fbpx
Таг: марихуана

таг: марихуана

Вистиномер: „Глобалистите“ не туркаат агенда за легализација на канабисот во Украина – идејата е од пред руската инвазија

Уште пред воената инвазија на Русија врз Украина, постоеле обиди и формални механизми кои биле користени за да се легализира медицинската употреба на медикаменти базирани на канабис во Украина. Во постот што го рецензираме, не постои никаков доказ дека глобалистите истуркале наводна агенда за канабис во Украина. Впрочем, се пропушта контекстот во постот што го рецензираме, на начин што...

Догодина ќе започне дебатата за декриминализација и целосна легализација на марихуаната [инфографик]

Не е во ред некој да оди во затвор затоа што користел половина грам природен канабис за лична употреба, во време кога веќе насекаде во светот оваа билка станува легална и за медицинска и за економска дејност, ова денеска го изјави премиерот на државата, Зоран Заев. Тој воедно најави дека на почетокот на идната година во парламентот ќе се...

Анкета: Половина од младите поддржуваат легализација на марихуаната, но се сложуваат дека ќе се конзумира неодговорно

Легализација и декриминализација на марихуаната се фрази кои во последно време се слушаат сè почесто од страна на неколку организации и здруженија, но и од страна на политичката елита во државата. Премиерот Зоран Заев рече дека во тек е постапка за декриминализирање на марихуаната. Декриминализација подразбира дека уживателите на канабис нема да бидат казнувани, освен ако не се работи за...

Забранет за консумирање, дозволен за лекување – обиди за декриминализација на канабисот (инфографик)

Рекреативното користење на канабисот кај нас е казниво по закон а неговото масло може да се употребува за медицински цели, и тоа од 2017 година. Количината килограми канабис што се запленува од страна на полицијата, се зголемува секоја година. Во однос на тоа како се третира овој вид на наркотично средство во нашата држава, разговаравме со адвокатот Јанаки Митровски...

Производителите на канабис ќе плаќаат 10 отсто од прометот на државата

На својата вчерашна, 156-та седница, Владата го прифатила новиот предлог-закон за контрола на опојни дроги и психотропни супстанции, со кој нема промена - и понатаму канабис ќе може да одгледуваат само правни лица, кои ќе уплаќаат во државниот буџет 10 отсто од прометот. Според владиното образложение, основната цел на новиот закон е „спречување и сузбивање на злоупотребата на опојните дроги...

Сензационализам и шпекулации во српски „Блиц“ – македонската влада демантира тајни врски и црни фондови меѓу Заев и Харадинај

Македонската влада демантира дека премиерот Зоран Заев и поранешниот премиер на Косово, Рамуш Харадинај имаат „тајни врски и црни фондови за потплатување на политичари во Брисел“, како што деновиве (06.08.2019) објави српскиот весник „Блиц“ повикувајќи се на неименуван извор, „дипломат од Приштина“. Владата во Скопје одговори на барањето на Мета.мк за коментар на наводите пласирани во српскиот весник „Блиц“, кои...

Оранжерии за марихуана како печурки никнуваат во карбинскиот регион

Нови пластеници за одгледувањето на коноп, речиси целосно подготвени за пролетната сезона, можат да се забележат во близина на седиштето на Општината Карбинци. Околу оранжериите, поставен е видео надзор со предупредување за електрифицирана ограда. Ова е вториот комплекс на оранжерии со површина од близу три хектари на територијата на Општината Карбинци. Од таму соопштуваат дека во подготовка е поставување на...

Штипската полиција заплени рекордни 77 килограми марихуана

Штипската полиција го сопрела велосипедистот Б .С (40) кај селото Стар Караорман и утврдила дека на велосипедот возел набрани стебла со марихуана со тежина од три килограми. Подоцна, при претрес на неговиот стан исто така било откриено големо количество на марихуана. Опојното растение во различни големини, обработено и необработено, го имало секаде во сите делови од станот – на под,...

Канада целосно ја легализираше марихуаната

Канадскиот парламент го усвои законот со кој се легализира рекреативната употреба на марихуана во земјата. Законот ја помина и последната пречка, откако вчера беше изгласан во Сенатот со 52 гласа „за“ и 29 гласови против и тој контролира и регулира како канабисот ќе се одгледува, дистрибуира и продава. Канаѓаните слободно ќе можат да купуваат и консумираат марихуана најрано од септември. По Уругвај,...

На „Богородица“ фатени 130 килограми марихуана скриени во шупливи штици

Царинската управа соопшти дека на граничниот премин „Богородица“ вчера бил спречен шверц на вкупно 130 килограми марихуана, кои биле скриени во шупливи штици во полуприколка влечена од шлепер. Како што објаснија, околу 3 часот вчера на граничниот премин за излез од Македонија се пријавил С.Р. (37) од Албанија, кој управувал со шлеперот со албански таблички. Тој на цариниците им рекол...

Запленети 91 килограм марихуана во Кичево, тројца приведени

Министерството за внатрешни работи (МВР) вчера во Кичево привело три лица од Скопје и запленило 91 килограм марихуана. Против тројцата, како и уште против три други лица, две од Струга и едно од Скопје, се поднесени кривични пријави. Како што објасни портпаролот на МВР, Тони Ангеловски, марихуаната била набавена во Албанија, а требало со автомобил да биде транспортирана до Скопје....

Во Јажинце и Тетово пронајдени 30 килограми марихуана и два пиштола

Во два одвоени претреси вчера во Тетово и во тетовското село Јажинце полицијата пронашла 30 килограми марихуана, малку хашиш и два пиштола. Во Јажинце претрес е направен во куќата и помошни простории на Е.М. (52), при што се пронајдени 29 пакувања со марихуана со тежина од околу 30 килограми, дигитална вага, еден куршум калибар 7,62 милиметри, две зрна од непознат...

Полицијата спречила криумчарење на 143 килограми марихуана

Во две одвоени акции, Министерството за внатрешни работи (МВР) вчера спречила криумчарење на околу 143 килограми марихуана, при што приведени се осум лица. Шестмина се македонски државјани, а другите двајца албански државјани, соопшти директорот на Бирото за јавна безбедност (БЈБМ), Лазо Велковски на денешната прес конференција во МВР. Во првиот случај, од Албанија преку Македонија во Грција требало да бидат...

Притворен грчки државјанин кој превезувал 300 килограми марихуана

Основното јавно обвинителство Велес поведе постапка против едно лице за производство и промет на дрога, информираат од таму. „Осомничениот, грчки државјанин, на 28 јануари пренесувал наркотична дрога, марихуана во количина од 309,6 килограми што била наменета за продажба. Дрогата ја пренесувал во товарно возило „сканиа“ со грчка регистарска ознака. Во возилото, помеѓу разновидната стока наменета за превоз од Атина до...

Пронајдена еден килограм марихуана при претрес кај тетовец

Врз основа на судска наредба, полициски службеници извршиле претрес во дом и помошни простории на лицето Б.М. (22), на улицата Ленин во Тетово, вчера во периодот од 16 до 18 часот. „При претресот, на повеќе различни места и во различни пакувања, била пронајдена вкупно околу еден килограм наркотична дрога марихуана. Пронајдените предмети со дрогата биле одземени и дадени на вештачење,...

СВР Штип околу Нова година запленил три килограми марихуана – двајца притворени

Секторот за внатрешни работи Штип во два одвоени случаи запленил околу три килограми марихуана и поднел кривични пријави против три лица, кои се товарат за неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги и психотропни супстанции и прекузори. Во едниот случај, кривична пријава е поднесена против 33-годишниот штипјанец Б.М. во чиј, при претрес полицијата пронашла и запленила околу половина...

Откриени 128 килограми марихуана во македонски камион во Србија

Во камион со македонски регистерски таблички во близина на Владичин Хан, српската полиција пронашла 128 килограми марихуана. Возачот И.И. (69), македонски државјанин, е уапсен, јави „Јужне вести“. Првично полицајците во резервоарот и во шуплини во камионот пронашла вкупно 131 пакување марихуана со тежина од 80 килограми, а при дополнителните проверки уште 48 килограми марихуана. Возачот ќе биде предаден на Основното јавно...

Запленети 30 килограми марихуана во селото Аранѓел, Кичевско

Полициски екипи вчера при претрес на домовите на две лица во кичевското село Аранѓел заплениле 30 килограми марихуана, соопшти денеска Министерството за внатрешни работи. Претресот бил извршен по добиени оперативни сознанија и врз основа на судска наредба. Како што информираат од МВР, при претресот во просториите на приземјето од куќата сопственост на А.А. (45) биле пронајдени три најлонски кеси...

Уапсени двајца албански државјани со 38 килограми марихуана кај Меџитлија

Екипа на граничната полиција викендов, во близина на преминот Меџитлија, привела двајца албански државјани кои се обиделе да прошверцуваат 38 килограми марихуана, преку Македонија во Грција, соопшти денеска МВР. Според полиција, станува збор за Р.А. (45) и Б.Г. (33), и двајцата од Република Албанија, против кои е поднесена кривична пријава за неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги,...

Пронајдени 60 килограми марихуана покрај реката Сатеска

Дури 60 килограми марихуана во пакувања од околу еден килограм биле пронајдени вчеравечер крај мостот на реката Сатеска, на стариот пат Охрид - Струга, извести СВР Охрид. Дрогата била пронајдена околу 21 часот вчера, во 59 пакувања, ставени во пет торби. Покрај нив имало и едно пакување кафена прашката материја, која заедно со марихуаната, е испратена за вештачење во Министерството за...

Средната оценка на државната матура годинава е 3,78, лани била 3,61

Од денеска на пладне, се објавени прелиминарните резултатите од државната матура, што е за 12 дена порано од законскиот рок, информираат во Државниот испитен центар (ДИЦ). Оттаму додаваат дека...