fbpx
Таг: Македокс

таг: Македокс

„МакеДокс“ во потрага по млади за учество во петтата генерација на „Доникулци“

Сите млади на возраст од 14 до 18 години имаат рок до 15 јуни да се пријават за учество во петтата генерација на „Доникулци“, односно да бидат дел од годинешната работилница за креативен документарен филм што ја организира фестивалот за документарен филм „МакеДокс“. „Бараме млади луѓе, храбри да се изразат креативно и слободно и спремни да се впуштат во незаборавна...

„МакеДокс“ преку платформата „Глеј“ овозможи бесплатни документарци до 20 јануари

Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ почна со програмата „Зимски МакеДокс“, со која онлајн се прикажуваат победниците на фестивалите на четири основачи на документарната мрежа „Doc Around Europe“, информираат од фестивалот. Како нова иницијатива, програмата „Зимски МакеДокс“ се лансира со цел да го зголеми интересот за онлајн гледање креативни документарни филмови. Наградените документарни филмови на четири европски фестивали од мрежата „Doc...

Патувачкото кино на „Македокс“ утре продолжува со вториот дел од програмата

Патувачкото кино на „МакеДокс“ утре (13.09) продолжува со вториот дел од програмата, која ќе се реализира во Преспанскиот регион. „Преспа е повторно во фокус, бидејќи (агро)културата во тој регион е тотално девастирана, а таа е основа за сите понатамошни сегменти на современото живеење“, вели извршниот продуцент на фестивалот, Бранд Феро. Во рамки на програмата најавени се четири проекции на документарни филмови...

На МакеДокс отворена изложбата на Миловановиќ, започнува и МакеКоПроДокс форумот

Вчерашната филмска програма на четвртата вечер на 13. „МакеДокс“ продолжи со паралелни проекции во Куршумли-ан и на платото пред Музеј на РСМ. Беа прикажани четири краткометражни („Арктички утопии“, „Живот“, „Чичко ми Тудор“ и „Џемана“) и четири долгометражни документарни филмови („Кучешка љубов“, „Територијата“, „Затемнување“ и „Деца на маглата“). Секое попладне до крајот на фестивалот во 18 часот се одржуваат „Разговорите под смоквата“ во Куршумли-ан, на кои...

Денеска почнува втората сезона на „Шорткат“ со репортажа за труењето на Велес од троската

Со освежен дизајн по двонеделната пауза, емитувањето на втората сезона од емисијата „Шорткат“ ќе продолжи денеска, во добро познатиот термин од 19 часот. Главната тема што ќе ја третираме во емисијата е депонијата со згура создадена од работењето на Велешката топилница, која што со децении ги труе жителите на овој град. Со дрон снимки од лице место, ќе може...

Под мотото „Лупење идеи“, „МакеДокс“ годинава носи 71 документарец на четири локации во Скопје

Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ во своето 13. издание ќе се одржи од 18 до 25 август во Скопје. Фестивалската програма ќе се прикажува на четири локации, и тоа во Куршумли-ан, плато на Музеј на Македонија пред Куршумли-ан, МКЦ и „Europe House Скопје“. Четвртото издание на МакеКоПроДокс форумот ќе се одржи во МКЦ на 22 и 23 август. Под...

Од вечерва почнува МакеДокс бесплатно „Кино на отворено“ во Кисела Вода

Од вечерва, со почеток во 21 часот, па до 14 август, во партнерство со МакеДокс, пред Домот на Култура „Билјана Беличанец” ќе се одвива „Кино на отворено“. Љубителите на филмската уметност ќе имаат можност бесплатно да ги гледаат филмските проекции на документарните филмови од програмата на МакеДокс, меѓу кои се: Cinema Komunisto во режија на Мира Турајлиќ, Grand mothers of...

[ФОТО] Заврши 13. издание на Патувачкото кино на „МакеДокс“

Заврши првиот дел од тринаесеттото Патувачко кино на фестивалот „МакеДокс“ што се одржа низ струмичкиот регион. За време на Патувачкото кино, од организацијата информираат дека успешно се одржа првата сесија со новата генерација на млади документаристи – „Докуникулци“. Вториот дел од Патувачкото кино на „МакеДокс“ ќе продолжи во септември во преспанскиот регион. Патувачкото кино на „МакеДокс“ 2022 е поддржано од Агенцијата за...

В понеделник започнува тринаесеттото Патувачко кино на „МакеДокс“

Започнува тринаесеттото патување на Патувачкото кино на „МакеДокс“, кое ќе се одржи во два дела. Првиот дел од 18 до 24 јули ќе се одржи во Струмичкиот регион, додека вториот дел во септември ќе се одржи во Преспанскиот регион. Од „МакеДокс“ соопштија дека проекциите почнуваат во понеделник во селото Пиперево, по што Патувачкото кино ќе продолжи и во другите села...

Отворен повикот за пријавување на нова генерација на млади „Докуникулци“ на „МакеДокс“

Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ е во потрага по четвртата генерација на „Докуникулци“ на возраст од 14 до 18 години, кои сакаат да бидат дел од годинешната работилница за креативен документарен филм, информираат од фестивалот. Заинтересираните млади треба да се снимат самите себе на видео не подолго од 5 минути, на кое треба да одговорат на следниве прашања: Освен...

„МакеДокс“ издаде прирачници за користење документарни филмови во наставните програми

Здружението за промоција на документаристика „МакеДокс“ во изминативе два месеци го реализираше својот пилот прокет „Користење на документарен филм како алатка во наставата во средното образование“. Во претходните недели МакеДокс ја организираше проекцијата на „Боговите од Моленбек“ во сценарио и режија на Reetta Huhtanen во киното „Фросина“, што беше проследена со краток разговор за филмот и активностите реализирани за проектот...

Со доделување на наградите за најдобри документарци, затворено 12. издание на „МакеДокс“

Со прогласувањето на наградените филмови, проекцијата на долгометражниот документарец „Хелмут Њутн: Лошите и убавите“ на Геро фон Бом и концертот на Тони Китановски и неговиот бенд во рамките на „Ноќни приказни“, вчера вечер заврши 12. издание на „МакеДокс“. На овогодишното издание на „МакеДокс“ беа доделени пет награди и четири специјални признанија. Жирито наградата „Кромид“ за најдобар филм од главната програма ја...

„МакеДокс“ почнува на 19 август во Куршумли-ан со документарецот „Луѓето од гаражите“

Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ ќе се одржи од 19 до 26 август во Скопје, под мотото „Што сега?“, на четири локации, во Куршумли ан, Младинскиот културен центар, Музејот на современата уметност и Музејот на РСМ. Филмската програма на 12 издание на  „МакеДокс“ содржи над 70 документарни остварувања во пет натпреварувачки категории, Главна програма, Нови автори, Кратки документарни филмови,...

Патувачкото кино на „Македокс“ почнува на 25 јуни, носи документарци во осум места на Истокот

Патувачкото кино на „Македокс“ на 25 јуни ја започнува серијата на проекции на документарни филмови низ осум населени места во источниот дел на земјава. Магаренцето на „Македокс“ на 25 јуни ќе гостува во Кратово, а проекцијата на документарците ќе започне од 21 часот. Еден ден подоцна, на 26 јуни ќе бидат прикажани документарни филмови во селото Шлегово. Проекциите на „Македокс“...

Денес и утре премиера на три македонски филма на „МакеДокс“

Три нови македонски остварувања се меѓу филмовите кои се прикажуваат на програмата на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“. Вечерва со почеток во 21 часот, во Парк МКЦ, премиерна проекција ќе има филмот „Сите ќе умреме“ на Сашко Потер Мицевски, додека пак за утре, закажани се премиери на филмовите „Нејзиното семејство 2010-2019“ на Елизабета Конеска во 20:30 часот во...

Со филмски проекции на отворено вчера започна фестивалот „МакеДокс“

Вчеравечер со проекции во Парк МКЦ и во Кинотеката на РСМ започна филмската програма на единаесетото издание на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“. Во летното кино на Кинотеката се одржаа проекцијата на краткиот документарен филм „Бинокл“ на Мила Жлутенко и долгометражниот документарец „Зборувај за да те видам“ на Маја Стојниќ. Во Парк МКЦ беше прикажан краткиот документарец „Премин“ на...

Од 19 август почнува фестивалот „МакеДокс“ под мотото „Слеј се со тишината“

Овогодинешното единаесетто издание на Фестивалот за креативен документарен филм „МакеДокс“ ќе се одржи од 19 август до 26 август. Фестивалот под мотото „Слеј се со тишината“, според истоимената стихозбирка на Ацо Шопов, наместо на планираните четири, ќе се одржи на две локации: Парк Младински Културен Центар и Кинотека на Северна Македонија. За публиката се предвидени протоколи при влез како...

Доделени наградите на „Македокс“

Со доделувањето на наградите за најдобрите филмови во пет категории синоќа заврши деветтото издание на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“. Годинава фестивалот имаше рекордна посетеност, траеше најдолго од сите досегашни изданија, односно 8 дена, се прикажаа 71 документарен филм, дојдоа повеќе од 50 гости, се одржаа три работилници и една панел-дискусија. Фестивалските активности се случуваа во Куршумли-ан, на платото...

„МакеДокс“ организира бесплатна филмска работилница за тинејџери

Отворен е конкурс за млади лица од 13 до 19 години кои сакаат да научат за креативниот документарен филм. Учеството на филмската работилница за избраните кандидати за годинешната работилница за креативен документарен филм „Докуникулци 2018“ е бесплатно, порачува организаторот „МакеДокс“, кој ќе ја реализира работилницата заедно со фестивалот „ДримОН“. Заинтересираните треба да снимат кратко видео (најмногу пет минути, снимено со...

Патувачкото кино на „Македокс“ тргна кон Дебарца

Фестивалот на креативен документарен филм „Македокс“ тргна на патувачкото кино, кое годинава од 10 до 22 август ќе се одвива во областа Дебарца. Целта на патувачкото кино е непосредно да влијае во процесот на децентрализација на културата во државата и да овозможи кинопроекции во мали и во рурални места, каде што жителите немале можност за синеастичко доживување повеќе од 40...

ЕУ ги повика социјалните мрежи да ги означуваат содржините генерирани од вештачка интелигенција

Компаниите за социјални медиуми, вклучувајќи ги и Гугл и Фејсбук, беа повикани од ЕУ „веднаш“ да започнат со етикетирање на содржините и фотографиите генерирани од вештачка интелигенција, како дел...