fbpx
Таг: Македонска еспорт асоцијација

таг: Македонска еспорт асоцијација

Македонија со три тима ќе учествува на Светското првенство во еспорт Бали 2022

Македонската еспорт репрезентација ќе учествува со три тима на Светското првенство во еспорт Бали 2022. Индонезија ќе биде домаќин на шампионатот во еспорт, кој се одржува од 1 до 12 декември. На првенството ќе се натпреваруваат повеќе од 600 играчи од 106 земји, а македонската еспорт репрезентација ќе се натпреварува во три дисциплини: Dota 2, eFootball и CS:GO. Развојот на еспортот...

Македонската кантерстрајк репрезентација стана европски шампион

Македонската кантерстрајк репрезентација стана европски шампион освојувајќи ја титулата на Европското првенство во играта „Кантерстрајк“, откако во финалето го победи тимот на Украина со 2:1. Победничкиот тим беше составен од Јане „aidKiT” Апостолоски, Дамјан „kyxsan” Стоилковски, Павле „stYleEeZ” Стојановски, Александар „CacaNito” Ќулукоски и Даниел „dan1” Глигоров. Нашата кантер страјк репрезентација е најдобра и на светско ниво, а тоа го...

Македонија и Украина вечерва ќе се борат за европската титула во „Кантерстрајк“

Македонската репрезентација вечерва од 19 часот ќе се бори против тимот на Украина за освојување на титулата на Европското првенство во играта „Кантерстрајк“. Натпреварот за првото место следи откако вчера нашиот национален тим со резултат 2:1 ја победи српската репрезентација и се пласираше во финалето, информираат од Македонската Еспорт Федерација. Преносот во живо на вечерашниот финален натпревар може да се...

Македонската е-спорт федерација ќе се бори на Eвропското првенство во „Кантер страјк“

Македонската репрезентација во „Кантер страјк“ на 4 јуни ја започнува мисијата за одбрана на европскиот трон на Европското првенство, информираат од Македонската Еспорт федерација. Европското првенство, кое воедно претставува и регионална квалификација за Светското првенство, ќе се одвива во два дела. Првиот дел е онлајн фазата, каде што тимовите ќе се натпреваруваат во групи и вториот дел е плејоф...

По 17 години барање, гејмањето стана официјален спорт во Македонија

Агенцијата за млади и спорт (АМС) го призна електронскиот спорт (Еспорт) за официјален спорт во државата. Директорот на АМС, Наумче Мојсоски денеска му врачи „Решение за дејност спорт“ на претседателот на Македонската Еспорт Федерација (МЕСФ) и генерален секретар на Меѓународната Еспорт федерација, Бобан Тотовски. „Навистина ми е голема чест и задоволство што денеска и официјално еспорт федерацијата станува дел од...

Денеска почнува он-лајн гејминг неделата со хуманитарен карактер

Македонската Еспорт Асоцијација од 24 до 28 декември ја организира он-лајн гејминг неделата, во чии рамки се предвидени натпреварувањата во три игри. Сите овие натпреварувања ќе се одвиваат он-лајн и со мотото #HelpTheOthers, со цел помагање на сите оние кои им е најпотребен персонален компјутер, дали за он-лајн предавања и учење или пак работа. За да приказната биде уште...

Македонскиот кантерстрајк тим победи на Светското првенство во Израел

Слика од победниците во Кантерстрајк
Македонската „Кантер страјк: Глобал офенсив“ (Counter Strike:Global Offensive) репрезентација го освои Светското првенство на Меѓународната еспорт федерација. Тие успеаја да го победат тимот на Романија во финалето, откако претходно во полуфиналето ја совладаа украинската репрезентација. Составот за CS:GO репрезентацијата од актуелните светски прваци е следен: Јане “aidKiT” Апостолоски, Дамјан “kyxsan” Стоилковски, Александар “CacaNito” Ќулукоски, Павле “stYleEeZ” Стојановски и Кристијан “fodor”...

Македонски тим на гејмери за првпат победи на Европскиот куп на нации

Македонскиот тим од пет гејмери: Јане "aidKiT" Апостолоски, Дамјан "kyxsan" Стоилковски, Даниел "dan1" Глигоров, Павле "stYleEeZ" Стојановски и Кристиан "Cryveng" Трпкоски победи во CS:GO на Европскиот куп на нации.  Заедно со славата, нашиот тим освои и парична награда од 3.000 долари. Настанот European Nations Cup беше организиран од ESPORTS EUROPE и World Esports IESF International Esports Federation. Последните партии како и...

Комплетирана македонската Еспорт репрезентација за светското гејминг првенство

Македонската Еспорт репрезентација викендов доби комплетен состав за учество на светското Еспорт Првенство во четири дисциплини во игрите CS:GO, Dota2, PES21 и Tekken7. Шестата сезона од Прва македонска еспорт лига се одржа во јуни и јули 2021 година. Државното првенство во еспорт, под насловот „Скопје ОПЕН“, беше поддржано и помогнато од Град Скопје. Македонската еспорт федерација, во соработка со Еспортс.мк,...

Најголемиот гејминг настан „MESA Summer Jam“ ќе се одржи овој викенд со физичко присуство

МЕСА Summer Jam
По финализирање на онлајн фазата која се одвиваше од вторникот до вчера, гејмин-настанот „MESA Summer Jam“ преминува во завршница со физичко присуство, извести Македонската еспорт асоцијација. Тимовите кои се изборија за позиција во онлајн делот од овој настан, утре со почеток во 11 часот и задутре со почеток во 10 часот ќе се натпреваруваат во две исклучително популарни видео игри...

Турнири во CS:GO и FIFA21 на MESA Summer Jam

МЕСА Summer Jam
Македонската Еспорт Асоцијација (МЕСА) го најави Mesa Summer Jam настанот, од кој дел ќе бидат турнирите во Counter-Strike: Global Offensive и FIFA21. Пријавите за учество на турнирите се веќе започнати, а повикот за пријавување ќе биде отворен до недела, 27 јуни, до 20:00 часот. МЕСА ги повикува сите играчи и обожаватели кои сакаат да ги покажат своите CS:GO способности да се...

Autumn Gaming Month: Заврши турнирот во DOTA 2, викендов се игра League of Legends

Autumn Gaming Month
Турнир во DOTA 2, како дел од Есенскиот гејминг месец (Autumn Gaming Month), се играше изминатиов викенд во организација на Македонската еспорт асоцијација – МЕСА. Од почетокот на месец ноември, преку овој онлајн гејминг настан играчите имаа можност да учествуваат или да ги следат во живо турнирите во неколку игри како Fortnite, Clash Royale, Counter-Strike: Global Offensive и шах. По...

Денес и утре во МКЦ продолжува богатата програма на музичката конференција ПИН

Вчера во Младинскиот културен центар во Скопје започна музичката конференција и фестивал ПИН, организиран од Пасворд продукција. Станува збор за тридневен настан, на кој преку ден се одржуваат панели...