fbpx
Таг: Маргарита Цаца-Николовска

таг: Маргарита Цаца-Николовска

Реформите во судството многу малку ги исполнуваат критериумите на ЕУ, вината е кај судиите и извршната власт

Иако Северна Македонија вети дека ќе го почитува и унапредува законодавството, за да добие позитивни оценки во извештаите на Европската Комисија, експертите велат дека има уште многу да се сработи. Но, во моментов пандемијата на коронавирусот блокира неколку иницијативи за подобрувањето на правосудството, пишува Порталб.мк. За подобрувањето на состојбата на судството во земја одговорни се институциите и поединци кои се...

Судскиот совет да внимава, новиот претседател на Врховен суд да учи од грешките на Вангеловски

Правните експерти очекуваат Судскиот совет конечно да се подобри, а новиот претседател на Врховниот суд, кој и да биде тоа, да не ги повтори грешките на неговиот претходник, Јово Вангеловски. Тој беше разрешен од функцијата затоа што доверената задача ја извршувал несовесно и непрофесионално, пишува Порталб.мк. -Ова е многу клучен и специфичен момент, кога треба да се покаже дека институциите...

Сеедно дали ќе се вика ветинг или реизбор – Македонија мора да ги реоцени судиите

По усвојувањето на реформските закони, Македонија треба да спроведе проценка или ветинг за работата на судиите и обвинителите, со цел да ги исчисти судовите на оние кои работат со политички влијанија и да ја вратат довербата на граѓаните во судството. Ова е оценката на правниот експерт Насер Зибери и претседателката на Институтот за човекови права (ИЧП), Маргарита Цаца-Николовска, пишува...

Хаос во Германија по обилните снежни врнежи

Обилните снежни врнежи во текот на ноќта ги парализираа транспортните врски во јужната германска покраина Баварија, оставајќи заглавени илјадници патници, а дел од железничкиот сообраќај беше во прекин поради...