fbpx
Таг: мед

таг: мед

Медот поскап за 40 проценти

Македонскиот мед годинава се продава по цени повисоки до 40 отсто. Тегла мед на дводневната средба на пчеарите во Штип се нуди по цена од 350 денари па нагоре. Пчеларите велат дека цената ја крена недостатокот на овој производ на пазарот, но и зголемените цени на останатите производи. Освен тоа, законските прописи налагаат нови начин на производство на мед,...

Македонските пчелари ќе се соберат на „Саем на медот” во Струга

Претстојниот викенд, на Плоштадот на револуцијата во Струга, ќе се одржи „Саем на медот”, манифестација организирана од Здружението на пчелари „Матица“ од Струга, а помогната од Мрежата за рурален развој од Македонија и градоначалникот на Општина Струга. „Саемот на медот” во Струга ќе биде отворен во сабота, со пригодни обраќања на градоначалникот на Општина Струга, Зијадин Села, и директорот на...

ЗОШТО (НЕ) Е ТАКА? Митови за менталното здравје

Темата ментално здравје стана особено актуелна помеѓу младите по Ковид-пандемијата, кога начинот на кој дотогаш се функционираше и учеше се промени, што пак предизвика нарушување на менталната благосостојба речиси...