fbpx
Таг: македонска е-спорт асоцијација

таг: македонска е-спорт асоцијација

МЕСА: Независно од бројот на нови популарни игри, евергрините во е-спортот ќе останат играни

Од почетокот на годинава, Македонската Е-спорт Асоцијација организираше три настани, Quarantine Online Tournament vol.1; Quarantine Online Tournament vol.2 и MESA Gaming Weekend, не земајќи го во предвид актуелниот Autumn Gaming Month, кој ќе трае и во декември. „Мета.мк“ разговараше со претседателот на МЕСА, Константин Пејоски кој вели дека пандемијата со ковид-19 само го забрза интересот за гејмингот, што се...

Вчера заврши гејминг викендот организиран од Македонската Е-спорт Асоцијација

Заклучно со вчерашниот ден беше затворен првиот Gaming Weekend во организација на Македонската е-спорт Асоцијација (МЕСА). Во саботата се одигра 1 на 1 натпреварување во видео играта Dota 2, додека пак в недела добивме победник во светската мобилна сензација Clash Royale, а во текот на вчерашниот ден шахистите беа на сцена и се натпреваруваа пред гледачите, информираат од МЕСА. „Е-спортот...

Македонската е-спорт асоцијација најави онлајн турнир од први до петти јули

Македонската е-спорт асоцијација го организира вториот онлајн турнир оваа година во популарната видео игра “Counter Strike: Global Offensive”. Натпреварувањата започнуваат од 1 јули и ќе траат до 5 јули, со борба помеѓу најдобрите домашни тимови. Преносот на овој турнир ќе оди во живо на најпознатата платформа за стриминг на видео игри „Твич“. „Гејминг и еспорт сцената имаат голем потенцијал да...

Украина нема да ги признае резултатите од псевдореферендумите за отцепување на делови од земјата

Украина и целиот свет нема да ги признаат резултатите од т.н. псевдореферендуми за повторно обединување со Руската Федерација, кои окупациските сили на југот на Украина планираат да ги одржат...