fbpx
Таг: македонски државјани

таг: македонски државјани

МНР: Тројца македонски државјани ја напуштија Газа

Министерството за надворешни работи информира дека тројца македонски државјани на Република Северна Македонија вчера безбедно ја напуштиле Газа и се упатени кон египетскиот главен град, а за евакуација останува уште еден брачен пар што се наоѓа во Газа. Таткото со две деца кои се македонски државјани вчера безбедно ја напуштиле Газа и во придружба на вршителот на работи во нашата...

МНР: Петмина македонски државјани заглавени во Газа, во моментов се на безбедно

Петмина државјани на Република Северна Македонија кои се наоѓаат во Газа, изразиле интерес да се вратат во земјава, информираше денеска Министерството за надворешни работи (МНР). „Покрај брачниот пар, за кој од порано имавме информации дека се наоѓаат во Газа, во меѓувреме нашата амбасада во Каиро е контактирана од семејство – татко и две деца, сите македонски државјани. За децата се...

МНР: Уште 10 македонски државјани го напуштија Израел, евакуација бараат 100 други

Уште 10 македонски државјани преку различни транспортни канали го напуштија Израел, со што вкупната бројка за изминативе два дена надмина 30 наши државјани што го напуштија Израел, информираат од Министерството за надворешни работи (МНР). Тие појаснуваат дека четворица државјани заминале со лет до Атина, петмина до Подгорица, а едно лице со лет до Истанбул. „Амбасадата на Северна Македонија во Тел...

Ковачевски: Има педесетина македонски државјани во Израел, се прави сè за безбедно да се евакуираат

Македонските власти лоцирале и стапиле во контакт со педесетина наши државјани кои во моментов се наоѓаат во Израел, според денешната изјава на премиерот Димитар Ковачевски. Тој додаде дека се прави сè за безбедно да се евакуираат сите македонски граѓани кои се наоѓаат во оваа земја и се пријавиле во Амбасадата. Ковачевски додаде дека бројката веројатно е поголема, зашто има информации за...

МНР проценува дека до 200 македонски државјани се наоѓаат во Израел

На територијата на Израел и загрозените подрачја се проценува дека престојуваат меѓу 100 и 200 македонски државјани, информира македонското Министерство за надворешни работи (МНР). Од кризниот штаб формиран во МНР велат дека очекуваат да се пријават или да бидат пријавени од нивните блиски во контакт центрите на земјава. „За повеќе информации, на располагање се СОС дежурните телефони на Министерството за...

Османи: Седумтемина наши државјани утрово од Бањска, Косово се враќаат дома

Седумтемина македонски државјани кои беа во хотел во близина на селото и манастирот Бањска во Косово, каде се случи оружениот инцидент со најмалку четиримина загинати - еден косовски полицаец и најмалку тројца припадници на вооружената група што влегла во манастирот, утрово под придружба на косовската полиција се враќаат дома. Информацијата ја соопшти македонскиот министер за надворешни работи Бујар Османи преку...

Македонско МНР: Седум наши граѓани во непосредна близина на манастирот Бањска во Косово

Македонското Министерство за надворешни работи информираше дека во раните утрински часови, преку дежурниот телефон на Министерството за надворешни работи, добиена е информација за седум државјани на Република Северна Македонија, од кои едното од нив дете, кои се сместени во хотел, во непосредна близина на манастирот каде е извршен вооружен напад врз косовските полициски сили. Амбасадата на Северна Македонија во Приштина...

Кривична пријава за тројца македонски државјани, се приклучиле на ИСИС

Во рамките на глобалната борба против тероризмот полицијата приведе тројца македонски државјани, на кои им е поднесена кривична пријава за сторено кривично дело "служба во непријателска војска", соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР). Тие, како што кажаа од МВР, се приклучиле во вооружените формации на терористичката организација Исламска држава (ИСИС) на територијата на Сирија во текот на 2014 година и...

Четворица македонски државјани евакуирани од Судан

Министерството за надворешни работи (МНР) информираше дека во текот на вчерашниот ден, од Судан, кој е зафатен со воени судири, беа евакуирани четири државјани на Република Северна Македонија. Евакуацијата е реализирана со асистенција на Саудиска Арабија. Евакуираните граѓани на Република Северна Македонија во моментот се наоѓаат во градот Џеда, Саудиска Арабија. Нашата амбасада во Абу Даби е во постојана комуникација...

Македонските државјани не смеат да војуваат за странска армија, бидејќи тоа е кривично дело

Оваа објава што се споделува на Фејсбук ја дезинформира јавноста дека и Македонци ќе може да војуваат во Русија. Тоа во нашата држава е кривично дело, исто како и борбата за која било странска армија и се казнува со затворска казна. Учеството во странска легија за македонските граѓани е  спротивно на член 322-а од Кривичниот законик кој забранува учество...

Продолжува потрагата по третото момче кое изчезна во водите на Егејско Море на Халкидики

Спасувачката акција по исчезнатиот македонски државјанин во местото Посиди, Грција продолжува во полн капацитет со хеликоптер и бродови како претходните два дена, соопшти Министерството за надворешни работи. 28 годишното момче по кое сѐ уште трае потрагата исчезна во саботата заедно со неговите двајца другари во водите на Егејското Море, на Касандра, првиот крак на Халкидики. Како што објави грчкиот портал  „In.gr“...

Грчките служби досега спасија двајца од тројцата македонски државјани од морето кај Посиди

Двајца од тројцата македонски државјани на возраст од 25, 28 и 30 години досега се спасени од морските води кај Посиди, Халкидики. Грчките спасувачки служби од вчера попладнето ја почнаа потрагата по трите лица, при што најпрво вчера го спасија 25-годишното лице, а денеска по 18 часа во вода, е спасено и второто 30-годишно лице. Од Министерството за надворешни работи...

Османи: Уште четири македонски и четири украински граѓани бараат да бидат евакуирани од Украина

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи денеска на прес-конференција изјави дека најголем дел од 120 македонски државјани во Украина се евакуирани. Според Османи, останати се 8 граѓани кои бараат евакуација, а се работи за 4 македонски граѓани и 4 украински државјани. „Има и други наши граѓани околу 20, но тие не бараат евакуација“, рече Османи. Министерот додаде дека се обидуваат да...

МНР: Обезбеден транспорт на наши државјани во Одеса

Од Министерството за надворешни работи информираат дека во соработка со партнерски земји обезбедиле транспорт за евакуација на нашите државјани кои во моментот се наоѓаат во Одеса, Украина. „Поради тоа, апелираме нашите државјани кои се наоѓаат во Одеса, итно да го контактираат министерството, со цел достава на податоци и координација на процесот за евакуација на дежурниот телефонски број +389 75 273...

МНР: Ги следиме состојбите и ќе делуваме во најдобар интерес за заштита на нашите државјани во Украина

На сите државјани на Република Северна Македонија и членовите на нивните семејства кои се наоѓаат во кризни региони во Украина и кои ќе побараат привремена заштита и сместување, а немаат свое сместување во Северна Македонија, Министерството за надворешни работи во координација со Министерството за труд и социјална политика ќе овозможи привремено сместување во капацитети кои ќе ги обезбеди државата,...

Владата ќе одлучува за евакуација на нашите жители од Украина и ќе разгледува санкции кон Русија

Владата на Република Северна Македонија на денешната 17-та редовна седница ќе расправа за новиот пакет на рестриктивни мерки на ЕУ кон Русија и евакуација државјаните на Северна Македонија. „На оваа седница на разгледување и усвојување е Информацијата за новиот пакет на рестриктивни мерки на ЕУ во поглед на ситуацијата во Украина со препорака за придружувањето на Северна Македонија кон сите...

Поради ковид-19, од среда Бугарија ги затвора границите за влез на македонски државјани

Поради влошената епидемиолошка ситуација во Бугарија и во Европа, согласно најновата одлука на бугарското Министерство за здравство, изменет е режимот за влез и за државјаните на Република Северна Македонија, почнувајќи од 19 јануари (среда), со која се ограничува влезот за сите таканаречени не-есенцијални патувања во земјата, информираат од македонското Министерство за надворешни работи (МНР). Исклучоците од ваквото ограничување за влез...

ДЗС: Досега се попишани 711.418 граѓани во земјата и 193.054 од дијаспората

До 20 часот вчера, во рамки на пописот се попишани вкупно 711.418 лица, 221.268 домаќинства и 297.085 станови, информираше Државниот завод за статистика (ДЗС). Истовремено, 193.054 македонски државјани кои живеат во странство или таму имаат времен престој се самопопишале преку интернет апликацијата почнувајќи од април годинава па заклучно со вчера. Пописот на населението, домаќинствата и становите во земјава почна на 5...

Влада: Сите регистрирани македонски граѓани во Авганистан се безбедни

Сите регистрирани македонски граѓани во Авганистан се безбедни и се работи на нивна брза евакуација, Северна Македонија се приклучува на глобалната хуманитарна мисија за спас на локалното население, соопшти Владата, нагласувајќи дека со внимателност ја следи ситуацијата во Авганистан и е во постојана координација со сојузничките држави од НАТО Алијансата, а првенствено со САД. Владата е во директна комуникација со...

МНР: Околу 100 македонски државјани во Авганистан, досега нема барања за евакуација

Во изминативе 24 часа, на дежурните телефони во Министерството за надворешни работи (МНР )пријавени се неколку граѓани кои имаат свои роднини и/или пријатели во Авганистан, кои покажале интерес за состојбите во Авганистан, за напорите на МНР, но притоа не е побарана асистенција за нивно извлекување, соопшти министерството попладнево. Околу 100 македонски државјани се на безбедни локации и веќе се договорени...

Полицаец од Крушево исфрлил во ѓубре доверливи документи

Полициски службеник од Крушево исфрлил во ѓубре службени материјали сместени во картонски кутии, а меѓу кои имало и документи со одреден степен на класификација, соопшти Министерството за внатрешни работи...