fbpx
Таг: Македонски народен театар

таг: Македонски народен театар

Никола Кимовски е нов в.д. директор на МНТ

Од Македонскиот народен театар соопштија дека според новото решение од Министерството за култура, за в.д. директор на НУ Македонски народен театар назначен е Никола Кимовски. Симона Угриновска поднесе оставка од функцијата директор на МНТ, која ја извршуваше од 2018 година. Функцијата вршител на должност на Македонскиот народен театар ќе се изврши денеска. Никола Кимовски е продуцент во Македонскиот народен театар повеќе...

Поетско-музичкиот електронски акт „Поетроника“ утре во МНТ

Утревечер, по втор пат во живо во Македонскиот народен театар (МНТ) ќе биде изведен поетско-музичкиот проект „Поетроника“ на двајцата современи уметници Оливер Митковски и Андреја Салпе. Настанот ќе се случува на малата сцена во МНТ со почеток во 20 часот. Публиката ќе има можност да проследи речиси двочасовен перформанс на Митковски и Салпе, во кој на динамичен начин успеваат да ја...

Претставата Страдањата на Исус ќе го отвори Интернационалниот фестивал на пантомима „ПАНФИЗ“ 2023

Со 90-минутната пантомима, „Страдањата на Исус“ на Малата сцена на Македонскиот народен театар, ќе се отвори 16. по ред Интернационален фестивал на пантомима и физички театар „ПАНФИЗ“ 2023. На овогодишното издание на фестивалот, како што најави Македонскиот народен театар, ќе се прикажат три претстави од различни жанрови и од различни земји. „Страдањата на Исус“ во која ќе настапи гостинот од Швајцарија, Дамир...

Најтрофејниот актер во историјата на македонскиот театар, Никола Ристановски е добитник на гран при во Никшиќ

Најтрофејниот актер во историјата на македонскиот театар, Никола Ристановски е добитник на гран при наградата за најдобра машка улога на 18-тиот Меѓународен фестивал на актерот, Никшиќ 2022, Црна Гора. Ристановски ја доби наградата за улогата д-р Стокман во претставата „Народен непријател” во режија на Нина Николиќ, соопшти Македонскиот народен театар (МНТ). Оваа награда на Ристановски му ја додели жирито во...

Претставата „Народен непријател“ на МНТ гостува на фестивал во Италија

Претставата „Народен непријател“ од Хенрик Ибзен, во режија на Нина Николиќ, ќе учествува на 25-тото издание на фестивалот „Quartieri dell’Arte“ во Италија, соопштија од Македонскиот народен театар (МНТ). Претставата ќе има само една изведба на 5 ноември на сцената во театарот во Витербо. Од МНТ додаваат дека ова е главниот италијански фестивал на современото пишување, кој секоја година се одржува...

Дарја Ризова доби награда за најдобра актерка на меѓународен фестивал во БиХ

Македонската театарска актерка Дарја Ризова ја доби наградата за најдобра актерка од публиката на деветтото издание на Фестивалот на актерот во Коњиц, Босна и Херцеговина. На меѓународниот фестивал на кој жирито го сочинува само публиката учествува девет професионални театри од регионот: Србија, Хрватска, Северна Македонија и Босна и Херцеговина. Ризова ја доби наградата за најдобра актерка за улогата на Маша во претставата...

Пиесата „Горчливите солзи на Петра фон Кант“ на втори март пристигнува во МНТ

На сцената на Македонскиот народен театар за прв пат премиерно ќе биде одиграна претставата „Горчливите солзи на Петра фон Кант“ од германскиот автор Рајнер Вернер Фасбиндер. Премиерата е закажана за втори март со почеток во 20:00 часот и истата е во режија на Ивица Димитријевиќ. Се работи за контроверзна драма сочинета од женска романса каде Фасбиндер отворено ги опишува љубовните односи...

Декември е месец на „Торонто експрес“ – нова урнебесна комедија во МНТ

„Торонто експрес“ е новата театарска претстава на Јордан Симонов која месецов за прв пат ќе ја има својата премиера, а веќе до крајот на годинава ќе има уште две свои прикажувања на сцената на Македонскиот Народен Театар. Вчера на малата сцена во МНТ се одржа најава за премиерата што ќе биде на 15-ти декември што беше проследена со прес-конференција на...

Се расчистува кејот на Вардар кај новиот пешачки мост кој беше непрооден осум години

Почна да се расчистува кејот на реката Вардар во близина на Македонскиот народен театар и новиот пешачки мост. Досега екипите на Град Скопје подигнале 27 кубни метри градежен материјал, а се најавува дека чистењето ќе продолжи и во наредните денови. Како што соопштија од Градот, овој дел од кејот речиси осум години не бил прооден за пешаци и за велосипедисти...

Почина актерката Љупка Џундева

Почина познатата театарска, филмска и телевизиска актерка Љупка Арсова - Џундева, на 84-годишна возраст, соопшти Македонскиот народен театар. „Со голема болка и огромно жалење ја споделуваме веста за смртта на актерката Љупка Арсова Џундева (1934-2018), тивката дама на македонското актерство. Џундева секогаш со гордост истакнуваше дека припаѓа на втората генерација актери на некогашната Висока театарска школа, а со тоа е...

Иванов со орден ќе ја одликува Агенцијата за разузнавање

Претседателот на државата, Ѓорге Иванов, со орден ќе ја одликува Агенцијата за разузнавање (АР), соопштуваат во кабинетот на Иванов. Свеченоста по повод одликувањето е закажана за вечерва во Македонскиот народен театар (МНТ).­ Од кабинетот на претседателот соопштуваат дека Агенцијата за разузнавање се одликува по повод 20 години од основањето, а особено за нејзината дејност, како еден од основните сегменти на разузнавачко-безбедносниот...

Носталгија по диктатори: Хусеин, Гадафи и Асад

Чест наратив на Кремљ е дека ирачкиот лидер Хусеин, либискиот Гадафи и сирискиот Асад биле големи патриоти и имале добри социјални политики, но дека биле жртви на американскиот империјализам,...