fbpx
Таг: македонски јазик

таг: македонски јазик

Ковачевски на Денот на македонскиот јазик: Иднината на нашиот јазик е иднината на нашата татковина

„Јазикот е нашата татковина“ - со овој цитат од Блаже Конески, денеска, по повод 5 Мај, Денот на македонскиот јазик, премиерот Димитар Ковачевски им се обрати на присутните на свечениот настан во Клубот на пратениците. На церемонијата присуствуваа и министри, претставници на дипломатскиот кор, професори и други видни личности од јавниот и од политичкиот живот во земјава, a премиерот Димитар...

Распишан конкурс „Цртај на македонски јазик“

Министерството за култура распиша конкурс за творби за манифестацијата „Цртај на македонски јазик“, чија цел е да се поттикне творештво за да се осовремени и раздвижи културната понуда во земјава. Поточно, идејата е да се создаваат дела со употреба на македонскиот јазик и кирилица, а од страна на млади автори и уметници. Предлог-проектите може да бидат од уметноста воопшто, но...

Скопски средношколци и наставници ќе бидат дел од проектот „Зборувам на јазикот на мојот другар“

Во 23 средни училишта на Град Скопје деновиве започа реализацијата на четвртиот циклус тримесечна бесплатна онлајн настава за изучување на македонскиот, албанскиот и турскиот јазик. Наставата е наменета за ученици и наставници, а истите се дел од проектот „Зборувам на јазикот на мојот другар“ предвиден во Стратегијата на Град Скопје за меѓуетничка интеграција и граѓанска вклученост и во Програмата за...

Контраспин: Кредибилитетот и легитимитетот на Ковачевски произлегуваат од Собранието

Спин е тврдењето дека кредибилитет и легитимитет на еден политичар од извршната власт мора да произлезе само доколку тој директно учествувал во изборен процес, исто како што е спин дека идниот премиер Димитар Ковачевски ќе разговара/преговара за идентитетот на македонскиот народ, пишува „Вистиномер“ во новиот Контраспин, што подолу го пренесуваме во целост: Првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во изјава...

Царовска: Делото на Конески е аманет за негување и унапредување на македонскиот јазик

Министерството за образование и наука со низа активности одбележа едно столетие од раѓањето на една од најважните личности за македонскиот јазик, нашиот голем книжевник, деец, поет и академик Блаже Конески. Сите овие активности се во насока на зголемување на афирмацијата на неговото име и дела, но и поттикнување на нашите и светските лингвисти, студенти, научници да дадат свој придонес...

На денешен ден пред 28 години почина Блаже Конески

На денешен ден, на 7 декември 1993 година, почина академик Блаже Конески, кој беше првиот претседател на Македонската академија на науките и уметностите и еден од кодификаторите на современиот македонски литературен јазик. По повод 28 години од смртта на Блаже Конески, премиерот Зоран Заев напиша дека животот и делото на Конески се судбински поврзани со раѓањето на македонската државност. „Со неговата...

Димитров: Со оспорувањето на јазикот и европската иднина, Бугарија прави тешко да ја гледаме како пријател

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Никола Димитров во интервју за Би-Би-Си радио, рече дека прв пат по неколку години, ЕУ успеа да постигне консензус за да ја потврди својата посветеност кон проширувањето. Тој потсети дека на претходните самити, во Загреб и во Софија, се зборуваше само за европската перспектива. Прашан за блокадата од Бугарија, Димитров рече дека прашањето за јазикот...

„Хелпни ми брат“, „ty“, „ts“: Интернет комуникацијата на младите го нарушува или го збогатува јазикот?

„Хелпни ми брат“, „тс“ (те сакам), „ty“ (thank you), „нзм“ (не знам), „пошо“, „Не ме сфаќај офенсивно“ (навредливо), „шерни ja фоткава“, „бустни ме“... Ова е само еден мал дел од изразите кои ги користат младите луѓе во нивната секојдневна усна, но и во нивната пишана виртуелна комуникација. Ја губиме ли битката за зачувување на јазикот или пак, ваквиот начин...

Ќе се дигитализираат над 5 милиони записи на Институтот за македонски јазик

Министерството за култура на Република Северна Македонија и Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) почнаа процес за забрзано дигитализирање на картотеките на Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“, заради заштита, категоризација и ревалоризација на културното наследство на македонскиот јазик. Предизвикот е наменет за претпријатија кои можат да понудат иновативно решение – сами или во соработка со установа која врши...

Летната школа на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура почнува в понеделник

Од 15 август до 2 септември, во Охрид ќе се одржи 54. Летна школа на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. По пауза од една година, Летната школа повторно ќе се одржи со настава и предавања во живо и со почитување на пропишаните протоколи. На школата своето учество досега го потврдиле четириесетмина...

Милановиќ и Пендаровски со остри критики: Што би било Хрватска да ги оспорува црногорскиот или босанскиот јазик?

Голем број критики кон однесувањето на Бугарија, но и кон португалската државна секретарка за европски прашања, Ана Паула Закариаш, која изјави дека македонскиот некогаш бил дел од бугарскиот јазик, но и кон однесувањето на еврокомесарот Оливер Вархеји во однос на македонското прашање и спорот на земјава со Бугарија упати хрватскиот претседател Зоран Милановиќ по средбата со својот македонски колега...

Заев: МНР ќе ја провери автентичноста на изјавата на португалската министерка и ќе реагира

Премиерот Зоран Заев најави дека македонското Министерство за надворешни работи (МНР) ќе ја провери автентичноста на изјавата на португалската државна секретарка за европски прашања, Ана Паула Закариаш - дека македонскиот некогаш бил дел од бугарскиот јазик, по што ќе уследи соодветна реакција, извести „360степени“. Португалската државна секретарка за европски прашања во разговор со новинари во Лисабон, како што пренесе Бугарското...

Кирилицата ѝ е омилена азбука – младата Габс од Бразил самостојно учи македонски јазик

Габс
„Здраво! Мило ми е! Па, јас сум Бразилка, можеш да ме викаш Габс и денес ќе се обидам да отсвирам и да испеам една песна на македонски“. Со овие зборови и потоа со изведбата на песната „Сакам да живеам“ од групата Нокаут, македонската младина ја запозна бразилката Габриела Роша, која веднаш ги освои симпатиите и срцата со нејзиниот глас, но...

Промовиран дигитален толковен речник на македонскиот јазик – makedonski.gov.mk

Дигитален толковен речник на македонскиот јазик денеска беше промовиран на платформата makedonski.gov.mk, по повод одбележување на Денот на македонскиот јазик (5 Мај) и 100 годишнината од раѓањето на Блаже Конески. Речникот содржи 100.000 зборови, со можност за надградба. Премиерот Зоран Заев истакна дека овој дигитален толковен речник им се става на располагање на граѓаните, сонародниците во дијаспората, научниците кои можат...

Трибина на КИЦ по повод 100 години од раѓањето на Блаже Конески и Денот на македонскиот јазик

Културно-информативниот центар–Скопје (КИЦ) организира трибина на тема: „Блаже Конески денес“, по повод 100 години од неговото раѓање, како и одбележување на Денот на македонскиот јазик, 5 мај. На трибината која се одржа во паркот пред КИЦ, за ликот и делото на Конески се зборуваше во потесна и во поширока смисла. Во потесна смисла: она што претставува неговото творештво денес во...

Заев: Не ни треба ЕУ по цена на македонскиот јазик и идентитет

По цена на македонскиот идентитет и македонскиот јазик не ни треба Европска Унија, затоа што ќе бидеме прашина изгубена низ ветрот и кој тогаш ќе влезе во ЕУ, изјави денеска премиерот Зоран Заев во Ресен. Тој се надева дека може да се постигне решение за спорот со Бугарија во следните неколку месеци, иако земјата ја очекуваат нови избори. „Проблемот е нерационален,...

Заев: Владата искрено и силно е посветена во негувањето и унапредувањето на македонскиот јазик

Денеска го одбележуваме Денот на македонскиот јазик, кој оваа Влада како дел од постојаната грижа, заштита и унапредување за нашиот мајчин јазик во 2019 година го прогласи за празник во чест на 5 мај 1945 година кога е донесено Решението на Президиумот на АСНОМ за усвојување на азбуката на македонскиот јазик како официјално писмо на нашиот јазик, пишува премиерот...

Пендаровски на промоцијата на поштенска марка со ликот на Блаже Конески: Обединети стоиме во одбрана на македонскиот јазик

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на промоцијата на поштенска марка по повод јубилејот – 100 години од раѓањето на македонскиот великан, Блаже Конески, а во рамки на програмата на манифестацијата „2021 – Година во чест на Блаже Конески“ која се одвива под покровителство на претседателот на Република Северна Македонија. „За жал, и после децении од кодифицирањето на македонскиот јазик...

Медиа Плус: Од дезинформација до сајбер омраза

Тврдењето на првиот човек на МАНУ, Љупчо Коцарев дека ќе се укинуваат катедрите по македонски јазик и по македонска книжевност беше демантирано од Филолошкиот факултет во Скопје. Меѓутоа од петокот, кога објави академик Коцарев, па до демантот во понеделникот, се случи долг викенд на силна јавна дебата, која селејќи се на социјалните мрежи премина во сајбер омраза, пишува „Медиа...

Пендаровски: Јазикот и историјата ѝ го даваат идентитетот на Северна Македонија – а јазикот не е бугарски

Тие велат дека постојат етнички Македонци…. Но дека одеднаш, сме се разбудиле едно утро и сме рекле: „Аха! Сега сме всушност етнички Македонци, а вчера бевме етнички Бугари. Така што, тоа е апсолутен историски нонсенс, вели претседателот на Северна Македонија Стево Пендаровски во интервју за влијателниот ЕУ Обсервер, зборувајќи за тезите на официјална Бугарија за прашањата за идентитетот...

[Галерија] Лунарна еклипса: Феноменот „Крвава месечина“ утринава на небото над Скопје

Рано утринава, како што беше претходно предвидено и во времетраење од неколку минути, Земјата се придвижи и застана на еднакво растојание меѓу сонцето и месечината. Во тие мигови месечината...