fbpx
Таг: Меѓународна вселенска станица

таг: Меѓународна вселенска станица

Интернационалната вселенска станица на НАСА не е лажна

Интернационалната вселенска станица орбитира 250 милји над земјата од 1998 година, но ротирачка екипа од астронаути не почна да живее таму континуирано, сè до 2 ноември 2020 година. Кога првиот астронаут пристигнал во вселенската станица, таа се состоела од само три модули со големина на една соба. Интернационалната вселенска станица на НАСА беше градена дел по дел, а не...

Како престојот во вселената влијае на менталното здравје на астронаутите – натпревар за млади иноватори

Канадската вселенска агенција (КСА) упати повик до младите преку учество во натпреварот „Хакирање на мозокот за вселената“ (Space Brain Hack) да помогнат да се решат прашањата поврзани со менталното здравје на астронаутите бидејќи сметаат дека „нашата младина се научниците, истражувачите и решавачите на проблемите на иднината, и затоа сакаме да помогнат во обликувањето на канадската вселенска програма!“ При тоа, КСА...

По 170 дена во вселената четворица астронаути на НАСА и ЕСА безбедно се вратија на Земјата

По 170 денови во вселената, астронаутите на НАСА Боб Хајнс, Кјел Линдгрен и Џесика Воткинс, како и астронаутката на ЕСА Саманта Кристофорети, безбедно се спуштија во водите на Атлантскиот океан кај Џексонвил, Флорида во 16:55 часот по локално време (22:55 ч. по средноевропско време) во петокот 14 октомври. НАСА информираше дека четиречлениот екипаж се врати со вселенската капсула Кру Драгон...

Во вселената одгледани првите чили пиперки, астронаутите ги искористија за тако

Астронаутите на Меѓународната вселенска станица за прв пат одгледаа чили пиперки, кои ги искористија за да си зготват тако. Првите пиперки беа набрани во петокот, соопшти НАСА. Семињата, во ISS беа донесени во јуни, како дел од експериментот на НАСА да се истражи можноста за одгледување на различни видови храна во вселената. Експериментот треба да даде одговори за можностите да...

На меѓународната вселенска станица ќе се намести движечки робот за помош на астронаутите (видео)

Европската вселенска агенција (ЕСА) на меѓународната вселенска станица (МВС) се подготвува да постави тн. „роботска рака“ (ЕРА). Таа ќе полета на 15 јули, а пристигнувањето се очекува на 23 јули. Станува збор за движечки робот, кој ќе се движи надвор и блиску до рускиот дел на МВС. Лансирањето ќе се изврши со руската ракета „Протон“. „ЕРА“ е долга 11 метри...

Штипските радиоаматери „фатија“ сигнал и презедоа фотографија од Меѓународната вселенска станица (видео)

Меѓународната вселенска станица (ISS) вчера од височина од околу 425 километри над Земјата емитуваше сигнал, кој беше „фатен“ од радиоаматерите на клубот „Никола Тесла“ од Штип. Од клубот објаснуваат дека, според најавата, Меѓународната вселенска станица околу 18.42 часот „прелетала“ над Централна Европа, а тие се обиделе - и успеале - да го примат сигналот, со кој се емитуваа неколку фотографии...

Демерџиев: Не дојдовме овде да правиме провокации, туку да му оддадеме почит на Гоце Делчев

Денеска, овие мерки за сигурност се неопходни, а сигурноста значи, сите што сакаат да искажат почит за Гоце Делчев, тоа слободно да дојдат да го сторат, изјави пред малку...