fbpx
Таг: македонскитеатар

таг: македонскитеатар

Почина актерот Васил Шишков

Вчеравечер во Скопје почина актерот Васил Шишков. Васил Шишков е роден во 1970 година. Тој беше син на еден од великаните на македонскиот театар, актерот Ристо Шишков. На македонската театарска сцена Васил Шишков е активен од 1991 година, а има остварено и повеќе улоги во македонски филмови како „Џипси меџик“, „Бог да ги убие шпионите“, „Македонија може“, „Бумбари“ и други. Околностите и причините...

Рускиот наратив на Советот на ОБСЕ во Скопје: Запад е виновен за сè

Советот на министри на ОБСЕ во Скопје, на кој се решаваше за натамошното постоење на организацијата, беше подиум на кој Москва „блесна“ со своите дезинфо наративи и ја потврди...