fbpx
Таг: македонија 2025

таг: македонија 2025

Oтворен повик за стипендии за Кампот за високо-технолошка извонредност во Охрид

„Македонија 2025“ објави повик за стипендии за учество на второто издание на Охрид камп за високо-технолошка извонредност, кој ќе се одржи од 9 до 16 јули во Охрид. Основна цел на програмата е младите од 11 до 15 години да ги унапредат своите вештини за роботика и кодирање, а покрај тоа, да обезбеди можност за младите Македонци од земјава и...

Регионалното здружување e едно од можните решенија во борбата против загадувањето

На последниот ден на самитот „Македонија 2025“ се одржа и панел кој беше посветен на животната средина, загадувањето на воздухот и јавните политики во оваа сфера. Еден од панелистите беше и министерот за животна средина и просторно планирање, Насер Нуредини кој рече дека многу е важно да се собираат податоци, бидејќи ако не се знаат изворите не може да се...

Азески: До кога пред избори ќе имаме Пржинска влада?

Во интерес на предвидливоста на бизнис-климата која компаниите ја бараат за да функционараат нормално, претседателот на Стопанска комора, Бранко Азески, го постави прашањето, до кога при организирање на избори ќе се спроведуваат одредбите од Пржинскиот договор за техничка влада. „Имаме неприродна ситуација, на три месеци пред изборите да бираме некакви посебни влади со дополнителни заменици, нов премиер и сè е...

Економијата и надминување на проблемите со загадувањето, теми на самитот „Македонија 2025“

Самитот на бизнис-платформата „Македонија 2025“ ќе започне денеска и ќе се одржува до петок и на него ќе учествуваат 425 учесници од 60 земји со 40 панелисти. Според извршната директорка Никица Мојсовска Блажевски самитот е алатка, односно начин како да се оставарат целта и мисијата, да се поттикне и поддржи економскиот развој, да се подобри животниот стандард на граѓаните, да...

Под истрага не биле двајца „членови на Владата“ туку „претставници на власта“

Владата денеска попладне испрати соопштение со појаснување и со делумна корекција на изјавата на премиерот Зоран Заев, дадена во рамките на неговото обраќање на панел-дискусијата на тема „Што научивме и како да ги применуваме најдобрите практики во Македонија и во регионот“ на Самитот „Македонија 2025“ што се одржува во Скопје. Медиумите и агенциите пренесоа дека Заев рекол дека „двајца членови...

Анѓушев: Владата треба да креира поволна бизнис-клима, а не конкуренција на фирмите

Владата нема да креира фирми со кои ќе им се прави конкуренција на приватните компании, туку ќе работи на креирање поволна бизнис-клима со која ќе се овозможи пораст на компаниите и економски развој на земјата. Ова денеска го истакна вицепремиерот за економија, Кочо Анѓушев, на панел-дискусијата „Научени лекции и како да се имплементираат најдобрите практики во Македонија и во регионот“ на самитот...

Самит во организација на „Македонија 2025“ се одржува денеска и утре во Скопје

Шестиот самит во организација на платформата „Македонија 2025“ се одржува денеска во Скопје и на него учествуваат 50 врвни говорници од 25 земји, 400 делегати и 50 акредитирани медиумски претставници. Коосновачот и член на одборот на директори на „Македонија 2025“, Мајк Зафировски, на отворањето на самитот го истакна значењето на градењето позитивна клима кон инвеститорите, како и стабилност и доверба во...

Заев: Отворени сме за сите што можат да придонесат за економски напредок

Премиерот Зоран Заев денеска се сретна со Мајк Зафировски, Џон Битов Помладиот и со Роберт Арсов, членови на одборот на директори на „Македонија 2025“, невладина организација во која членуваат бизнисмени од дијаспората и менаџери од Македонија. - Владата на Република Македонија е отворена за сите што можат да придонесат за економски напредок на државата. Ја поздравуваме иницијативата на дијаспората и конретното активирање на претставниците...

50 говорници и 400 делегати на самитот „Македонија 2025“

Самитот „Македонија 2025“ на кој се најавени да учествуваат 50 врвни говорници од 25 земји, 400 делегати и 50 акредитирани медиумски претставници, ќе се одржи на 1 и 2 ноември. На отворањето на настанот ќе се презентираат успешните економски модели на Сингапур и на Ерменија, преку излагањата на претседателот на одборот за економски развој во Сингапур, Суан Хианг Ли, и на партнерот...

Бизнисмените од дијаспората ќе помогнат во економскиот развој на Македонија

Премиерот Зоран Заев, придружуван од шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, и од министерот без ресор задолжен за дијаспората, Едмонд Адеми, во Њујорк се сретна со претседателот на групата „Македонија 2025“, Роберт Арсов, познатиот бизнисмен од дијаспората, Џон Битов, како и со повеќемина други претставници на оваа група, соопшти владината прес-служба. - Владата на Република Македонија се отвори кон сите...

„Македонија 2025“: Потребна е добра економска клима за да продолжат инвестициите

Платформата „Македонија 2025“ се надева дека со постигнувањето на последното политичко решение ќе дојде до  конечно решавање на долгата политичка криза во Македонија. Оттаму повикуваат на создавање добар економски амбиент за да продолжат инвестициите. „Ги повикуваме сите релевантни партии, групи и организации што беа опфатени од политичката криза да ги стават настрана своите партиски интереси и да се фокусираат на градење добра економска...

Платформата „Македонија 2025“ ги осудува коментарите на американскиот конгресмен

Платформата „Македонија 2025“ остро ги осудува коментарите на републиканскиот конгресмен Дана Рорабакер и повикува да се повлече неговото претседаваштво на конгресниот Поткомитет за Европа, Евроазија и новите закани, се вели во соопштението на „Македонија 2025“. - Крајно е неодговорно за високорангиран конгресмен на САД отворено да го пропагира уништување на една независна нација. Во овој случај, повикот за делба на...

Заврши петтиот самит „Македонија 2025“ кој два дена се одржуваше во Скопје

Со повеќе од 250 гости, 11 панел-дискусии и со учество на 40 говорници од 25 земји во светот, заврши петтиот самит „Македонија 2025“ кој се одржа во Скопје. Говорниците дискутираа за револуцијата на еколошки возила, развојот на паметни градови, користењето на природните богатства на земјата кон стимулирање на развој на одржлива економија. Експерти од Италија, Норвешка, Полска, Јапонија споделија детали од најдобрите практики...

Повеќе од 250 гости на самитот „Македонија 2025“ кој почна денеска

Учесниците на самитот во организација на платформата „Македонија 2025“, кој почнува денеска, ќе слушнат за најновите светски трендови во бизнисот, инвестициите, финансиите, лидерството, иновациите и во технологијата. Самитот го отворија Вера Ставроф, Мајк Зафировски и Живко Мукаетов, во улога на членови на одборот на директори на „Македонија 2025“. Повеќе од 250 гости ќе проследат различни дискусии на кои околу 40 говорници ќе...

Мерење на прогресот на економскиот развој на самитот на „Македонија 2025“ во Скопје

Невладината и независна организација за промовирање на бизнис-потенцијалите на нашата земја „Македонија 2025“ го одржува самитот на кој ќе учествуваат водечки интернационални експерти од светот на бизнисот, науката и на технологијата на 20 и 21 октомври. Ова е петти самит во организација на „Македонија 2025“, а целта на овие настани е да стимулираат напредно размислување во поглед на бизнисот, меѓународната деловна...

Форум за бизнисмени од дијаспората организираше „Македонија 2025“

Платформата „Македонија 2025“ организираше форум за бизнисмени од дијаспората со поддршка од Агенцијата за иселеништво на Македонија. На настанот учествуваа повеќе од 130 гости од кои голем број луѓе кои живееле во дијаспората и се вратиле во нашата земја за да отворат своја компанија или да продолжат веќе постоечка соработка со компанија во странство. На форумот свои обраќања имаа околу 20...

Канадски инструктори ќе предаваат како да се води успешен бизнис

Бизнис-едукација за професионалци и за претприемачи ќе се одржува во рамките на проектот „Лидер“, кој е во организација на платформата „Македонија 2025“ и ќе трае од 9 до 20 мај. Теоретските познавања, совети и тајни од занаетот за водење успешен бизнис ќе ги пренесат инструктори од школата за бизнис „Ричард Ивеј“ (Richard Ivey) од Канада. - Овој проект ѝ помага на Македонија да...

„Македонија 2025“: Политичките несогласувања се бариера и сопирачка на економскиот развој

Одборот на директори на платформата „Македонија 2025“ е длабоко загрижен поради продолжувањето на политичката криза и смета дека земјата не смее да го губи времето на политички несогласувања кои се бариера и сопирачка на економскиот развој. Од платформата велат дека кризата му штети на процесот на намалување на невработеноста, промовирањето на извозот и на привлекувањето странски инвестиции. - Сите политички фактори во земјата...

Годинашниот Македонски економски самит овие два дена ќе се случува во Скопје

Македонскиот економски самит 2015, кој е во организација на „Македонија 2025“, денеска и утре ќе се одржи во хотелот „Александар палас“. На самитот ќе учествуваат  извршни директори, менаџери, инвеститори и петприемачи од регионот и од странство, кои на повеќе тематски панел-дискусии ќе говорат за технологија, бизнис и за лидерство. Платформата „Македонија 2025“ е основана во 2007 година од угледни членови на македонската...

Самитот „Македонија 2025“ ќе се случува во Скопје од 18 до 20 ноември

Tретиот годишен самит кој годинава ќе го организира платформата „Македонија 2025“ ќе се случува од 18 до 20 ноември во Скопје. Темата ќе биде, како преку трансформативно лидерство и напредни технологии да се дојде до економски развој на земјата. Фокусот на годинешниот самит е како да се поврзе Македонија со поширокиот регион, имајќи ги предвид глобалните движења и нивните влијанија на...

Макрон: Најден е компромис за преговарачката рамка на Северна Македонија

Францускиот претседател Емануел Макрон од Мадрид, на НАТО самитот соопшти оти смета дека е најдено компромисно решение за преговарачката рамка на Северна Македонија, која ја вклучува и Бугарија, јави...