fbpx
Таг: МакедонскиТелеком

таг: МакедонскиТелеком

Млади иноватори од земјава со две решенија ќе учествуваат во глобалниот предизвик „Generation Unlimited“

Два тима млади иноватори кои креираа дигитални решенија за поактивно вклучување на децата и младите во образованието и во секојдневниот живот, избрани се да ја претставуваат земјата во глобалниот младински предизвик „Генерација без граници 2019/2020“, информираат од „УНИЦЕФ“. Целта на младинскиот предизвик „Генерација без граници 2019/20“ е да ги инспирира младите кои имаат брилијантни идеи, но немаат средства да ги...

Почна интерната истрага за аферата „Прислушување“ во „Македонски телеком“

Внатрешната истрага во „Македонски телеком“, која нејзината фирма-мајка „Маѓар телеком“ ја најави пред неколку месеци, во врска со наводите за вмешаност на комуникацискиот оператор во аферата „Прислушување“, е почната и се спроведува со поддршка на надворешни експерти, велат за „Мета“ од „Маѓар телеком“. Во дописот, како одговор на прашањето дали е спроведена истрагата, од унгарската фирма, која е мнозински акционер...

Интерната истрага во „Македонски телеком“ ќе ја спроведуваат надворешни експерти

Најавената интерна истрага во „Македонски телеком“ и во „Ти-мобајл“, околу сомнежните за нивна евентуална вмешаност во аферата „Прислушување“, изнесени од лидерот на опозицијата, Зоран Заев, сепак, ќе ја спроведуваат надворешни експерти, потврдија за „Мета“ од „Дојче телеком“. Во понеделникот, „Македонски телеком“ во соопштението за анексот на спогодбата за присоединување на „Ти-Мобајл“ кон „Македонски телеком“, штуро информираше дека одборот на директори...

„Маѓар телеком“ за „Мета“: Планираме истрага, но не коментираме за неа

Дали „Маѓар телеком“ ја почна истрагата во „Македонски телеком“/„Ти-мобајл МК“ во врска со сомнежите за вмешаност во масовно прислушување граѓани и дали извештајот од истрагата ќе биде објавен, односно граѓаните ќе бидат запознаени со неговата содржина? Овие две прашања, преку електронска пошта, „Мета“ ги испрати до „Македонски телеком“, а одговор ни стигна од газдата - „Маѓар телеком“: - „Маѓар телеком“, како...

Граѓаните донирале над 162.000 евра за настраданите во Турција и Сирија

Македонскиот народ собра речиси 10 милиони денари (162.100 евра) помош за настраданите во земјотресите во Турција и Сирија, соопшти денеска Црвениот крст на С. Македонија. Според Генералниот секретар на...