fbpx
Таг: манифест

таг: манифест

Студентски манифест: Се бара бесплатно образование, подобар стандард, дигитализација, автономија

Универзитетските студентски собранија од пет државни и еден приватен универзитет денеска го претставија документот Студентски манифест за афирмација на студентскиот глас, студентските предизвици и соочувањето со иднината. Манифестот содржи седум клучни цели: Бесплатно образование, Квалитет наспроти квантитет, Национално студентско собрание, Студентски стандард, Интернационализација, Дигитализација и Автономија - за кои студентите бараат усвојување од страна на државата. Манифестот, се вели во него,...

Маричиќ: Не е време за партиски изговори, успехот е во одлучноста за членство во ЕУ

Бојан Маричиќ, вицепремиерот за европски прашања и главен преговарач со ЕУ за Манифестот на лидерите на политичките партии застапени во Собранието, а во врска со водењето преговори за полноправно членство во ЕУ, смета дека е уште еден повик и можност за обединување и начин да се докаже дека политичките партии имаат иста мисија и цел кога станува збор иднината...

Партиите од власта промовираа Манифест за преговорите со ЕУ, бараат обединетост

Неколку политички партии застапени во Собранието, предводени од СДСМ и ДУИ, денеска објавија Манифест во врска со водењето преговори за полноправно членство во ЕУ. Од СДСМ велат дека „време е за обединување на сите политички лидери, преку потпишување на заеднички Манифест со кој сите заедно ќе се обврзат за ефикасно водење на преговорите за пристапување во ЕУ“. Преку овој Манифест сите...

СДСМ: Груевски нема право да нуди 51 избран пратеник како да се негова лична своина

„Груевски нема право да нуди 51 избран пратеник од ВМРО-ДПМНЕ, како да се негова лична своина. Прво, парламентарно мнозинство веќе постои и тоа никој не го бара од него. А, и дали некои од опозициските пратеници на ВМРО-ДПМНЕ ќе најдат здрав разум и ќе ги поддржат реформите по формирањето на новата реформска влада, исто така не зависи од Груевски“,...

СДСМ: Не помага манифест, итно да се овозможи мирен трансфер на власта!

На денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ, која побара обединување зад манифестот што го предложи изминатиот викенд, реагираше СДСМ. Партијата порача дека спасот ќе дојде само од граѓаните, а дека раководството на ВМРО-ДПМНЕ е составено од криминалци. „Гласот на граѓаните изразен на веродостојни избори никој нема право да го спречи. На демократски начин, формирано е парламентарно мнозинство од 67 пратеници. Има програма на...

ВМРО-ДПМНЕ бара партиите „што ѝ мислат добро на државата“ да го прифатат манифестот

ВМРО-ДПМНЕ претпладнево, во редоовното утринско соопштение, повика политичките партии и сите „што ѝ мислат добро на државата да го прифатат манифестот“ што го презентираше партијата викендов. „Обединување околу националниот интерес, како и зачувување и промоција на националниот, културниот и на јазичниот идентитет на Македонците и на граѓаните на другите етнички групи во земјата и надвор. Интеграција во ЕУ и во НАТО,...

СДСМ: По 11 години владеење, ВМРО-ДПМНЕ го издигнува пописот на пиедестал

„Не е првпат ВМРО-ДПМНЕ едно да зборува, а друго да прави. Најфлагрантен пример за тоа ви е нивното денешно барање за спроведување попис. По 11 години владеење, по потрошени повеќе од 14 милиони евра, наши, граѓански пари и неуспешно спроведување попис, сега го издигнуваат пописот на пиедестал како еден од приоритетите на Македонија“, одговори портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, на...

ВМРО-ДПМНЕ презентираше „Манифест за единствена Македонија“

Членовите на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, Никола Попоски и Илија Димовски, денеска презентираа манифест за единствена Република Македонија, во просториите на центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ. Во документот се претставува „визијата“ на партијата за државата, која, како што се вели, „претставува единствена матична земја на Македонците, каде обединети живеат со сите граѓани кои се дел од албанскиот народ, турскиот...

Луѓето од руралните средини во Европа ги афирмираат своите права

На собирот на 240 претставници на руралните заедници од 40 европски земји, меѓу кои и Мрежата за рурален развој на Македонија, беше одобрен Европски рурален манифест. Со него, претставниците на руралните заедници повикаа на целосно признавање на правата на нивните заедници кон квалитетен живот и животен стандард, еднаков на оној што го има урбанoтo населениe, како и целосно учество во политичките процеси. Собирот,...

Носталгија по диктатори: Хусеин, Гадафи и Асад

Чест наратив на Кремљ е дека ирачкиот лидер Хусеин, либискиот Гадафи и сирискиот Асад биле големи патриоти и имале добри социјални политики, но дека биле жртви на американскиот империјализам,...