fbpx
Таг: Mechkin Kamen

таг: Mechkin Kamen

„Крушево низ корија“ викендов ќе понуди велосипедски тури, летање со параглајдери, видео проекции и забава

Во претстојниов викенд, односно 20 и 21 август, во Крушево по седми пат ќе се одржи фестивалот на отворено „Крушево низ корија“. Тој вклучува кампување на Мечкин камен со сите придружни содржини, планински велосипедизам, планинарска тура низ крушевската корија, тандем летови со параглајдер, проекција на филмови од ЕХО фестивалот за планински филм, презентација на локални специјалитети подготвени од волонтерите...

Илинден е нашиот код, идеја која развива и интегрира, а не што блокира и изолира

„Илинден е нашиот код, идеја за заедништво и прогрес, што гради мостови. Тоа е идеја која поврзува, а не што дели. Идеја која развива и интегрира, а не што блокира и изолира.“, рече премиерот Димитар Ковачевски на централната манифестација на Мечкин Камен во Крушево, на одбечежувањето на големиот државен празник 2 Август, Денот на Републиката – Илинден и додаде...

Милошоски: Можни се спонтани или намерни инциденти утре на Мечкин камен

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ денеска на Мечкин камен во Крушево положи цвеќе и се поклони пред споменикот на илинденците, несакајќи тоа да го стори утре, при официјалната прослава, бидејќи, како што рече Антонио Милошоски, не сака да дава легитимитет на „нелегално избрани функционери“. На официјалната прослава на Мечкин камен утре треба да се обрати претседателот на македонското Собрание, Талат Џафери,...

ИНТЕРВЈУ: Со играта „Скопје“ светот ќе ја запознае нашата бруталистичка архитектура

На радост на сите гејмери, Кристијан Трајковски, заедно со гејм дизајнерот Марко Зарев и арт директорот Симон Стојановски од студиото Dark-1 веќе четири години работат напорно на создавањето на...