fbpx
Таг: Македонски железници

таг: Македонски железници

Од 1 мај се воведува бесплатен железнички превоз

Согласно мерките за намалување на трошоците на живот за граѓаните, Владата на Република Северна Македонија преку Министерството за транспорт и врски и Железници на Република Северна Македонија Транспорт АД-Скопје донесе одлука да се воведе бесплатен превоз во железничкиот сообраќај и тоа: - Бесплатен превоз на млади лица до 27 години, секоја прва и трета недела во месецот, во период на викенд денови од петок од...

ЕЛЕМ и МЕПСО ќе дадат заем за исплата на заостанатите плати во Македонски железници

На својата 44 седница вечерва, Владата меѓу другите точки направила подготовки за проект за транспортно и трговско поврзување на Западен Балкан, како и прифатила одлуки на двете државни енергетски претпријатија, ЕЛЕМ и МЕПСО, со кои му позајмуваат пари на АД Македонски железници - Транспорт, соопшти секторот за информирање на Владата. Со тие позајмици, се обезбедени пари за неисплатените плати за...

Заев: Ги разгледуваме можностите за трајно и системско решение на проблемите во МЖ

Премиерот Зоран Заев денеска се сретна со претставници на Синдикалната организација на вработените на подружницата влеча на возови во МЖ „Транспорт“, предводени од претседателот на синдикатот, Ѓоко Илиевски. Од прес-службата на владата информираат дека на средбата било разговарано за наталожените проблеми со кои се соочува претпријатието, за условите за работа во кои работат работниците, како и за новите перспективи кои...

ВМРО-ДПМНЕ: „Македонски железници“ нема пари за плата, а купува алкохол за 24.000 евра

ЈП „Македонски железници“ нема пари да исплати плата, но сепак извршило набавка на алкохолни пијалоци во вредност поголема од 24.000 евра, рече пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Крсте Јовановски. - Внимавајте, 24.000 евра за алкохолни пијалоци платени со државни пари, во исто време кога вработените мака мачат да добијат плата. Нема пари за пензии, за плати во „Колска“ и за други загубари,...

Заев вети дека ќе се реши проблемот со платите во „Колска“

Премиерот Зоран Заев презел обврска уште денеска да почне решавањето на проблемот на вработените во фабриката „Колска“ во Велес, кои шест месеци немаат земено плата, а ќе се најде и трајно решение за статусот на компанијата, соопшти Владата. На средбата со синдикатот на фабриката за шински возила „Колска“ од Велес, Заев ветил дека проблемот финансиски ќе биде решен, со што...

Сугарески ќе бара решение за проблемите во железничкиот сообраќај

Mинистерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, денеска се сретнал со претставници на Синдикатот на машинскиот персонал при „МЖ Транспорт“, како и со генералниот директор на компанијата, при што разговарале за прекинот со работа на дел од вработените. На средбата се разговарало за доцнењето на платите, како и за другите барања на синдикатот. „Министерот Сугарески изрази огромно разбирање за настанатите ситуации во...

Возовите и денеска не сообраќаат, состојбата со МЖ останува статус кво

Патничките и товарните возила седми ден не сообраќаат поради протестот на вработените во претпријатието „Македонски железници“, кои бараат исплата на јануарската плата. Портпаролот на Владата, Александар Ѓорѓиев, вчера апелираше МЖ да продолжат со работа истакнувајќи оти така ќе може да ги исполнат законските можности за да бидат префрлени дополнителните средства и за да се реализираат договорените обврски што ги имаат...

Шести ден прекин на железничкиот сообраќај, вработените на штрајк

Патничките и товарните возови во Македонија веќе шести ден не сообраќаат поради протестот на вработените во „Македонски железници“, кои бараат исплата на јануарската плата. Вработените остануваат на ставот за целосна исплата на јануарската плата, а засега, како што соопштија, немаат најави за средба со раководството на „Македонски железници“. Министерството за транспорт и врски вчера соопшти дека на последната владина седница е...

Продолжува штрајкот на вработените во МЖ, железничкиот сообраќај петти ден во прекин

Поради штрајкот на вработените во „Македонски железници“, кои бараат целосна исплата на платата за јануари, железничкиот сообраќај во Македонија петти ден е во целосен прекин. Патничките и товарните возови и денеска не сообраќаат, а според организаторите на протестот, блокадата на железничкиот сообраќај ќе продолжи сè додека не се исполнат барањата на вработените во МЖ. Од „Македонски железници - Транспорт“ вчера информираа...

Штрајкот на вработените во МЖ продолжува, возовите и денеска не сообраќаат

Патничките и товарните возови и денеска не сообраќаат поради штрајкот на вработените, информираат од „Македонски железници - Транспорт“. Оттаму велат дека компанијата до крајот на овој месец ќе најде начин да го исплати првиот дел од јануарската плата, а од 10 март и вториот дел од платата. - Дополнително би сакале да упатиме еден апел до сите вработени кои не дозволуваат нормално...

СДСМ ја остави „Македонски железници“ на цедило, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ

СДСМ имаше доволно време да покаже грижа за вработените во железницата и целокупно за железничката инфраструктура и сообраќај, но наместо тоа отпушти голем дел од вработените, а компанијата ја остави на цедило, велат од ВМРО-ДПМНЕ како реакција на прес-конференцијата на Благој Бочварски од СДСМ. „Оваа влада предводена од ВМРО–ДПМНЕ нема да дозволи СДСМ да си поигрува со вработените во железницата....

Штип: Гореше покрив на магацин на „Македонски железници“

Покрив на стар магацин на „Македонски железници“, полн со стари предмети, синоќа изгоре во Штип. Пожарот е ставен под контрола, а претпладнево пожарникари го контролираа и ги дозгаснуваа деловите што сè уште чадат. Според командиот на Противпожарната единица од Штип, Благој Ренџов, материјалната штета ќе ја утврдуваат надлежните органи. На увид излезе и екипа вештаци од СВР Штип.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ ги доведе „Македонски железници“ пред колапс

„Македонски железници“ се пред колапс. Криминалните политики на ВМРО-ДПМНЕ се на штета на работниците и на фирмите во сопственост на државата, обвини денеска на прес-конференција Благој Бочварски, претседател на комисијата за транспорт и врски во СДСМ. - Работниците се во неизвесност, не знаат дали ќе останат на работа, стравуваат дека може да останат без плати од наредниот месец. По цели 10 години раководење...

Таксистите од Гевгелија повторно ќе ги блокираат границата и градот

Автобуските и такси-превозниците денеска напладне повторно ќе го блокираат граничниот премин Богородица. Протестот на превозниците ќе трае два часа. Возачите на автобусите и такси-компаниите бараат да бидат вклучени во превозот на мигранти според неодамна постигнатиот договор. Освен блокадата на сообраќајот во двете насоки на граничниот премин, тие еден час ќе го попречуваат и пристапот до градот. Причина за протестот е што изминативе неколку...

Железничката линијата кон Кочани повторно е во функција

Железничката линија од Кочани кон Скопје, по пожарот на локомотивата што се случи пред две недели, повторно е во функција. Пожарот на локомотивата го актуелизираше проблемот со единствната железничка линија што води кон Кочани, по што раководството на „Македонски железници“ излезе со најава дека се размислува за нова линија. - Годинава размислуваме да воведеме редовна патничка линија од Кочани за Штип и обратно, на барање...

Патнички воз на релација Скопје – Битола излетал од шини, нема повредени

Патнички воз, кој сообраќал на релација Скопје - Битола, синоќа околу 22 часот излетал од шините откако наишол и удрил во одрон од камења и од земја кои биле на самата пруга, информира МВР. Во случајот, како што информираат оттаму, нема повредени патници, ниту возен персонал. Насреќата се случила на делот од пругата меѓу железничките стојалишта меѓу селата Теово и Согле. „Патнички...

Македонските институции стануваат сè повеќе свесни за важноста на отворените податоци

Последниве неколку години се забележува голема и динамична промена во насока на зголемување на отвореноста на институциите, а тоа е пропратено и со зголемен интерес на јавноста за одредени...