fbpx
Таг: меѓународни успеси

таг: меѓународни успеси

Гостиварецот Анди Исмаили има 13 години и е двократен светски шампион во модерен танц

Младиот Анди Исмаили од Гостивар се закити со титулата светски шампион во соло танцување модерен балет, јуниори, на Светското првенство во модерен современ танц што се одржа во Варшава, Полска. Ова е последниот голем успех на 13-годишниот талентиран гостиварец, но и втор златен медал на ова светско натпреварување, откако прво место освои и во 2019 година. Анди е ученик во...

Со шест медали се вратија учесниците на Меѓународната јуниорска олимпијада по природни науки во Дубаи

Од 12 до 21 декември годинава се одржуваше 18 Меѓународна јуниорска олимпијада по природни науки во Дубаи, Обединетите Арапски Емирати во која учество земаа и шестмина наши претставници предводени од  д-р Ламбе Барандовски, претседател на Друштво на физичарите на Република Македонија и професор на Институтот за физика при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Сите шест ученици освоија медали. Алексеј Тасиќ од...

Филмот „Северен пол“ на Марија Апчевска ја освои главната награда на „ЗИНЕБИ“, фестивалот во Билбао

Последниот снимен краток филм на Марија Апчевска-Петровска успеа да ја добие главната, прва филмска награда на 63-то издание на ЗИНЕБИ - Билбао Интернационален Фестивал за Документарни и Кратки Филмови. Призанинето на овој фестивал му ја донесе на филмот и номинацијата на престижната манифестација Европски Филмски Награди (European Film Awards). Покрај ова, филмот се кити со големи интернационални успеси, достигнувајќи номинација...

Задутре започнува меѓународниот филмски фестивал „Cinedays“

Mеѓународниот фестивал на европски филм „Cinedays“, под слоганот „Од високо подобро се гледа“, ќе се одржи од 7 до 14 овој месец на повеќе локации низ Скопје - на...