fbpx
Таг: маскирани лица

таг: маскирани лица

Ковачевски: На протестите вечерва се планира нешто што не доликува на земја-членка на НАТО

Премиерот Димитар Ковачевски изјави дека на денешните протести се планира нешто што не доликува на земја-членка на НАТО, посочувајќи дека ваквите информации ги добил од Министерството за внатрешни работи (МВР). Тој рече дека на синоќешните протести имало четворица повредени полицајци и напомена дека никому не треба да му бидат криви полицајците и владината зграда, поради тоа што европскиот предлог...

Стотина маскирани лица нападнале мигранти во Стокхолм

Стотина маскирани лица, за кои се претпоставува дека се членови на неонацистичка банда, синоќа извршиле повеќе напади на мигранти во Стокхолм, соопшти шведската полиција. Полицијата го зајакна присуството во центарот на градот, распоредувајќи специјални и хеликоптерски единици откако дознала дека екстремисти планирале да ги нападнат малолетните мигранти без придружба. Портпаролот на полицијата, Тове Хаг, рекол дека до попладне полицијата не примила...

Лидерот на бугарската „Преродба“ бркаше новинари од прес-конференција и медиуми нарече „странски агенти“

Три дена по парламентарните избори, на првата прес-конференција по гласањето, Костадин Костадинов, претседателот на проруската политичка партија „В'зраждане“ (Преродба), инаку нарекуван и „бугарскиот Копејкин“, почна со расправија и обиди...