fbpx
Таг: маратон

таг: маратон

Роденденски маратон на ФИНКИ до Владата во знак на протест поради немањето зграда

Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ) соопшти дека по повод своето 13-годишно постоење, утре, 2 април, ќе одржи роденденска трка. Маратонот ќе започне од Градскиот парк, а целната линија е Владата. Ова, велат од ФИНКИ, ќе биде симболичен чин со кој факултетот сака да ја подигне свеста за проблемот со недостигот на соодветен образовен простор за студентите. „Завршувањето на трката...

Кенијците Онезмус и Черотич најбрзо го истрчаа „Скопскиот маратон“

На 18-тото издание на „Скопскиот маратон“ победија кенијците Онесмус Киплимо Киплагат во машка и Кетрин Черотич во женска конкуренција. На спортското натпреварување учествуваа над 8.500 тркачи од повеќе од 47 земји од светот. Победникот во машка конкуренција Онесмус Киплимо Киплагат успеа да истрча со време од 02:18:19. Второто место го освои Дарио Ивановски со време од 02:23:07, а пиедесталот го...

Вистиномер: Нема докази дека вакцината против ковид-19 предизвикала маратонци да колабираат, а еден да почине

Дејли Мејл објавува дека дента кога се одвивал полумаратонот во Бруклин каде што починал маратонецот, бил исклучително топол, со температура од над 30 степени. Медицинските прегледи, според Дејли Мејл, допрво треба да ја утврдат причината за смртта, меѓутоа температурите во Њујорк се искачиле под 60 фаренхајтови до 80 степени утрото, а 90 степени попладнето. Оваа трагедија наметнала и прашање...

Медицинските техничари и сестри трчаа во чест на колегите што ја загубија битката со пандемијата

Членовите на Здружението на медицински сестри, техничари, акушерки и стоматолошки сестри „За нас“ беа дел од Скопскиот маратон и трчаа во чест на нивните колеги и колешки кои борејќи се против пандемијата го загубија својот живот, но и за оние кои сѐ уште се таму, во првите борбени редови. Здружението „За нас“ порача дека медицинските сестри се секогаш во кондиција,...

Утре посебен режим на сообраќај во Скопје поради Скопски маратон 2021

МВР инфомира дека утре 03 октомври 2021 година, поради Скопскиот маратон, ќе преземе мерки за посебен режим на сообраќајот во центарот на градот но и пошироко. -Маратонот ќе започне во 08.00 часот, со следната траса на трчање: старт од платото пред Спортски центар „Борис Трајковски“ по ул.„Бледски договор“, десно по бул.„Илинден“, лево по ул.„Љубљанска“, право по ул.„Московска“, десно по ул.„Војвода...

Започнува пријавувањето за Виз Ер Скопски Маратон 2021

Организаторите на Виз Ер Скопски Маратон 2021, најавуваат дека овој маратон, кој ќе се одржи по 17-ти пат, за разлика од претходните изданија, ќе биде дводневен настан. Маратонот ќе се одржи на 2 и 3 октомври, а денеска во 10 часот започнува пријавувањето на учесниците, кое ќе се одвива до 15 септември, односно до пополнување на предвидениот број на учесници. Првиот...

Река од тркачи низ Скопските улици на денешната трка HalkEco Скопје Трча 10КМ

Во традиционалната трка HalkEco Скопје Трча 10КМ, претпладнево учествуваа околу 1.000 тркачи. Трката започна и заврши на булевар Илинден, пред фонтаната Лотос, а патеката по која се трчаше беше по булеварот Илинден и дел од булеварот Партизански Одреди. Победник во машката категорија на овогодинешната десеткилометарска трка е Дарио Ивановски, со истрчано време од 29:58, на второто место се најде Леонид...

Денеска се одржува 31. Охридски пливачки маратон

Денеска се одржува 31. Охридски пливачки маратон, на кој, за титулите во машка и во женска конкуренција се борат 15 пливачи и седум пливачки. Патеката „Климе Савин“ на охридскиот маратон e долга 30 километри, започнува од манастирот „Свети Наум“ и завршува на градското пристаниште во Охрид. Неприкосновен шампион во машка конкуренција со години беше Петар Стојчев од Бугарија со дури 11...

В сабота на 31-от Охридски пливачки маратон 22 пливачи ќе се борат за титулите

На Охридското Езеро в сабота ќе се одржи 31-то издание на Охридски пливачки маратон, на кој за титулите во машка и во женска конкуренција ќе се борат 15 пливачи и седум пливачки. Патеката „Климе Савин“ на охридскиот маратон, долга 30 километри, започнува од манастирот „Свети Наум“ и завршува на градското пристаниште во Охрид. Маратонот во сегашниот формат се одржува од...

Се урна хеликоптер во Грција, загинаа две лица

Цивилен хеликоптер се урнал северно од Атина, при што загинале две од трите лица што биле во него, јавија грчките медиуми. Пожарникарите кои интервенирале на местото на несреќата, близу Маратон, на 40 километри северно од Атина, велат дека по падот на леталото во мочуришното подрачје, едно од лицата излегло од урнатиот хеликоптер, а другите двајца биле пронајдени во леталото во...

8.500 учесници од 51 држава денеска трчаа на „Виз ер скопски маратон“

На „Виз ер скопски маратон 2017“, кој денеска се одржа низ скопските улици, трчаа 8.500 учесници од 51 држава, што е рекорден број, информираа организаторите. Промоторки на маратонот годинава беа близначките од Естонија, Леила, Лина и Лили, кои трчаа и на маратонската трка на Олимписките игри во Рио. На маратонот денеска беа победнички на трката од 21 километар. „Секоја година ги следевме искуствата...

Томи Стефановски триумфираше на Охридскиот пливачки маратон

Македонецот Томи Стефановски е победник на јубилејниот, триесети Охридски пливачки маратон, кој се пливаше на триесет километарската патека „Климе Савин“, од Свети Наум до Охрид. Стефановски во фото-финиш стигна прв заедно со минатогодишниот победник, исто така од Македонија, Евгениј Поп Ацев, но тој непрописно влезе со мало промашување на целта што го чинеше губење на второто место. Тоа му припадна...

МВР поднесе прекршочна пријава за лицето што физички нападна граѓанин на маратонот

Министерството за внатрешни работи поднесе прекршочна пријава за лицето С.С., кое физички нападна граѓанин на Скопскиот маратон. Како што велат од МВР, С.С. во неделата, на 8 мај, за време на одржувањето на Скопскиот маратон, нападнал граѓанин кој држел транспарент „Трчај како да ја носиш веста дека Грујо е во затвор!“. Од Mинистерството информираат дека е извршен разговор со С.С. во...

Меѓународен ултрапланински маратон „По стапките на Крали Марко“

Меѓународен ултрапланински маратон „По стапките на Крали Марко“ се одржува денеска и утре во Прилеп. Маратонот опфаќа три трки, од кои две денеска и една утре, а ќе учествуваат околу 170 луѓе од седум држави. Учесниците во двете денешни подолги трки ќе трчаат на 65 и на 31 километар, а утре е трката од 16 километри за младите учесници. За сите...

Повеќе од 3.000 учесници на ревијалната трка на „Виз ер Скопје“

Повеќе од 3.000 учесници учествуваа на ревијалната трка на „Виз ер Скопје“ на 5 километри. Трката почна во 9 часот на улицата Димитрија Чуповски, кај „Рекорд“, а се трчаше низ булеварот Климент Охридски, Илинденска, Франклин Рузвелт, па долж булеварот Митрополит Теодосиј Гологанов учесниците се упатија кон финишот. - Сакам да им се заблагодарам на сите љубители на спортот и на трчањето, на сите аматери и...

Кенијците Абел Кибет и Ребека Џепчирчир триумфираа на маратонот во Охрид

Абел Кибет, атлетичар од Кенија, е победник на 29. Меѓународен охридски атлетски маратон, што се одржа денеска во чест на Денот на независноста на Република Македонија. Тој ја истрча патеката долга 30 километри од Свети Наум до Охрид за време од 1.43.10. – Трката беше одлична, но неизвесна. Со мојот конкурент држевме исто темпо речиси цело време. Првпат доаѓам во Охрид и...

Прв веслачки маратон во Охрид, на 19 септември

Веслачки маратон ќе се одржи на 19 септември во Охридското Езеро. Маратонот, кој се случува првпат, ќе почне во Струга, а целта е Канео во Охрид. Се очекува дека оваа манифестација ќе го зголеми интересот на младите за веслањето, спорт кој последнава деценија сè помалку е актуелен во Македонија. Веслачите од Струга и од Охрид имаат значајни остварувања на балканските веслачки првенства. Постои интенција трката...

Охрид доби признание и благодарница од Светската пливачка федерација

Градоначалникот Никола Бакрачески и општина Охрид станаа добитници на признание од Светската пливачка федерација и благодарница за големиот придонес во успешната организација на годинешниот 29-ти Охридски пливачки маратон. Наградите му беа врачени на градоначалникот, Никола Бакрачески на синоќешната свеченост што се одржа во Охрид, по повод доделување на наградите на најдобрите пливачи во машка и женска конкуренција на охридскиот пливачки...

Денеска се плива големиот охридски маратон

Дваесет маратонци денеска ја пливаат патеката „Климе Савин“ од Свети Наум до Охрид долга 30 километри. Учествуваат 10 мажи и исто толку жени од Република Македонија, Аргентина, Италија, Венецуела, Бразил, Бугарија, Канада, Германија, Хрватска, Русија и Шпанија. Практично, тоа е светската маратонска елита, а на освојување на високи места претендираат и македонските пливачи Томи Стефаноски и Евгениј Поп Арсов. Организаторите на годинашниов...

Пливачите – маратонци апелираат за заштитата на Охридското Езеро

Во пресрет на утрешниот пливачки маратон, невладината асоцијација „Охрид – СОС“, укажа на потребата од поголема грижа за заштита на Охридското езеро, анимирајќи дел од професионалните пливачи да се јават со поддршка. Од „Охрид - СОС“, преку допис до медиумите, укажаа на опасноста што му се заканува на езерото и поширокиот еко-систем доколу се реализираат предложените измени на Урбанистичкиот план...

Деновите од изборите ќе се одработат, учениците подолго ќе престојуваат во училиште

Министерството за образование и наука информира дека наставата од деновите на гласање - 24 април и 8 мај, како и од 30 ноември кога беше организиран Самитот на ОБСЕ...