fbpx
Таг: материјали

таг: материјали

Некогаш хемичарите правеле врвни научни трудови, денеска немаат ни хемикалии за работа

Вработените и студентите на Институтот за хемија при Природно-математичкиот факултет денеска на протест го изразија своето незадоволство од лошите услови за работа. Според нив, состојбата на овој Институт никогаш не била полоша бидејќи немаат елементарни услови за работа на оваа високообразовна институција. - Сето ова е резултат на лошата поддршка и политики во високото образование во последните дваесетина години, а...

Градежна комора: Не може да се понудат квалитетни станови по ниски цени

Цената на становите во иднина ќе се движи во нагорна линија и тоа зависи исклучиво од квалитетот на градбата, локацијата, инфраструктурата и поволниот деловен амбиент информираат од Градежната комора и додаваат дека трендот на пораст на трошоците за градежни материјали, но и за вработените во градежните компании се случува во континуитет. Од таму појаснуваат дека последните податоци на Државниот завод...

Јанева не може да потврди дали материјалите земени од Панчевски водат до Иванов

Специјалното јавно обвинителство почнало со анализа на материјалите одземени при вчерашните претреси во канцелариите и во домовите на судијата Владимир Панчевски и на двајца информатичари вработени во судот, изјави денеска специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева. Специјалната обвинителка рече дека запленетите материјали се предадени на вештачење во Министерството за внатрешни работи, но не открива повеќе детали за вчерашниот претрес во Основниот...

ДИК: Имаме целосна контрола врз печатењето на доверливиот изборен материјал

Дезинформациите и шпекулациите кои се шират низ медиумите во однос на доверливиот изборен материјал за наводно 80.000 испечатени пробни гласачки ливчиња, Државната изборна комисија ги демантира во целост, се вели во соопштението на ДИК. Реакцијата следува откако „Мета“ денеска објави дека печатницата „Киро Дандаро“, која официјално ги печати гласачките ливчиња за предвремените парламентарни избори закажани за 11 декември, во саботата...

Трошоците во градежништвото во вториот квартал пониски за 2,7 проценти во споредба со лани

Трошоците во градежништвото за нови објекти за индивидуално домување во второто тримесечје во споредба со истиот период лани се пониски за 2,7 проценти, објави Државен завод за статистика. Во второто тримесечје од 2016 година, во споредба со првото тримесечје, трошоците во градежништвото за нови објекти за индивидуално домување се повисоки за 2 проценти, трошоците за материјали за 1,3 отсто, а трошоците за вработените...

Кај Јанева има точно 540.646 снимки од незаконски прислушувани разговори

Во извештајот што специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, денеска го достави со Собранието, Советот на јавни обвинители и до медиумите, првпат прецизно е наведена бројката на снимки од незаконски прислушуваните разговори, од кои, според она што може да се види, мал дел објави опозицијата минатата година. Пописот на материјалите што лидерот на СДСМ, Зоран Заев, ги достави до СЈО на...

Извештај на СЈО: Детали, бројки и факти

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, до Собранието на Република Македонија, Советот на јавни обвинители и до медиумите го достави извештајот за нејзината работа во првите шест месеци од основањето на Специјалното јавно обвинителство. Извештајот е поделен на шест глави, во кои се наведени состојбите во СЈО од неговото конституирање, односно човечките ресурси со кои располага, просториите во кои работи, детален...

СЈО во Батинци барало докази за носење гласачи од Пустец

Мунир Пепиќ, вработен во полициската станица Центар, според засега непотврдени информации, е осомничениот во случајот „Титаник“ во чиј дом во Батинци на барање на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) бил извршен претрес. Од СЈО освен потврдата дека утрово е спроведена полициска акција, сè уште нема официјални информации дали нешто е пронајдено и дали има приведени лица. Според првичните информации, станува збор за...

Јанева ги побарала од судот предметите за Мартин Нешковски и за Љубе Бошкоски

Покрај докази од предметот „Пуч“, специјалната обвинителка Катица Јанева од судот ги побарала и предметите за убиството на Мартин Нешковски и за случајот „Изборна кампања“, во кој осуден е Љубе Бошкоски, соопшти денеска Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Од кабинетот на Јанева, укажуваат дека не наишле на соработка од страна на судот, кој не им ги доставил предметите, туку побарал обвинителите...

СДСМ не ѝ ги дава прислушуваните материјали на Јанева сè додека не се обезбедат услови за чување

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија (СДСМ) нема да ѝ ги предаде на специјалната обвинителка Катица Јанева матeријалите од незаконското следење на комуникациите сè додека не се обезбедат соодветни услови за нивно чување и максимална заштита, соопшти вечерва на прес-конференција портпаролот на партијата, Петре Шилегов. - Материјалите од незаконското следење на комуникациите се од исклучително сензитивна и доверлива природа и заради обезбедување...

Апелација се прогласи за ненадлежна за прислушуваните материјали

Апелацискиот суд Скопје се прогласи за ненадлежен по жалбите на Обвинителството за користење на прислушуваните материјали и ги врати списите од предметот до првостепениот суд. Во дописот со кој жалбите се враќаат на надлежно постапување на овој суд се наведува: „Согласно чл. 93 од ЗКП, кој се однесува на издвојување доказ, е предвидено дека кога врз некој доказ не може да се...

„Пуч“ покажа дека службите ни биле решето: Кој не си ја вршел работата?

Лидерот на опозицијата, Зоран Заев, објави дел од долгонајавуваната „бомба“, презентирајќи прислушувани разговори на политичари, министри во владата, новинари и бизнисмени. Како налогодавци на незаконските прислушувањата ги посочи премиерот Никола Груевски и директорот на Управата за безбедност и контраразузнавање(УБК), Сашо Мијалков и остана на тврдењето дека материјалите му ги дале припадници на службите, како што самиот вели, „патриоти загрижени...

Пендаровски: Ако од бугарска страна пак се спори идентитетот, да се повлечеме од преговорите

По денешната средба со членовите од Советот за безбедност, кажав дека откако францускиот предлог ќе влезе во Владата, очекувам во заклучоците на Влада, да стои дека од денот кога...