fbpx
Таг: математика

таг: математика

Се нижат успесите на Или Морина, наскоро ќе има своја математичка емисија на телевизија

Математичкиот генијалец Или Морина, чија сторија ја објави Мета.мк во 36-тата епизода на „Шорткат“, наскоро ќе добие своја математичка емисија на втората програма на Македонската радио телевизија. Тој веќе ја сподели со јавноста првата пилот емисија, а од септември, како што изјави за Мета.мк неговата мајка Имране, ќе продолжат снимањата и ќе следува цел серијал од околу 16 епизоди. https://www.youtube.com/watch?v=yE9vAhUpyME 13-годишниот Или...

Наши математичари освоија четири медали и постигнаа најдобар успех во последната деценија

Четири медали освои тимот ученици од С. Македонија на Јуниорската балканска математичка олимпијада. Ученикот Дамјан Давков освои златен медал, Леонид Тодороски – сребрен медал, а учениците Димитар Фидановски и Марко Митевски, освоија бронзени медали. На олимпијадата успешно учествуваа и учениците Марко Серафимовски и Нина Ламева. Претседателот на Сојузот на математичари, проф. д-р Ѓорѓи Марковски, за Мета.мк вели дека ова е...

Претседателот Пендаровски го запозна математичкиот гениј Или Морина

Претседателот Стево Пендаровски денес го запозна 13-годишниот математички гениј Или Морина чија приказна Мета.мк ја објави во 36-тата епизода на Шорткат. „Или Морина е еден од оние надарени ученици кои импресионираат со своите постигнати резултати. Математичкиот генијалец од својата четврта година решава задачи и своето знаење го споделува јавно преку едукативни видеа на интернет“, напиша Пендаровски на својот фејсбук-профил. На момчето...

Шорткат: 13-годишниот Или Морина како идниот Илон Маск?

Математичкиот гениј Или Морина има само 13 години и речиси секој момент го поминува во решавање задачи по математика и физика, а помош од него бараат студенти од земјава и од странство. Тој своето знаење го споделува и на неговиот Јутјуб канал, а оние што го познаваат очекуваат да стане славен како Илон Маск. Погледнете ја неговата приказна во...

Или Морина – 13 годишен математички гениј од Скопје што подучува студенти

Или Морина не е момче што времето го поминува надвор играјќи фудбал со врсниците. Тој има 13 години, живее во скопската населба Шуто Оризари и скоро секој момент го поминува решавајќи задачи по математика и физика. За разлика од своите врсници, благодарение на своето знаење следи настава за осмо одделение наместо за седмо. Се што знае споделува на својот Јутјуб...

Македонските средношколци со историски успех на Балканската математичка олимпијада

Со еден златен, два сребрени и бронзен медал се вратија македонските учесници од Балканската математичка олимпијада БМО 2022. Средношколецот Никола Спировски го освои златниот медал, додека Дамјан Давков и Јан Стојановски освоија средбрени. Бронзениот медал го освои Алексиј Тасиќ, а пофалници добија Јасна Илиева и Блаже Суклески. Лидерите на тимот, Никола Велков и Петар Филиповски соопштија дека македонскиот тим годинава го...

Шест ученици од утре ќе ја претставуваат Македонија на Балканска математичка олимпијада

Средношколците Никола Спировски, Јасна Илиева, Блаже Суклевски, Алексиј Тасиќ, Јан Стојановски и полуматурантот Дамјан Давков ќе ја претставуваат Македонија на 39- тата Балканска математичка олимпијада (БМО) која од утре до 9 мај ќе се одржува во Аргос, Кипар. Натпреварот се одржува со физичко присуство на натпреварувачите. Овие ученици покажаа најдобри резултати на Македонската математичка олимпијада што се одржа во четвртокот...

Две бронзени медали и две пофалници за учество на нашите претставнички на ЕГМО 2022

Македонскиот репрезентативен тим на Еврoпската женска математичка олимпијада (EГMO) оваа година имаше подобар екипен успех од минатата, а четирите девојки што ја претсвауваа земјава во Унгарија се вратија со две пофалници и две бронзени медали. Бронзен медал освоија Јасна Илиева и Марија Атанасова, а пофалници добија Емилија Николовска и Ивона Зикова. Оваа година ментор на тимот беше дипломираниот математичар и...

Четвртоодделенците полагаа пробен ТИМСС тест по математика и природни науки

Изминатата недела заврши пробното меѓународно тестирање ТИМСС, наменето за ученици во четврто одделение. За прв пат беше изведено на компјутер, а за таа цел Државниот испитен центар (ДИЦ) обезбедил 104 лаптопи со високи перформанси за да може да се одговори на барањата од технички аспект. Како што информираат во ДИЦ, децата одговарале на прашања од природни науки и математика. „Во...

Ниските плати ги одвраќаат младите да ја изберат наставничката професија

Ниските плати, а обемната административна работа во образование, како и непочитувањето на професијата наставник, прави од година в година да се запишуваат сè помалку студенти на наставните насоки по предметите математика, хемија, физика и биологија. Има училишта кои се соочуваат и со недостиг на наставници по информатика, па често се импровизира и предметот го предаваат други наставници кои го...

Наумовска: Матурантите препишувале на државната матура

Делови од текстови или цели текстови препишувале матурантите посебно по предметот англиски јазик, а тоа го евидентирале оценувачите на тестовите, рече денеска  Елизабета Наумовска, директорката на Државниот испитен центар. Додека се чекаат официјалните извештаи на оценувачите кои треба да напишат што сè регистрирале, Наумовска рече дека тие нотирале препишани текстови. Инаку вкупниот среден успех кој го постигнале матурантите оваа година...

Од 58 држави, на 45 место сме во математичка писменост и на 51 место во природни науки

Од 58 држави, Република С.Македонија е на 45 место во математичка писменост, а во природни науки сме подолу рангирани, односно од 58 држави учеснички, државата е на 51 место, покажуваат резултатите од меѓународното ТИМСС тестирање спроведено во 2019 година, соопштија од Министерството за образование и наука. „Во математичка писменост најдобри постигања на тестирањата има Сингапур, па Хонг Конг, Кина, Јапонија....

Пендаровски ги прими учениците кои освоија 4 медали по математика на балканската олимпијада

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими учениците - натпреварувачи на 24. Јуниорска балканска олимпијада по математика кои освоија златна, сребрена и две бронзени медали. Честитајќи им го успехот, тој истакна дека целата македонска јавност со голема радост ја примила оваа вест, која предизвика чувство на гордост и на среќа. „Сите не направивте горди. Вие сте позитивен пример за сегашните и...

БИРН Косово: Ексминистерот за образование Бајрами имаше нереални очекувања за ПИСА 2018

Резултатите од тестирањата на ПИСА во 2015 година ја шокираа јавноста во Косово, експертите, но и политичарите. Косово беше рангирано меѓу последните од 72 земји -учеснички во читање, математика и наука на 15-годишници. Тогашниот министер за образование, Арсим Бајрами на 5 декември 2016 година ги нарече резултатите „очекувани“, додавајќи дека тие не ја одразуваат неговата работа, туку онаа на...

ПИСА: Македонските средношколци едвај знаат да читаат – тие се на 67. место од 77 држави

Maкедонските петнаесетгодишници, според вештините во читање освоиле 393 поени, а просекот на земјите-членки на ОЕЦД е 487, што ја рангира државата на 67 место од вкупно 77 држави, покажува последниот извештај на ПИСА ( Programme for International Student Assessment ) кој е објавен денеска. На листата земји од целиот свет кои учествуваа во ова истражување, нашите ученици според постигањата во читање,...

Тешко се наоѓаат наставници – сите бегаат од образованието

Кога ќе се испразни наставничко место по предметот физика или математика во некое основно или училиште за средно образование, тешко се наоѓа лице со соодветно образование за да ја одржува наставата. Проф. Ѓорѓи Маркоски, шефот на Институтот по математика при Природно-математичкиот факултет, за „Мета“ вели дека ова е така затоа што дипломците одбиваат да работат во образование. - За настава...

Учебниците по математика за основно образование, проблем за наставниците и учениците

Учебници кои не даваат објаснување, со плитки и површни содржини се користат во наставата по матаматика во основното образование. Поради тоа, наставниците и учениците се соочуваат со проблеми при наставата, со што математиката станува непознаница, а на меѓународните тестирања, учениците добиваат слаби оценки. Ова беше заедничката констатација на наставниците од денешната средба во Штип, на која беа претставени новите збирки...

Просечната оценка од државната матура во јуни e 3,42

Вкупната просечна оценка од испитите по сите предмети од 11-тата државна матура за учебната 2017/2018 година во јунската испитна сесија е 3,42, што е мало подобрување од минатата година кога средната оценка беше 3,39. Резултатите од испитите по трите екстерни предмети кои се полагаа од 2 до 21 јуни, денеска на прес-конференција ја соопштија министерот за образование и наука Арбер...

Од утре почнува полагање на државната матура

Екстерните испити од државната матура ќе се полагаат од утре до 19 јуни, а прелиминарните резултати ќе бидат достапни најдоцна 30 дена од спроведувањето на последниот тест. Сите испити ќе почнуваат во 10 часот. Според информацијата на Државниот испитен центар, матурантите утре ќе полагаат мајчин јазик и литература, на 15 јуни - странски јазик, на 17 јуни ќе се полага математика и на...

„Средношколски пленум“ ја повика Средношколската унија на дебата

„Средношколски пленум“ ја повикува Средношколската унија на јавна дебата, на која ќе ги соочат нивните ставови и аргументи и на која ќе дискутираат за своите барања. „Средношколскиот пленум е автохтоно и автономно движење кое се бори и ќе се бори за правата на сите средношколци, без разлика на нивната партиска, верска и друга лична определба. Сметаме дека е несериозно да...

Студентите што користат стипендии од утре ќе можат да ги продолжат истите

Министерството за образование и наука (МОН) извести дека сите корисници на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за...