fbpx
Таг: маски

таг: маски

Вистиномер: Фаучи не тврдел дека маските предизвикуваат бактериска пневмонија

Д-р Ентони Фаучи и неговите колеги напишале труд во 2008 година, во којшто се утврдува дека жртвите на шпанскиот грип од 1918 година починале од бактериска пневмонија предизвикана од грип. Но, во трудот маските воопшто не се споменуваат, ниту, пак, некаде пишува дека тие се извор за бактериска пневмонија. Маските спречуваат ширење на вируси и никако не може да...

Вистиномер: Не е дојден крајот на ковид пандемијата во Србија

Пандемијата со ковид во Србија не е завршена, а такво нешто не се ни предвидува дека ќе се случи наскоро за целиот регион, особено поради зимскиот период кој ни претстои и во чиј пресрет веќе се регистрирани зголемени бројки на инфекции и хоспитализации. Само во последните 24 часа во Србија, според официјалните статистики на Министерството за здравство, регистрирани се...

Од 1 јуни маските нема да биде задолжителни на отворено – прифатени предлозите за олабавување на мерките

Главниот координативен ковид-19 кризен штаб ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести за олабавување на мерките, почнувајќи од 1 јуни 2021 година. Мерки кои се прифатени вкулучуваат укинување на мерката за носење на заштитна маска на отворено со препорака за носење на маска кога лицата се во поголема група. Останува на важност мерката за задолжително носење на заштитна маска...

Од 1 јуни е можно укинување на обврската за носење на маски на отворено

Можно е од 1 јуни да биде укината мерката за задолжително носење на маски на отворено, за што ќе одлучува Комисијата за заштита од заразни болести на состанок идната недела. Ова го изјави министерот за здравство Венко Филипче за ТВ21, кој најави дека наредната недела Комисијата ќе одлучува какви мерки за заштита од ковид-19 ќе бидат активирани од 1...

Вистиномер: Какофонија од невистини – СЗО не забранила обдукции за починати од Ковид-19

Уште еден во низата конспирациски постови на Фејсбук, меша неколку неповрзани и невистинити фактички неиздржани, неаргументирани и непостоечки состојби, за да ги доведе во корелација со пандемијата со ковид-19 и со симптомите што оваа непредвидлива болест ги предизвикува. Меѓутоа, ковид-19 нема никаква врска со некакво запрашување со отрови и тешки метали од авиони, трагите од авионите кои се гледаат...

Вистиномер: Ковид-19 не е измама, туку сериозна болест и затоа не ги фрлајте маските!

Тврдењето дека коронавирусот е измама е невистинито, исто како и тврдењето дека во светот се случува „големо будење” и не треба да се носат заштитни маски. Пандемијата коси пред себе и сиот свет се подготвува логистички за дистрибуција и администрација на вакцината, како светло на крајот од тунелот со пандемијата, пишува Вистиномер. Објава на Фејсбук тврди дека „ковид-19 е измама“ и...

Дизајнерката Асибе Туша до младите: Работете напорно за она што го сакате и верувам дека ќе успеете

Асибе Туша е дизајнерка од Скопје, специјализирала дизајн во Париз, Франција. Таа во интервју за Порталб.мк истакна дека за неа било полесно да се определи за оваа насока, бидејќи потекнува од семејство кое се занимава со стари занаети. За неа, дизајнот е професија која е секогаш во современите трендови и големата посветеност и донела добри приходи. Што се однесува до...

МВР изрекло 707 санкции за неносење маска во изминатово деноноќие

Во текот на изминатото деноноќие (14/15.11.2020 година) на територијата на Република Северна Македонија, по однос на мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 707 прекршоци, соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР)

Полицијата вчера изрекла 899 казни за неносење на маски

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на државата, по однос на мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 899 прекршоци. Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата, со цел справување со ковид-19. Во текот на вчерашниот ден, Министерството за здравство регистрираше рекордни 641 новозаболени од ковид-19 во земјава, додека...

Опозицијата побара дополнително време да ги разгледа новите построги мерки за ковид-19

На денешната собраниска седница, на барање на најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ, не се најдоа измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести, по скратена постапка, кои се всушност новите построги мерки за заштита од коронавирусот. Се очекува Собранието да расправа за Законот на следната собраниска седница, на 27 октомври, кога се очекува на работа да се...

Казнети 754 граѓани што не носеле маски

Во текот на изминатото деноноќие, во земјава припадниците на МВР откриле 754 граѓани што не носеле заштитни маски, односно не ја почитувале мерката изречена од Владата за заштита од ширење на корона вирусот и на болеста ковид-19. МВР апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата за справување со ковид-19.

Дури 890 граѓани казнети оти не носеле маски во изминатово деноноќие

Министерството за внатрешни работи (МВР) соопшти дека во текот на изминатово деноноќие биле регистрирани дури 890 прекршоци на наредбата за носење заштитна маска. МВР апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со ширењето на ковид -19.

Вистиномер: Исмевање и невистини за маските искористени за кампања против нивната употреба

Невистина, составена од неточни податоци поврзани со носењето маски и од фотографија/плакат или „меме“, кое има основна намена да се исмева со заштитните маски, но во случајот на овој пост, се разбира, како вистина, е објавен неодамна на македонски јазик и е искористен како дел од кампања што се разви против носењето и корисноста на маските во борбата против...

Вистиномер: Носењето маска не предизвикува канцер

Медицинската наука има докажано дека употребата на заштитна маска не го намалува нивото на кислород во организмот, а со тоа ни во клетките. Сите највидни медицински институции во светот го поткрепуваат ваквото мислење, а сведоци сме и на медицински експерименти, чии екстензивни мерења не наоѓаат штетни последици од носењето заштитна маска. Но, овој пост го смета спротивното, притоа манипулирајќи...

Без маски изминатото деноноќие фатени 528 граѓани

Министерството за внатрешни работи (МВР) соопшти дека во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Северна Македонија, во врска со мерката за носење на лична заштита на лицето, регистрирани се 528 прекршоци. МВР апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со Ковид-19.

МТСП: Етапната исплата на августовските пензии почнува утре

Исплатата на августовските пензии ќе почне од утре. Министерството за труд и социјална политика (МТСП) информира дека пензиите ќе бидат исплатени предвреме и етапно, со цел да се овозможи поголема заштита на пензионерите во услови на опасност од коронавирусот КОВИД-19. Подигнувањето на пензиите преку филијалите и експозитурите на банките, за пензионерите кои не користат картички, ќе се реализира во четири...

Дури 445 прекршоци на одредбата за носење маски се евидентирани во последното деноноќие

Министерството за внатрешни работи (МВР) соопшти дека во текот на изминатовото деноноќие, на територијата на целата земја, полицајците евидентирале 445 прекршоци на наредбата за задолжително носење заштитна маска. МВР апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со ковид -19.

Изминатото деноноќие фатени 470 лица без заштитни маски

Министерството за внатрешни работи соопшти дека во текот на изминатото деноноќие (13/14.08.2020 година) на територијата на земјава биле регистрирани 470 прекршоци на наредбата за носење маски. Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со Ковид -19.

Граѓаните на Мелбурн напаѓаат полицајци гневни поради вонредните мерки

Во јужниот австралиски град Мелбурн, еден од двата најголемите градови во Австралија, има значителен пораст на луѓе што даваат отпор на мерките за изолација и затворање во домовите поради пандемијата со ковид-19, јави Би-Би-Си. Полициски час од 22 до 5 часот беше воведен ноќта меѓу неделата и понеделникот во петмилионскиот Мелбурн, а од неделата властите започнаа воведување на низа мерки...

Во Штип денеска 13 новозаболени, се очекуваат препораки до компаниите со болни работници да затворат

„Што е следно? Ќе оди ли Штип под карантин?“, се прашањата што доминираат меѓу штипјани откако вчера беше објавена бројката од 60 новозаболени од ковид- 19 од овој град. Иако смирувачки делува денешната бројка од 13 нови позитивни случаи, сепак, кренат е алармот и кај институциите и кај граѓаните. Се очекува на состанок со сопствениците на компании каде има болни...

Украина предупредува за нова руска офанзива што ќе коинцидира со годишнината од агресијата

Русија се подготвува за максимална ескалација на војната во блиска иднина, а главните битки допрва доаѓаат, предупредува секретарот на Националниот совет за безбедност и одбрана на Украина, Олексиј Данилов,...