fbpx
Таг: Матка

таг: Матка

Нацрт-законот за Матка е готов, но сега се чекаат мислењата на новите градоначалници на Скопје и Сарај

Репрогласувањето на Матка како споменик на природата ќе почека додека новите градоначалници и совети на Град Скопје и Општина Сарај се запознаат со Нацрт-законот за репрогласување на кањонот Матка како заштитено подрачје - категорија III. Првичната верзија на законот, која е изработена во согласност со Законот за заштита на природата и Извештајот за проценка на влијанието на регулативата се...

Се подготвува законот за прогласување на Матка за споменик на природата

Министерството за животна средина и просторно планирање (МЖСПП) подготвува предлог закон за прогласување на кањонот Матка за споменик на природата. Најавата за почеток на процесот за подготовка на нацрт -законот е објавен во Единствениот национален електронски регистар (ЕНЕР), но детали уште не се споделени, пишува Порталб.мк. Кањонот Матка ќе биде прогласен за споменик на природата, со цел да се заштитат...

Нацрт-законот сѐ уште се работи, Матка 17 години чека да се репрогласи за споменик на природата

Кањонот Матка сѐ уште чека репрогласување како споменик на природата. Нацрт-законот сѐ уште е во Министерството за животна средина, иако уште пред неколку месеци беше најавено дека документот наскоро ќе се презентира пред јавноста. Процедурата тука нема да заврши, бидејќи по забелешките од јавноста ќе треба да се изработува Предлог-закон кој ќе мора да биде одобрен од Владата пред...

Нуредини: Нема да дозволиме легализација на дивоградби на Матка

Изработката на Законот за репрогласување на кањонот Матка како споменик на природата е во завршна фаза и локалитетот наскоро ќе ја добие заштитата која му припаѓа, а ќе се решава и прашањето на дивоградбите. Министерот за животна средина Насер Нуредини одговарајќи на прашање на Мета.мк вели дека во моментов во тек се разговори меѓу Градот Скопје, Општината Сарај и...

Се подготвува Нацрт-законот за репрогласување на Матка за споменик на природата

Нацрт-законот за репрогласување на кањонот Матка за споменик на природата е во изработка и би требало да биде готов во текот на следните два до три месеци. Од Министерството за животна средина информираат дека постапката за заштита тече, откако овој уникатен локалитет чекаше 16 години и во тој период се соочи со низа узурпации, незаконски градби, уништување и загадување. Кањонот,...

Заштитата на кањонот Матка конечно мрдна од место, Град Скопје предлогот го праќа во Министерството

Градот Скопје ја заврши ревизијата на Студијата за ревалоризација на локалитетот Матка, а препрогласувањето на кањонот како споменик на природата конечно може да мрдне од мртва точка. Документот денеска е пред Советот на Скопје, а советниците се очекува да донесат одлука предлогот за прогласување на заштита на кањонот да се достави до Министерството за животна средина, кое, пак, треба...

Порталб: Во очекување на репрогласување на заштитено подрачје, Матка и понатаму загрозена

Додека кањонот Матка ги чека административните процедури да биде прогласен за заштитено подрачје, во езерото Матка и понатаму има моторни чамци, кои според одлуката Матка да се прогласи за споменик на природата се строго забранети, пишува „Порталб.мк“. Според оваа одлука, објавена во Службен весник во мај 1994 година, која сè уште е во сила, во кањонот, единствен природен резерват, не...

Порталб: И по обвинението, платформите на Матка не се отстранети, градоначалникот Беџети нема време да одговара на новинари

И по поднесување на две обвиненија од Јавното обвинителство во врска со нелегалните платформи на Матка, објектите и понатаму стојат „непоколебливо“ над вода, додека узурпаторите немаат преземено никакви мерки за нивно отстранување, пишува „Порталб.мк“. Нелегалните платформи веќе долго време се поставени на Матка, и иако овој проблем беше повеќе пати покренуван од медиумите, властите не презедоа мерки за негово решавање. Од...

Одговорноста за Матка да значи и санирање на штетите во природата, бараат екологистите

Кривичните обвиненија за поставување на платформи во заштитеното подрачје на Матка треба да се истераат докрај, но паралелно со нив треба и да се бара санирање на штетите и враќање на околината во првобитна состојба, апелираат екологисти и вљубеници во природата. Барањето одговорност за долгогодишното дивеење со различни градежни зафати е само еден чекор во заштитата на споменикот на...

Обвинителството поднесе две кривични пријави за дивите платформи на Матка

Изградбата на дивите платформи на Матка ќе има судски епилог. Основното јавно обвинителство (ОЈО) од Скопје поднесе обвинителен предлог против две лица за кривично дело – Узурпација на недвижности, согласно член 225 став 1 од Кривичниот законик. Тие се обвинети дека узурпирале локација прогласена за споменик на природата во Матка. „Првиот обвинет, 39-годишен жител на Глумово, како трговец-поединец кој врши...

На Матка не смее да се скине ниту цвет, а не, пак, да се возат моторни чамци

Возење на моторни чамци во езерото на кањонот Матка е строго забрането, а Одлуката за прогласување на Матка за споменик на природата, која во 1994 година ја донело тогашното Собрание на Градот Скопје, предвидува дека во кањонот може да се движат пловила само на електричен погон. Според Одлуката, објавена во Службен гласник во мај истата година и која сѐ...

Антикорупциска бара кривична одговорност за платформата на Матка, почнува постапка за дивоградбата кај Чинарот

Државната комисија за спречување корупција поведе постапка за кривично гонење на градоначалникот на Сарај Блерим Беџети поради непостапување за нелегално изградената платформа на Матка. На денешната седница, Антикорупциска отворила предмети и за пицеријата-дивоградба кај охридскиот Чинар, која е сопственост на советник од ДУИ во Советот на општина Охрид, Нефи Усеини. ДКСК ја испитува и јавната набавка за инсталација на...

Се доцни со законот за Водно, УНДП ќе помага со експертиза

УНДП - Агенцијата за развој на Обединетитие нации - ќе учествува со своја експертиза во изготвувањето на закон за заштита на парк-шумата Водно, со што треба да се заокружи заштитата на ова подрачје од витално значење за град Скопје. Тие, исто така, на своја иницијатива, ќе учествуваат во подготвувањето на закон за заштита на пределот на Матка. - Ангажманот на УНДП...

Владата реши да гради нов објект за Државен архив

Владата на вчерашната, 62 седница донела одлука за почнување постапка за изградба на нов објект за Државниот архив. Додека тоа не се случи, го задолжила архивот, до изградбата на новиот објект да спроведе постапка за санација за спречување на протекување на атмосферска вода во постоечкиот објект. Исто така, одобрена е предлог-одлуката за прогласување на манастирот „Свети Андреја“ на Матка изграден...

Граѓанските организации повикуваат да се спаси Водно

Граѓанските организации ги повикуваат граѓаните во недела во 8 часот да дојдат кај Полициската станица во подножјето на Водно за да упатат порака против изградбата на гасоводот преку Водно. Тие бараат од надлежните институции запирање на градежните активности во парк-шумата Водно и таа да добие статус на заштитено подрачје. Како што велат во нивниот апел на Фејсбук, тие не се против...

Кандидатите за градоначалници ветуваат препород за Сарај

Со буџет на Општина Сарај од 20 милиони евра, кога би застанале на челото на општината, четворицата кандидати за градоналник на оваа општина, ветуваат дека ќе направат многу. Така кажаа на вчерашната дебата од дебатниот карван „Живот во Македонија“ (#Debatpernime), кој го организираат „Порталб“, „Калѕо“, „Вистиномер“ и телевизијата „Арт“. Башким Бакиу од Беса, Блерим Беџети од ДУИ, Екрем Алија од Алијанса...

Посебен сообраќаен режим за „Пресвета Богородица“ на Матка

По повод верскиот празник „Успение на Пресвета Богородица“, чие што духовно чествување, според најавата на МПЦ-ОА ќе се одржи во село Долна Матка, во манастирот „Пресвета Богородица“, СВР Скопје во текот на утрешниот и задутрешниот ден ќе воведе посебен сообраќаен режим во реонот кон манастирскиот комплекс. Сообраќајниот режим се однесува за периодот од 16,00 часот до 20,00 часот и...

Полјакот Старнавски нурна до 240 метри во пештерата Врело и го урна сопствениот рекорд

Светски познатиот спелеолошки нуркач Криштоф Старнавски од Полска се спушти на длабочина од 240 метри во подводната пештера Врело на Матка, соборувајќи го минатогодишниот сопствен рекорд од 230 метри. Старнавски во придружба на неговиот тим и со логистичка поддршка од домашните спелео- нуркачи од клубовите „Акватек“ и „Врело“ од Скопје, по повеќе од пет часа успеа да се спушти на...

Пожарот на Матка го подметнал малолетник

Министерството за внатрешни работи денеска информираше дека за пожарот во селото Долна Матка осомничен е малолетникот Л.Ш. (17) од Скопје. „На 3 август во Единицата за известување и команда во СВР Скопје телефонски пријавено e дека во селото Долна Матка, во близина на кајакарскиот клуб, односно шумата спроти реката Треска е зафатена од пожар кој се ширел со голема брзина....

Пожар на Матка, се шири кон Шишево

Пожар попладнево избувнал на Матка и се шири кон браната и кон селото Шишево, соопшти Центарот за управување со кризи. Како што информираат од ЦУК, пожарот избил на левата страна на браната Матка, зафатил мешана шума и постепено почнал да се шири кон планината Водно. Огнените јазици подоцна се префрлиле и на десната страна на браната и се шират кон...

Задутре започнува меѓународниот филмски фестивал „Cinedays“

Mеѓународниот фестивал на европски филм „Cinedays“, под слоганот „Од високо подобро се гледа“, ќе се одржи од 7 до 14 овој месец на повеќе локации низ Скопје - на...