fbpx
Таг: малопродажба

таг: малопродажба

Големите производители не носат леб, помалите ја користат шансата [фото]

Скопските маркети утрово не добија леб од големите производители на овој основен прехранбен производ. Мета.мк направи обиколка на продавниците низ неколку скопски населби и заклучокот до кој дојдовме е дека големите производители на леб, како што се „Жито лукс“, „Уни Лукс“, пекара „Диме“ и останатите фабрики, утринава не доставиле свеж бел и полубел леб до продавниците. Од претпладневната обиколка, свеж...

Во Хрватска дојде еврото, трговците ги кренаа цените

Вчерашниот, трет ден откако во Хрватска беше воведено еврото и земјата стана најновата - 20-та - членка на Еврозоната, беше одбележан со револт и бес поради покачувањето на цените во малопродажбата, предизвикано исклучиво од преминувањето на старата куна на новата, европската, валута, извести „ЕУРактив“. Вчера голем број граѓани реагирале на покачувањето на цените во малопродажбата и во услужните дејности, и...

Порталб: Цените на храната во Македонија се доближија до европските – 2022 ќе заврши со ценовно цунами!

На светските пазари во јули цените на храната и на суровините беа во пад, но колку овој тренд ќе се одрази врз крајните потрошувачи? Засега Македонија и земјите од регионот на свој начин се подготвуваат да ја завршат економската 2022 година во амбиент на силен ценовен притисок и енергетска криза, пишува Порталб. Различни земји на различен начин се борат со...

Граѓаните на бесплатен број може да ги пријавуваат трговците што драстично ги зголемуваат цените

Министерот за економија Крешник Бектеши ги повика граѓаните на бесплатниот телефонски број 191 да ги пријавуваат трговците што драстично ги зголемуваат цените на на основните прехранбени производи. Бројот е на Државниот пазарен инспекторат (ДПИ). „На оваа бесплатна телефонска линија сите граѓани можат да пријават неправилности кај трговците кои што не ја почитуваат Одлуката за замрзнување на цените на основните прехранбени производи“,...

Горивата поевтинуваат од ноќеска на полноќ

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука за намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во прoсек за 5,56 проценти. Mалопродажните цени на бензините „еуросупер БС-95“ и „еуросупер БС-98“ се намалуваат за три денари за литар. Новата цена на „еуросупер БС-95“ ќе изнесува 64 денари, а на „еуросупер БС-98“ 66 денари за литар. Малопродажните цени на дизелот и на...

Пад на грчкиот извоз и на малопродажбата

Грчкиот извоз се намалил за 8,1 отсто во првата половина од 2016 година. Годинешниот извоз се смета дека е на најниско ниво од 2012 година досега. Ако лани истиот период профитот од извезувањето грчки производи бил 12,8 милијарди евра, годинава тој е 11,9 милијарди евра. Од Грчката конфедерација на извозници коментираат дека драстичниот пад од една милијарда евра во грчкиот извоз е...

Паѓаат малопродажните цени во Грција

Во октомври, цените во малопродажба во Грција се намалија  за 1,7 проценти. Во септември, пак, тој пад беше од 0,8 проценти, покажуваат официјалните податоци во Атина. Дефлацијата во октомври е најголема од декември минатата година, кога исто така изнесуваше 1,7 проценти, наведува грчкиот завод за статистика. Грција, која повеќе години имаше најголема инфлација во еврозоната, веќе 20 месеци бележи пад на цените,...

„Ориентациска недела“ за подобро снаоѓање на бруцошите на ФИНКИ

Факултетското студентско собрание на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ) втора година по ред организира „Ориентациска недела“ – настан кој има за цел да ги воведе студентите...