fbpx
Таг: Меѓународен ден на Ромите

таг: Меѓународен ден на Ромите

Хелсиншки комитет: Системот не им дозволува на Ромите да излезат од маргините на општеството

Меѓународниот ден на Ромите е прилика за славење на ромската култура, но и повод да се осврнеме на фактичката состојба во која се наоѓа оваа заедница, односно на причините кои оневозможуваат вистинска социјална интеграција на ромската заедница во општеството, пишува Хелсиншки комитет за човекови права (ХКЧП). Според оваа организација, во земјава постои расизам насочен кон Ромите, што ги држи припадниците...

Општината Прилеп го одбележа Меѓународниот ден на Ромите

Со подигнување на ромското знаме на јарболот пред општинската зграда, во присуство на градоначалникот Илија Јованоски и претседателката на Советот, Елена Ташковска, денеска во Прилеп, се одбележа Меѓународниот ден на Ромите, 8 Април. Градоначалникот Јованоски по тој повод, упати честитка до сите граѓани на ромската заедница и го акцентираше значењето на јакнење на мултикултурните и мултиетнички релации во нашето општество. „Општина...

Хелсиншки комитет: Ромите и натаму се соочуваат со дискриминација, расистичко и насилничко однесување

На Меѓународниот ден на Ромите, кога низ светот се одбележува ромската култура, продолжува долгогодишната борба за подобар и подостоинствен живот на Ромите и потсетувањето за системската дискриминација со која тие секојдневно се соочуваат, велат од Хелсиншкиот комитет за човекови права во РСМ. „На почетокот на пандемијата, граѓанскиот сектор апелираше за воведување засилени превентивни мерки за заштита од ковид-19 во населбите...

ХЕРА: Потребни се системски решенија за да се унапреди социо-економската положба на Ромките

Само четири Ромки се вработени на раководни позиции во јавните институции, а на нераководни позиции тие се застапени со само 0,47 отсто од вкупниот број на вработени. Иако Шуто Оризари е најголемата општина со ромско население во државата, од вкупно 18 вработени лица во Општината, само 8 се Роми, потенцираат од ХЕРА по повод 8 Април, Меѓународен ден на...

Пендаровски со честитка по повод 8 Април, Меѓународниот ден на Ромите

По повод 8 Април, Меѓународниот ден на Ромите, претседателот Стево Пендаровски им упати честитка на припадниците на ромската заедница во Република Северна Македонија. Во неа тој им посака добро здравје, среќа и елан за заедничко подобрување на состојбата на ромската заедница во земјава. „Ви ја честитам 50 годишнината од Првиот ромски конгрес во 1971 година во Лондон, кога активисти од Европа...

Иванов го честита Меѓународниот ден на Ромите

Преку ангажман на надлежните институции и нагласување на неопходноста од едукација на лицата кои живеат во недоволно развиените подрачја, ќе се подобрат условите за живот, порачува претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во својата честитка до македонските Роми по повод одбележувањето на 8 Април – Меѓународниот ден на Ромите. „По повод одбележувањето на Меѓународниот ден на Ромите, дозволете ми на...

Условни казни за инцидентите пред Собрание во јули добија уште шестмина обвинети

На денешното рочиште во Основниот кривичен суд во Скопје уште шестмина обвинети за инцидентите, кои на 5 јули се случија пред Собранието за време на протестите против францускиот предлог,...