тој владее со светот, рече денеска претседателот...

Декември носи неколку новитети во светот на гејмингот

Декември донесува неколку новитети во гејминг светот. CD PROJEKT RED ги насочи повеќето ресурси во изработката на „Witcher 4”, Genshin Impact ја заокружи приказната за продолжението на „Fountain“, Близард...