fbpx
Таг: маска

таг: маска

Инспиративната маска на „Рејзер“ станува реалност

Project Hazel
Извршниот директор на сингапурско-американската компанија „Рејзер“, Мин-Лианг Тан објави дека маската која го носи името „Project Hazel“ ќе биде пуштена во продажба од почетокот на четвртиот квартал годинава. „Project Hazel“ за првпат беше претставена како „најинтелигентната маска создадена досега“ во јануари на „CES 2021“ – најголемиот светски саем за електроника. Тогаш беше соопштено дека нејзиниот дизајн има за цел да...

МВР за еден ден евидентирал 112 лица што не носат маски, казните се по 20 евра

Министерството за внатрешни работи (МВР) во своите соопштенија почна да објавува статистика и за тоа колку граѓани се затекнати без носење на лична заштита на јавно место. Полицајците само во текот на изминатото деноноќие евидентирале 112 лица кои ја прекршиле оваа владина мерка. Неносењето маска на носот и устата повлекува прекршочна казна во износ од 20 евра, а според...

Како (со стил) да се преживее зимата (видео)

„Пошто ситуацијата со воздухот нема абер да се подобри во скоро време, јас ќе ви покажам како да ја преживеете зимата и во исто време да изгледате фешн и тренди“, вели Кика Авеиро во незиното ново видео, во кое на саркастичен начин одговара на моментална ситуација со загаденоста на воздухот. Во видеото таа покажува различни начини како да се стилизираат...

Српски уметник приведен поради маска со ликот на Вучиќ

Српскиот уметник Владан Јеремиќ синоќа биле приведен од полицијата пред Музејот на современа уметност во Белград по изведувањето на уметничката акција во рамките на настанот „Салон на неподмитливите“, јавува балканскиот сервис на „Радио Слободна Европа“. Посетителите на оваа акција биле поканети да станат „сендвич-човек“, односно да стават маска со ликот на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, и да делат сендвич-летоци...

Двајца грчки новинари уапсени во САД за следење на грчки министер

Полицијата во Њујорк уапси двајца грчки новинари кои маскирани го следеле грчкиот министер Никос Папас во Њујорк. Револтирани дека грчката делегација не организирала никаков брифинг за активностите на министерот, кој пристигнал два дена пред премиерот Алексис Ципрас како негова придружба за Генералното собрание на Обединетите Нации, дописниците на телевизиите „Алфа“ и „Стар“ се одлучиле маскирани со перики, капчиња и...

Пет лица од Косово осудени за тероризам

Косовскиот суд им одреди затворска казна на пет лица поради тероризам. Казните се движат од четири до 13 години затвор, а досудени се поради учество во Исламска држава. „Нивната цел била да положат заклетва на терористичката организација Исламска држава и да објават на интернет за да се покаже присуство на Исламската држава на Косово“, се наведува во пресудата на судот. На...

И здравствените установи ќе штедат и ќе добијат повластена цена за струјата преку договори со ЕСМ продажба

Здравствените установи ќе штедат струја, но истовремено ќе мора грижата за пациентите да им биде врвен приоритет. Министерството за здравство информираше дека е направен план за рационализирање на трошоците...