fbpx
Таг: марко цепенков

таг: марко цепенков

Фестивал на новиот германски филм во Прилеп

Од 12 до 14 октомври во киното „Мис Стон“ во Прилеп ќе се одржи Фестивал на новиот германски филм, во соорганизација на Центарот за култура „Марко Цепенков“ и на Амбасадата на Германија. Свеченото отворање е в четврток, во 20 часот, а на него ќе присуствуваат и претставници на Амбасадата на Германија. Ќе се прикажува филмот „Чик“, кој е од жанрот...

Изложба на Ферди Булут и на Дарко Талески во Прилеп

Во ликовната галерија на Центарот за култура „Марко Цепенков“, утре, во 19 часот, ќе биде отворена изложбата „Дел од мене“ од уметниците Ферди Булут и Дарко Талески од Прилеп. Изложбата е дел од  манифестацијата „Нов културен бран“ што ја реализира Министерството за култура. Уметниците ќе се претстават со изложба на фотографии и со кратки видеозаписи, како дел од видеоперформанс. Под насловот „Како...

Изложба на графичарката Андријана Мациев во Прилеп

Во галеријата „Борко Лазески“ во Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп, утре во 20 часот ќе биде отворена изложбата на дела „Живот во бои 2“ од уметницата Андријана Мациев, која пред прилепчани ќе се претстави со 15 дела. Андријана Мациев дипломирала на Факултетот за ликовни уметности при Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ во Скопје, во одделот графика, во класата...

Почнува „Прилепско културно лето“

Со почетокот на ликовната колонија „Дрен“ и со концертот на Камерниот оркестар - Битола во Центарот за култура „Марко Цепенков“, вечерва во Прилеп почнува традиционалната манифестација „Прилепско културно лето“. - Публиката и годинава ќе има можност да ужива во бројни настани од областа на сценско-музичката и ликовната дејност - вели директорот Тони Чатлески. Колонијата „Дрен“ годинава се одржува по десетти пат. Во...

Eдицијата „Бајки од Македонија“ испечатена со Браjoво писмо

Едицијата „Бајки од Македонија“ е испечатена со Браjoво писмо и е една од дваесетте изданија на издавачката куќа „Арс ламина“ испечатени со ова писмо. Оваа едиција во која влегуваат бајките „Вејко Северко“, „Двата цара“, „Момчето што се скри во златното јаболко“ и „Девојчето и дванаесетте месеци“, претставува модернизирана и адаптирана форма на приказни од македонското народно творештво собрани и забележани...

Унгарска вечер утре во Прилеп

Унгарска вечер ќе се одржи утре во Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп. Настанот се организира во соработка со Амбасадата на Унгарија во Македонија. Во 18.30 часот, во ликовниот салон ќе биде отворена историската изложба „Унгарците во логорите од Советскиот Сојуз 1944-1956“ во спомен на годината на унгарските политички затвореници депортирани на принудна работа. Изложбата ќе ја отворат амбасадорот...

Прилепскиот театар со „Буре барут“ гостува во Бугарија

Театарот „Војдан Чернодрински“ при ЦК „Марко Цепенков“ со претставата „Буре барут“ од Дејан Дуковски, во режија на Наташа Поплавска, утревечер, 16 мај, ќе гостува на отворањето на Фестивалот на камерна сцена во Враца, Бугарија. Публиката ќе има можност да ја проследи претставата во која Поплавска режисерската поставка ја канализира во правецот на покажување на љубовта и на емоциите и го поставува...

Денес и утре ќе има прашина од Сахара во воздухот на Балканот

Денес и утре може да се очекува повисоко количество на песок од пустината Сахара низ Балканот, вклучително и во Северна Македонија, известува европската Служба за следење на атмосферата -...